moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
cyber.mil.pl - rozwijamy zdolności Polski do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni

Państwa UE mają odpowiednie kompetencje i możliwości, by odgrywać istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni – powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON, podczas konferencji "CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019".

W środę, 20 lutego, wiceminister uczestniczył w debacie liderów Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC. W spotkaniu, które odbyło się w Brukseli uczestniczyli także eksperci z administracji Unii Europejskiej (UE) i Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), organizacji międzynarodowych, środowisk eksperckich i globalnych liderów branży IT.

Tomasz Zdzikot, wiceminister i pełnomocnik MON ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni oraz współautor resortowego programu cyber.mil.pl, wziął udział w dyskusji dotyczącej m. in. europejskiego przemysłu obronnego oraz przyszłości cyberbezpieczeństwa w UE. Wiceminister przedstawił założenia programu cyber.mil.pl, który został w tym roku uruchomiony w Ministerstwie Obrony Narodowej. – W lutym uruchomiliśmy program cyber.mil.pl, który kompleksowo rozwija zdolności Polski do zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni. Chcemy wzmocnić każdy filar ekosystemu cyberbezpieczeństwa w MON. Musimy być otwarci. MON pierwszy raz uczestniczyło w jednym z największych hackathonów na świecie. Bezpośrednio po nim zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób chętnych do pracy w obszarze cyberbezpieczeństwa w MON - mówił sekretarz stanu w MON.

Odnosząc się do szczegółów nowego projektu MON, wiceminister Zdzikot zaznaczył, że program zakłada m.in. konsolidację instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem w Ministerstwie, wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz uruchomienie komponentu cyber w Wojskach Obrony Terytorialnej. Przypomniał także, że inwestycja w ludzi to jedna z najważniejszych kwestii w budowaniu potencjału w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Główne tematy poszczególnych paneli dyskusyjnych konferencji "CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019" oparte zostały na rekomendacjach opracowanych podczas IV Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, które odbyło się w 2018 r. w Krakowie.

Jednym z celów konferencji jest działanie na rzecz wzmocnienia synergii pomiędzy strategiami cyberbezpieczeństwa UE, NATO oraz ich państw. Podczas spotkania poruszone zostały kluczowe i najbardziej aktualne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa transformacji cyfrowej.

Spotkanie w Brukseli było także okazją do omówienia najnowszych i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz obszarów dalszego rozwoju polityki UE i NATO w tym zakresie.

Zasadniczym celem Konferencji "CYBERSEC Brussels Leaders' Foresight 2019" jest opracowanie proaktywnych rekomendacji dotyczących kierowania, wspierania procesu decyzyjnego opartego na dowodach i rozwoju polityki cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.

CYBERSEC Brussels Leaders’ Foresight jest spotkaniem, podczas którego omawiane są działania ukierunkowane na zwiększenie europejskiej gotowości w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz sprzyjaniu rozwojowi konkurencyjnej branży IT. Pierwsza edycja konferencji odbyła się w 2018 roku. W 2019 r., poza edycją w Brukseli, Instytut Kościuszki planuje po raz pierwszy zorganizować także nowy format w ramach konferencji CYBERSEC w Waszyngtonie.

***

CYBER.MIL.PL jest programem Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Obejmuje dwa strategiczne obszary. Po pierwsze kompleksowe wsparcie dla procesu formowania wojsk obrony cyberprzestrzeni, a po drugie zintegrowanie środowiska cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej. Na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych sformowane zostaną Siły Obrony Cyberprzestrzeni, które docelowo zostaną przekształcone w wojska obrony cyberprzestrzeni. W nowej jednostce liczba etatów zostanie zwiększona aż trzykrotnie. Zadanie sformowania wojsk zostało powierzone nowo powołanemu Pełnomocnikowi ds. tworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Skuteczna obrona w cyberprzestrzeni opiera się na pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnej infrastrukturze informatycznej. Dla zapewnienia Polsce suwerenności cyfrowej konieczne jest również prowadzenie prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem własnych zasobów. Posiadanie unikalnych i niedostępnych dla agresorów rozwiązań programistycznych stanowi o przewadze w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dziś ocierają się o próg wojny.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko wchodzi w kadr
 
Thin Blue Line
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Logistycy w akcji
Ludzie niebezpiecznej profesji
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wołyńskie lwie serca
Jak Polacy wyzwalali Bredę
PESCO z polskim projektem
Trudna droga
Niechciany traktat
Wyzwania polskiej fotoniki
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Mroczne serce okupowanej Europy
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Symbol zaklęty w dacie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Nowy wiceminister w MON
Obrona bez polityki
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
GROM na kursie działań specjalnych
Jani, Miraculously Saved
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Plan modernizacji marynarki wojennej
Tyraliera terytorialsów
Eksperyment z przywództwa
T-72 strzelają na poligonie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Klasy wojskowe po nowemu
Razem się szkolą, razem walczą
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Unwanted Treaty
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Podaruj upominek kombatantowi
Nowa spółka lotnicza PGZ
Reserves Win Wars
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO