moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Współpraca z Unią Europejską, a także przyszłość sojuszniczych operacji wojskowych – to tematy, które zdominowały drugi dzień obrad ministrów obrony państw NATO. Sojusznicy potwierdzili także swoje poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów przejętych w listopadzie ubiegłego roku.

W Brukseli zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw NATO. W dzisiejszych obradach wzięli udział reprezentanci Szwecji i Finlandii, a także Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jednym z tematów spotkania była bowiem współpraca między NATO a UE. – Jesteśmy zadowoleni, że Unia bierze pod uwagę kwestie związane z obronnością. Musimy dopilnować, aby nasze działania się uzupełniały – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o środki finansowe, które mają zostać przeznaczone na obronność, poprawę mobilności wojsk w Europie, a także zwiększenie interoperacyjności sojuszniczych armii.

Dużo uwagi szefowie resortów obrony poświęcili misjom zagranicznym, w które są zaangażowani członkowie NATO. Stoltenberg podkreślił, że priorytetem Sojuszu nadal pozostaje stabilizacja sytuacji w Afganistanie, dlatego będzie kontynuowana operacja „Resolute Support”. Jak mówił, sytuacja w państwie jest trudna, ale siły NATO przez cały czas szkolą i doradzają afgańskim siłom zbrojnym. W debacie uczestniczył także Zalmay Khalilzad, specjalny przedstawiciel USA ds. pojednania w Afganistanie, który przedstawił sojusznikom rozwiązania mogące pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego. – W pełni popieramy te wysiłki. Jesteśmy w tej misji razem i wspólnie podejmiemy decyzje dotyczące jej przyszłości – zaznaczył szef NATO. Podkreślił także, że podobne działania są prowadzone w Iraku. – Staramy się zapobiec ponownemu opanowaniu państwa przez ISIS lub inne organizacje terrorystyczne – wyjaśnił.

REKLAMA

Stoltenberg przypomniał również, że od 20 lat NATO angażuje się w działania w Kosowie, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jednak z uwagi na to, że siły bezpieczeństwa Kosowa zostały przekształcone w armię, charakter misji może się zmienić. – Dyskusja na ten temat cały czas się toczy, konkretne decyzje zostaną podjęte wiosną – zaznaczył.

Przedstawiciele NATO spotkali się także ze Stepanem Poltorakiem, ministrem obrony Ukrainy. Tematem debaty była sytuacja bezpieczeństwa w państwie i na Morzu Azowskim. – Sojusznicy zapewnili o swoim poparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wezwali Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy, a także zwrotu okrętów, które zostały przejęte w listopadzie – mówił szef NATO.

Jens Stoltenberg przypomniał także, że w tym roku mija 70. rocznica utworzenia NATO. – Jak zawsze jesteśmy zdeterminowani, aby bronić bezpieczeństwa członków Sojuszu – podkreślił.

Obrady ministrów obrony państw NATO rozpoczęły się 13 lutego. Wczorajszą debatę zdominowała kwestia wycofania się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF, a także inicjatywa 4x30, która zakłada utrzymanie 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele 29 państw NATO. Polskę reprezentował wiceminister Tomasz Szatkowski. W roli obserwatora po raz pierwszy wzięła w nich udział także Radmila Szekerinska, minister obrony Macedonii Północnej. Kraj ten stanie się wkrótce członkiem Sojuszu, jak tylko protokół akcesyjny zostanie ratyfikowany przez wszystkie państwa NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze


MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
 
NATO walczy z koronawirusem
„Ratownik” od nowa
Polskie porty bardziej otwarte
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON nie wycofuje się z MSPO
Wojsko przeciw wirusowi
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy wiceminister w MON
Morskie początki „Anakondy”
Agent w generalskich szlifach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Co z tegorocznym MSPO?
Polskie zwycięstwo w D-Day
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Białe noce podhalańczyków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
Terytorialsi nie stracą dodatku
Głos (z) płonącej Warszawy
Koniec kijowskiego snu
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Defender” na poligonie!
Trzeba rozbić to więzienie!
Obradowała Rada Gabinetowa
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Zwiadowcy na start
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Transportery płyną na drugi brzeg
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na wakacje z WOT
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Sojusznicy w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Święto żołnierzy służących na misjach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Ćwiczenia z torpedą
Generał Haller przybył w sam czas
Na misjach święta inne niż zwykle
„Anakonda” rusza na poligony
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Harpun” do walki
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Spartan” znów na Mazurach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Mercedes nie tylko do holowania
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO