moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce

Gdy rozlega się alarm „Alpha Scramble”, polskie F-16 wzbijają się w powietrze. Stacjonujące na Litwie myśliwce przechwyciły od stycznia około dziesięciu rosyjskich samolotów, które niebezpiecznie zbliżyły się do przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Pilotom Jastrzębi z Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik” wkrótce wsparcia udzielą portugalskie załogi F-16.

Żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego są na Litwie od 2 stycznia, tworząc VIII zmianę PKW Orlik. Ich zadaniem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii. – W ciągu ponad miesiąca mieliśmy około dziesięciu tzw. Alpha Scrambles, czyli sytuacji alarmowych. Pary dyżurne F-16 podrywały się, gdy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, w bezpośredniej bliskości przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pojawiały się samoloty bez włączonego transpondera. Takie urządzenie identyfikujące znajduje się w każdej cywilnej i wojskowej maszynie – mówi ppłk pil. Adam Kalinowski, dowódca PKW Orlik. Wszystkie naruszające zasady samoloty były rosyjskie. – To Su-27, Su-24, Ił-20, An-26 czy Ił-78. Operacje przechwycenia wykonały polskie załogi myśliwców we współpracy z polskimi i litewskimi nawigatorami – mówi dowódca.

Jak wygląda przechwycenie samolotu? Szczegóły takich misji nie są podawane do informacji publicznej, wiadomo jednak, że rozkaz do wylotu pary polskich myśliwców wydaje Combined Air Operations Centre (CAOC), natowskie dowództwo, któremu podlegają piloci służący w PKW Orlik. – Polscy piloci wykonują misję rozpoznawczą. Oznacza to, że muszą sprawdzić na przykład, czy lot ma charakter rozpoznania radioelektronicznego. Robią zdjęcia, a następnie „odprowadzają” samolot do granicy państwa, w tym przypadku Federacji Rosyjskiej. Następnie F-16 wracają do miejsca dyslokacji. Tego typu operacja może trwać kilka albo kilkanaście minut – wyjaśnia ppłk pil. Adam Kalinowski. 

Oprócz zadań bojowych Polacy wykonują też loty treningowe. Do tej pory odbyło się ich około 40. – Staramy się trenować przechwycenia wspólnie z litewskimi załogami samolotów L-39 Albatros, ale to maszyna szkoleniowa i nie w każdych warunkach atmosferycznych może wystartować. Jeśli pogoda nie pozwala Litwinom latać, treningi przeprowadzamy sami. Zwykle takie loty odbywają się raz albo dwa razy dziennie – wyjaśnia płk pil. Kalinowski.

Misję Baltic Air Policing, w ramach której służy polski kontyngent, wesprą wkrótce portugalskie siły powietrzne. – Ich myśliwce F-16 od 1 marca będą stacjonować w Malborku – mówi ppłk Adam Kalinowski.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Polacy dołączyli do misji dwa lata później. Jako pierwsi polecieli na Litwę piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany Polskiego Kontyngentu „Orlik” nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły już F-16 z Krzesin, ale w styczniu znów nad Bałtyk miały wrócić MiG-i.  Jednak ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą ponownie załogi F-16 z Krzesin. Piloci wrócą do kraju w maju tego roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ty także możesz zdobyć Buzdygana
 
Jak zginął „Ponury”
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
„Air Force One” na Cytadeli
Marynarze pomogli prokuraturze
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Pierwszy krok do „Mewy”
Logistyka dla Leopardów
Mapa z głębin morza
SEAD pierwszy raz z Polakami
A Half-Open Gate to Hell
Curious about Poland
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Miroslawiec Up
Medale dla uczestników walk w Karbali
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
5 Pułk Artylerii ma już dwie baterie Krabów
Zmiany w przepisach mundurowych
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Likwidacja komendanta Junka
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Ekonowinki na poligonie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Rusza cyberkomponent WOT-u
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Trudny sojusz partyzantów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Memory Gives Us Wings
Polski wkład w operację „Overlord”
Fleet of the Future
F-16 wracają do Polski
Flota przyszłości
The Chariots of Jihad
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Tu się zadań nie wybiera
„Dragon” na Bałtyku
Rydwany dżihadu
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Kontroler na bojowo
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Chemicy w akcji
Kierunek: Afganistan
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Puma” naciera
Kolejna szabla AFN zdobyta

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO