moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie ostatnich żołnierzy generała Maczka w Beneluksie

Czarna Dywizja w miniony weekend pożegnała ostatniego żołnierza 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1 PDPanc) w Belgii śp. podporucznika Pawła Ćmoka, dzień wcześniej uczestniczyła w nabożeństwie żałobnym w intencji jednego z ostatnich żołnierzy 1 PDPanc w Holandii śp. ppor. Edwarda Szczerbińskiego.

Delegacja 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, która od 27 lat dziedziczy tradycje 1 PDPanc, przybyła do Holandii i Belgii z historycznym sztandarem Stowarzyszenia 1 PDPanc „Benelux”. Przedstawiciele Czarnej Dywizji reprezentowali środowiska dowództwa dywizji, 10 Brygady Kawalerii Pancernej i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), a przewodniczył im mjr Rafał Kowalczyk ,zastępca dowódcy batalionu logistycznego 10 BKPanc. Uczestniczyli oni wraz z attaché obrony przy Ambasadzie RP w Hadze kmdr. Andrzejem Konkolem, reprezentantami środowisk kombatanckich z Belgii i Holandii oraz przedstawicielami organizacji polonijnych w nabożeństwie żałobnym w Bredzie. Modlitwie na Polskim Cmentarzu Wojskowym Ettensebaan przewodniczyli proboszcz Polskiej Parafii w Bredzie i honorowy kapelan FOPP - ks. Sławomir Klim SChr. wraz z ks. kapelanem ppłk Pawłem Piontkiem z Brukseli.

Uczestnicy ceremonii oddali hołd ś.p. Edwardowi Szczerbińskiemu zmarłemu w wieku 92 lat, żołnierzowi 2. pułku pancernego, który wyzwalał w październiku 1944 roku Flandrię i Holandię. Po wojnie był on prawdziwym strażnikiem pamięci o czynie gen. St. Maczka i Jego żołnierzy. Wielokrotnie wraz z żołnierzami Czarnej Dywizji brał udział w uroczystościach rocznicowych, prezentując swoje utwory poetyckie. Już w trakcie uroczystości żałobnej dotarła kolejna smutna wiadomość. Tuż po śmierci ppor. E. Szczerbińskiego, w dniu Jego pogrzebu ceremonii zmarłą Jego małżonka, którą ze względu na jej ciężką chorobę opiekował się do ostatnich dni.

Żagańscy pancerniacy przejechali dalej wypełniając żałobną misję z Bredy szlakiem chwały legendarnej 1 PDPanc do Gandawy. W okolicach tego flandryjskiego miasta uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu śp. ppor. Pawła Ćmoka, żołnierza 10 kompanii saperów 1 PDPanc, który odszedł na wieczną wartę przeżywszy 96 lat. Był on ostatnim żołnierzem gen. Maczka w Belgii. Nie tak dawno, jak wspominał Dirk Verbeke prezes Stowarzyszenia 1 PDPanc „Belgia”, nie mógł uczestniczyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia w otwieranej w Brukseli wystawie „Pancerne Skrzydła”. Saper gen. Maczka ma na niej swoje miejsce, widnieje na emblematycznych zdjęciach jako wyzwoliciel m.in. Tielt i innych flandryjskich miast i żyje we wdzięcznej pamięci ich mieszkańców. W czasie ceremonii pogrzebowej wraz z delegacją Czarnej Dywizji wspominali śp. ppor. p. Ćmoka m.in. najbliżsi i przyjaciele, Konsul Generalny RP w Brukseli Jacek Grabowski, attaché obrony przy Ambasadzie R.P. w Hadze kmdr. A. Konkol, polscy duszpasterze z Bredy i Brukseli oraz przedstawiciele belgijskich organizacji polonijnych. Mówiono na temat lat wojny, ale także i trudnych lat powojennych kiedy na uchodźstwie nasi bohaterowie wojenni mozolnie zdobywali szacunek w społecznościach jako rzetelni, pracowici obywatele. Podkreślano, że śp. ppor. p. Ćmok bardzo aktywnie działał w organizacjach kombatanckich wypełniając powojenną misję którą powierzył im legendarny dowódca 1 PDPanc. Z dumą nosił na ubiorze weterana obok odznaczeń wojennych odznakę pamiątkową 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Był on także bohaterem wielu wspaniałych dokumentów opisujących losy żołnierzy gen. Maczka.

Szanowni Panowie, zrobiliście zbyt wiele, żeby o Was zapomnieć! Cześć i wieczna chwała waszym czynom. Odpoczywajcie w Pokoju Wiecznym.

Tekst: Waldemar Kotula

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wierny Polsce
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowy wiceminister w MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
O służbach specjalnych na ASzWoj
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Razem się szkolą, razem walczą
Black Jack ściąga do Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Najwyższy skok w tandemie
Logistycy w akcji
Klasy wojskowe po nowemu
Polacy świętowali niepodległość
Jani, Miraculously Saved
Plan modernizacji marynarki wojennej
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
101 lat Niepodległej!
Awanse na 11 listopada
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Codziennie składamy legunom raport
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Cybersec’19
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Tyraliera terytorialsów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Niechciany traktat
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowa spółka lotnicza PGZ
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
68W Means Lifesaver
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
GROM na kursie działań specjalnych
Wojny wygrywa rezerwa
Symbol zaklęty w dacie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO