moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON o planach budowy szpitala

Przygotowania do budowy szpitala w Legionowie są bardzo zaawansowane. W połowie roku powstanie projekt, a jesienią zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu przedstawił dotychczasowy stan prac nad budową lecznicy i dalszy harmonogram inwestycji. Placówka ma zostać otwarta w 2022 roku.


Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Mariusz Błaszczak ogłosił w połowie października 2018 roku. W grudniu w Wojskowym Instytucie Medycznym została podpisana umowa na budowę placówki, która będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Dziś w siedzibie MON szef resortu zaprezentował stan przygotowań do budowy szpitala. Wspomniał, że zostały już  zatwierdzone m.in. minimalne wojskowe wymagania organizacyjno-użytkowe, program inwestycji, a Wojskowemu Instytutowi Medycznemu przekazano teren pod budowę szpitala. – Na ukończeniu jest wykonanie koncepcji projektowej szpitala, która stanie się podstawą do opracowania projektu budowlanego. Ma on postać do 22 czerwca 2019 roku. Jesienią będziemy gotowi , by wyłonić wykonawcę inwestycji – mówił minister.

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u zaznaczył, że na końcowym etapie są także uzgodnienia z użytkownikami mających powstać oddziałów szpitalnych. – A zatem personel, kadra kierownicza dzisiejszych oddziałów klinik szpitala na Szaserów, planują już swoje miejsc pracy – mówił generał. – Cieszę się z tej inwestycji, bo silna marka placówki na Szaserów, której legionowski szpital będzie filią, gwarantuje naprawdę wysoki poziom usług medycznych – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Plan zakłada, że budowa lecznicy w Legionowie zakończy się w grudniu 2021 roku, a w połowie 2022 roku szpital zostanie oddany do użytku pacjentom. – Rozpoczęliśmy szybko, sprawnie i wszystko wskazuje na to, że są bardzo duże szanse na ukończenie tej inwestycji nawet we wcześniejszym terminie – zaznaczył dyrektor WIM.

Legionowska lecznica będzie zlokalizowana przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie. Początkowo planowano, że świadczenia medyczne będą udzielane na czterech oddziałach (kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych, do tego blok operacyjny z dwiema salami), ale po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia udało się poszerzyć ofertę medyczną lecznicy o oddziały okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Jak podkreślił gen. dyw. Gielerak, wybór oddziałów wynikał z analizy potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu i okolic. – Naszym celem nie jest konkurowanie z miejscowymi podmiotami leczniczymi. Myślimy bardziej w kategoriach uzupełnienia lokalnych usług medycznych i zwiększenia ich dostępność – mówił dyrektor WIM.

W sumie w nowej placówce będzie mogło być hospitalizowanych jednocześnie 90 osób. – Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy pacjent, który tu trafi i który będzie wymagał opieki wykraczającej poza kompetencje tej placówki, niejako z automatu stanie się pacjentem szpitala na Szaserów i tam będzie miał dostęp do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. To jest wielka wartość tej inwestycji – mówił gen. dyw. Gielerak.

Minister Błaszczak podkreślał z kolei, że zgodnie z koncepcją budowa szpitala, powstaje on z myślą nie tylko o mieszkańcach miasta i powiatu i regionu, ale także o żołnierzach armii polskiej i wojsk sojuszniczych. – To element wzmacniania systemu obronnego państwa. A lokalizacja szpitala jest w pełni uzasadniona. Legionowo ma bardzo długie tradycje wojskowe, wojsko jest tu obecne i będzie go też tu przybywać. Jest więc potrzeba, by szpital powstał właśnie tu, w Legionowie – mówił szef resortu.

Szpital w Legionowie będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Jego powierzchnia wyniesie około 7250 metrów kwadratowych. Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie niemal 250 osób. Prawdopodobnie 30-40 osób kadry kierowniczej stanowić będą obecni pracownicy WIM-u. Wartość inwestycji to szacunkowo około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Akcja krwiodawstwa proobronnych
 
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Pracowity tydzień flotylli
„Spartan” znów na Mazurach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy wiceminister w MON
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukcesy sportowców w mundurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Patrioty z polskimi przyczepami
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Białe noce podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poszukiwania Magneto
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ćwiczenia z torpedą
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
MBDA w walce o „Narew”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko przeciw wirusowi
Podchorążowie za sterami Bielików
Specjalsi świętują
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Army of Medics
Obradowała Rada Gabinetowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Co z tegorocznym MSPO?
Terytorialsi nie stracą dodatku
Widzieć i nie być widzianym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rubiny w walce z epidemią
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Online z mistrzami sportu
Partyzanci rozgromili ubeków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gotowi na „Defendera”
Agent w generalskich szlifach
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Przeciwlotnicza Sona
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pilot F-16 oślepiony laserem
Na zakupy do sklepu AMW
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO