moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kampania wyborcza poza armią

Projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej ułatwi żołnierzom zawodowym wzięcie urlopu na czas prowadzenia kampanii wyborczej. Powstał on na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, do której żołnierze zgłaszali się po zaświadczenia, których ta... nie mogła im wydać. Rozporządzenie ma znacznie uprościć formalności, których muszą dopełnić żołnierze. 

Zgodnie z prawem żołnierze zawodowi nie mogą należeć do partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji ani ruchu obywatelskiego, które mają cele polityczne. Mogą natomiast kandydować do Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz do samorządów lokalnych jako kandydaci bezpartyjni. Z takiego prawa skorzystał poseł Paweł Szramka, niegdyś żołnierz zawodowy 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy, dziś poseł Kukiz’ 15. Problem z kandydowaniem żołnierzy zawodowych pojawiał się przy kampanii wyborczej. Według rozporządzenia ministra obrony narodowej z 30 marca 2010 roku „w sprawie urlopów żołnierzy w czynnej służbie wojskowej” (par. 6, ust. 5), żołnierzowi jest udzielany urlop na podstawie zaświadczenia Państwowej Komisji Wyborczej o rozpoczęciu i prowadzeniu przez niego własnej kampanii wyborczej. Jednak otrzymanie takiego zaświadczenia było trudne, ponieważ komisje wyborcze nie mają informacji na temat tego, czy kandydat prowadzi kampanię wyborczą. – Kiedy podjąłem decyzję o starcie w wyborach, poinformowałem o tym swojego dowódcę, który udzielił mi bezpłatnego urlopu na czas kampanii wyborczej, aby moja służba w jednostce nie kolidowała w żaden sposób z agitacją wyborczą – mówi Szramka i dodaje, że dziś nie pamięta, czy przedstawił w jednostce zaświadczenie z komisji wyborczej. Bezpłatny urlop posła Szramki na czas kampanii wyborczej trwał ponad miesiąc.

Aby ułatwić żołnierzom wzięcie urlopu na czas kampanii wyborczej, PKW zaproponowała ministrowi obrony narodowej, by był on udzielany na podstawie kopii protokołu rejestracji kandydata lub listy, na której jest umieszczony.
Opublikowany 12 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia zakłada rozwiązanie, które przedstawiła PKW i brzmi następująco: „Urlopu udziela się na czas trwania kampanii wyborczej po przedstawieniu przez żołnierza kopii protokołu rejestracji kandydata lub kopii protokołu rejestracji listy wyborczej, na której umieszczony jest kandydat, wydanego przez właściwą komisję wyborczą”. Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Poseł Paweł Szramka przyznaje, że wprowadzone zmiany ułatwią życie żołnierzom, którzy zdecydują się, tak jak on, startować w wyborach. Proponuje również inne rozwiązanie, które byłyby dla nich korzystne. – Kiedy otrzymałem mandat poselski, musiałem odejść z wojska. Uważam, że lepszym rozwiązaniem byłoby zawieszenie służby na czas bycia posłem. Teraz, gdybym odszedł z polityki, musiałbym przechodzić wszystkie procedury związane z przyjęciem do wojska od nowa – mówi Szramka.

W wyborach do Sejmu w 2015 roku wzięło udział dziewięciu żołnierzy zawodowych. Mandat poselski zdobył jedynie Paweł Szramka, który startował w okręgu toruńsko-włocławskim. Zdobył 13 552 głosy.

KE

autor zdjęć: Andrzej Hulimka / Forum

dodaj komentarz

komentarze


High Confidence Operations
 
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wojsko wróciło do Lublina
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Piknik ze smakiem
Rivalry on Closed Sea
Strzelać nauczyłem się sam
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
A Wave of Alliances
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Śladami Pierwszej Pancernej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wędrówka dla Dwóch Serc
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Torn Subcontinent
Nowa misja i nowy sprzęt
Szukamy następcy Herculesa
Bohaterowie jadą na wakacje
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Od sojusznika do kata
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Irańskie szachy
Przez krew zdobyty Śląsk
Wielofunkcyjny scyzoryk
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zielonka dla Patriotów
Cienka niebieska linia
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Przysięga śląskich terytorialsów
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Sprawdzają Brutusa
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Preselekcja u komandosów
Desant z transportowca-giganta
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Brunatno-czerwona zmowa
Wozy amunicyjne do Raków
Amerykańska przyszłość WZL
Wojna wywiadów
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO