moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
cyber.mil.pl - rozwijamy zdolności Polski do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni

Państwa UE mają odpowiednie kompetencje i możliwości, by odgrywać istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, podczas konferencji "CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019".

W środę, 20 lutego, wiceminister uczestniczył w debacie liderów Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC. W spotkaniu, które odbyło się w Brukseli uczestniczyli także eksperci z administracji Unii Europejskiej (UE) i Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), organizacji międzynarodowych, środowisk eksperckich i globalnych liderów branży IT.

Tomasz Zdzikot, wiceminister i pełnomocnik MON ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz współautor resortowego programu cyber.mil.pl, wziął udział w dyskusji dotyczącej m. in. europejskiego przemysłu obronnego oraz przyszłości cyberbezpieczeństwa w UE. Wiceminister przedstawił założenia programu cyber.mil.pl, który został w tym roku uruchomiony w Ministerstwie Obrony Narodowej. – W lutym uruchomiliśmy program cyber.mil.pl, który kompleksowo rozwija zdolności Polski do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni. Chcemy wzmocnić każdy filar ekosystemu cyberbezpieczeństwa w MON. Musimy być otwarci. MON pierwszy raz uczestniczyło w jednym z największych hackathonów na świecie. Bezpośrednio po nim zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób chętnych do pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa w MON - mówił sekretarz stanu w MON.

REKLAMA

Odnosząc się do szczegółów nowego projektu MON, wiceminister Zdzikot zaznaczył, że program zakłada m.in. konsolidację instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem w Ministerstwie, wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz uruchomienie komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przypomniał także, że inwestycja w ludzi to jedna z najważniejszych kwestii w budowaniu potencjału w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Główne tematy poszczególnych paneli dyskusyjnych konferencji "CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019" oparte zostały na rekomendacjach opracowanych podczas IV Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, które odbyło się w 2018 r. w Krakowie.

Jednym z celów konferencji jest działanie na rzecz wzmocnienia synergii pomiędzy strategiami cyberbezpieczeństwa UE, NATO oraz ich państw. Podczas spotkania poruszone zostały kluczowe i najbardziej aktualne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa transformacji cyfrowej.

Spotkanie w Brukseli było także okazją do omówienia najnowszych i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz obszarów dalszego rozwoju polityki UE i NATO w tym zakresie.

Zasadniczym celem Konferencji "CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019" jest opracowanie proaktywnych rekomendacji dotyczących kierowania, wspierania procesu decyzyjnego opartego na dowodach i rozwoju polityki cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.

CYBERSEC Brussels Leaders’ Foresight jest spotkaniem, podczas którego omawiane są działania ukierunkowane na zwiększenie europejskiej gotowości w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz sprzyjaniu rozwojowi konkurencyjnej branży IT. Pierwsza edycja konferencji odbyła się w 2018 roku. W 2019 r., poza edycją w Brukseli, Instytut Kościuszki planuje po raz pierwszy zorganizować także nowy format w ramach konferencji CYBERSEC w Waszyngtonie.

***

CYBER.MIL.PL jest programem Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Obejmuje dwa strategiczne obszary. Po pierwsze kompleksowe wsparcie dla procesu formowania wojsk obrony cyberprzestrzeni, a po drugie zintegrowanie środowiska cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej. Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych sformowane zostaną Siły Obrony Cyberprzestrzeni, które docelowo zostaną przekształcone w wojska obrony cyberprzestrzeni. W nowej jednostce liczba etatów zostanie zwiększona aż trzykrotnie. Zadanie sformowania wojsk zostało powierzone nowo powołanemu Pełnomocnikowi ds. tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Skuteczna obrona w cyberprzestrzeni opiera się na pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnej infrastrukturze informatycznej. Dla zapewnienia Polsce suwerenności cyfrowej konieczne jest również prowadzenie prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem własnych zasobów. Posiadanie unikalnych i niedostępnych dla agresorów rozwiązań programistycznych stanowi o przewadze w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dziś ocierają się o próg wojny.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sześć minut w zawisie
 
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej celowników z PCO dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bridge to Cooperation
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Układy ze skazą
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wymiana podwodnych doświadczeń
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Galicyjskie przesilenie
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Chwała powstańcom
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Strzelnice dla terytorialsów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Kierunek: misja
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
PGZ będzie obecna na MSPO
Polskie porty bardziej otwarte
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Szturmani nie boją się ognia
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Skok na głęboką wodę
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Lato z czerwonym terrorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO