moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie ostatnich żołnierzy generała Maczka w Beneluksie

Czarna Dywizja w miniony weekend pożegnała ostatniego żołnierza 1 Polskiej Dywizji Pancernej (1 PDPanc) w Belgii śp. podporucznika Pawła Ćmoka, dzień wcześniej uczestniczyła w nabożeństwie żałobnym w intencji jednego z ostatnich żołnierzy 1 PDPanc w Holandii śp. ppor. Edwarda Szczerbińskiego.

Delegacja 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, która od 27 lat dziedziczy tradycje 1 PDPanc, przybyła do Holandii i Belgii z historycznym sztandarem Stowarzyszenia 1 PDPanc „Benelux”. Przedstawiciele Czarnej Dywizji reprezentowali środowiska dowództwa dywizji, 10 Brygady Kawalerii Pancernej i Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), a przewodniczył im mjr Rafał Kowalczyk ,zastępca dowódcy batalionu logistycznego 10 BKPanc. Uczestniczyli oni wraz z attaché obrony przy Ambasadzie RP w Hadze kmdr. Andrzejem Konkolem, reprezentantami środowisk kombatanckich z Belgii i Holandii oraz przedstawicielami organizacji polonijnych w nabożeństwie żałobnym w Bredzie. Modlitwie na Polskim Cmentarzu Wojskowym Ettensebaan przewodniczyli proboszcz Polskiej Parafii w Bredzie i honorowy kapelan FOPP - ks. Sławomir Klim SChr. wraz z ks. kapelanem ppłk Pawłem Piontkiem z Brukseli.

Uczestnicy ceremonii oddali hołd ś.p. Edwardowi Szczerbińskiemu zmarłemu w wieku 92 lat, żołnierzowi 2. pułku pancernego, który wyzwalał w październiku 1944 roku Flandrię i Holandię. Po wojnie był on prawdziwym strażnikiem pamięci o czynie gen. St. Maczka i Jego żołnierzy. Wielokrotnie wraz z żołnierzami Czarnej Dywizji brał udział w uroczystościach rocznicowych, prezentując swoje utwory poetyckie. Już w trakcie uroczystości żałobnej dotarła kolejna smutna wiadomość. Tuż po śmierci ppor. E. Szczerbińskiego, w dniu Jego pogrzebu ceremonii zmarłą Jego małżonka, którą ze względu na jej ciężką chorobę opiekował się do ostatnich dni.

REKLAMA

Żagańscy pancerniacy przejechali dalej wypełniając żałobną misję z Bredy szlakiem chwały legendarnej 1 PDPanc do Gandawy. W okolicach tego flandryjskiego miasta uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu śp. ppor. Pawła Ćmoka, żołnierza 10 kompanii saperów 1 PDPanc, który odszedł na wieczną wartę przeżywszy 96 lat. Był on ostatnim żołnierzem gen. Maczka w Belgii. Nie tak dawno, jak wspominał Dirk Verbeke prezes Stowarzyszenia 1 PDPanc „Belgia”, nie mógł uczestniczyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia w otwieranej w Brukseli wystawie „Pancerne Skrzydła”. Saper gen. Maczka ma na niej swoje miejsce, widnieje na emblematycznych zdjęciach jako wyzwoliciel m.in. Tielt i innych flandryjskich miast i żyje we wdzięcznej pamięci ich mieszkańców. W czasie ceremonii pogrzebowej wraz z delegacją Czarnej Dywizji wspominali śp. ppor. p. Ćmoka m.in. najbliżsi i przyjaciele, Konsul Generalny RP w Brukseli Jacek Grabowski, attaché obrony przy Ambasadzie R.P. w Hadze kmdr. A. Konkol, polscy duszpasterze z Bredy i Brukseli oraz przedstawiciele belgijskich organizacji polonijnych. Mówiono na temat lat wojny, ale także i trudnych lat powojennych kiedy na uchodźstwie nasi bohaterowie wojenni mozolnie zdobywali szacunek w społecznościach jako rzetelni, pracowici obywatele. Podkreślano, że śp. ppor. p. Ćmok bardzo aktywnie działał w organizacjach kombatanckich wypełniając powojenną misję którą powierzył im legendarny dowódca 1 PDPanc. Z dumą nosił na ubiorze weterana obok odznaczeń wojennych odznakę pamiątkową 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Był on także bohaterem wielu wspaniałych dokumentów opisujących losy żołnierzy gen. Maczka.

Szanowni Panowie, zrobiliście zbyt wiele, żeby o Was zapomnieć! Cześć i wieczna chwała waszym czynom. Odpoczywajcie w Pokoju Wiecznym.

Tekst: Waldemar Kotula

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
 
Tak się zostaje prymusem
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Trwała odporność terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Chemicy do zadań specjalnych
Strzelnice dla terytorialsów
Skok na głęboką wodę
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ukraiński kurs na Zachód
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polsko-amerykańska współpraca
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Not Contaminated With Routine
Szarża „Hallerczyka”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Cud Piłsudskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie porty bardziej otwarte
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Kierunek: misja
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Dla odważnych i walecznych
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chłopiec, który przyniósł śmierć
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Online z mistrzami sportu
Chwała powstańcom
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie znów w Drawsku
Druga kadencja prezydenta Dudy
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO