moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”

Niemal stu żołnierzy m.in. z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza zdało egzamin przed misją Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym. Wojskowi i samolot rozpoznawczy Bryza wejdą w skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego na południu Włoch.

W Zatoce Gdańskiej pojawiła się nieznanego pochodzenia jednostka pływająca, którą musi zidentyfikować załoga samolotu rozpoznawczego. Bryza jak najszybciej podrywa się z lotniska i rusza w stronę morskiego intruza. Piloci na wykonanie zadania mają zaledwie trzy godziny. Załoga Bryzy dość szybko namierza nieznaną jednostkę, następnie naprowadza na nią grupę abordażową. To tylko jedno z zadań, jakie podczas certyfikacji musieli wykonać żołnierze przygotowujący się do III zmiany PKW „Sophia” na Morzu Śródziemnym. Sprawdzian przed misją odbył się w połowie lutego.

Wojsko w gotowości

REKLAMA

W skład III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Sophia” wejdzie około 100 wojskowych. Do unijnej misji gotowi są przede wszystkim żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz 10 Brygady Logistycznej i jednostki specjalnej Formoza. Do PKW ludzi delegują także dowództwa: brygady lotnictwa marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej. Na Sycylię wyjadą też żołnierze z 3 Flotylli Okrętów, 6 Ośrodka Radioelektronicznego, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej, 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego i 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. III zmianą będzie dowodzić kmdr por. pil. Cezary Zygmunt z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. 

W czasie misji żołnierze będą użytkować patrolowo-rozpoznawczy samolot M28B 1R Bryza z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Uczestnicy misji będą stacjonować na Sycylii w amerykańsko-włoskiej bazie Sigonella.

Czy jednak żołnierze faktycznie polecą na Sycylię, by walczyć z nielegalnymi emigrantami i przemytnikami, dowiemy się za kilka tygodni. – Obecny mandat misji wygasa 31 marca, wtedy też we Włoszech zakończą służbę żołnierze z II zmiany PKW „Sophia” – mówi mjr Agnieszka Kossowska, oficer prasowy PKW. – 20 marca ma się rozpocząć posiedzenie szefów rządów krajów Unii Europejskiej, którzy zdecydują o przyszłości misji. Niewykluczone, że zostanie ona przedłużona. W takim przypadku musimy mieć w gotowości certyfikowany skład III zmiany PKW – dodaje rzeczniczka.

Mają oko na przemytników

W rejon misji kilka dni temu wyjechali jednak specjalsi. Grupę zadaniową wojsk specjalnych III zmiany PKW EU „Sophia” tworzą komandosi z Jednostki Wojskowej Formoza. Wykonują zadania z pokładu włoskiego okrętu Luigi Rizzo. Do ich obowiązków należy kontrola jednostek pływających oraz przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi, broni i ropy naftowej.

Poza morskimi komandosami w bazie Sigonella służą cały czas żołnierze z II zmiany PKW. To głównie wojskowi z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku misji lotnicy morscy spędzili w powietrzu ponad 650 godzin i wykonali 150 operacji nad Morzem Śródziemnym. Załogi rozpoznawczych Bryz patrolują z powietrza morze od brzegów Sycylii, aż po granice wód terytorialnych Libii. Mają namierzać przemytników broni lub narkotyków, także łodzie z nielegalnymi migrantami. Zebrane w czasie zwiadu informacje lotnicy przekazują do dowództwa operacyjnego misji, które decyduje o wysłaniu wojska w dany region lub o powiadomieniu libijskich służb mundurowych.

„Sophia” to misja Unii Europejskiej zainicjowana w maju 2015 roku. Żołnierze wchodzący w skład kontyngentów walczą z przemytem ludzi, towarów i surowców. Ponadto wojskowi szkolą libijskie morskie siły bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać nielegalnemu przemytowi migrantów. To właśnie z tego kraju prowadzą najpopularniejsze szlaki przerzutu nielegalnych migrantów do Europy. Uczestnicy misji współpracują z Sojuszem Północnoatlantyckim, który w tym samym rejonie prowadzi operację NATO „Sea Guardian”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Komisje sejmowe o umowie z USA
 
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 Dywizja najlepsza!
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Defender 2020: Symulator Pioruna
Amerykanie odmładzają F-16
Kabina do zadań specjalnych
Wybuchowa edukacja
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Aviation Detachment” w Łasku
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kaprale po Legii Akademickiej
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Kaper” przeciw terrorystom
Wojsko przeciw wirusowi
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Polak z Medalem NATO
Laserowa artyleria US Army
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Ogień w natarciu
Szybciej do wojska
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zaplecze dla Rosomaków
Szybsza droga do armii zawodowej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Zamek na poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Sonary dla śmigłowców ZOP
Nowe sanitarki dla wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Druga kariera byłych żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Kraby kontra okręt
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO