moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„SpoKREWnieni Służbą” po raz drugi

Rusza druga edycja akcji „SpoKREWnieni Służbą”. Przez kilka miesięcy żołnierze i pracownicy wojska będą honorowo oddawać krew, aby pomóc chorym i potrzebującym. – Krwiodawstwo to niezwykła wartość. To dowód na to, że żołnierz służy społeczeństwu także w czasie pokoju – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Akcja „SpoKREWnieni służbą”, rozpoczęła się dziś – czyli 1 marca, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data nie jest przypadkowa. – To dzień, w którym oddajemy hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla wolnej Polski, którzy nie pogodzili się z reżimem komunistycznym, którzy trwali na posterunku – mówił minister Błaszczak. – Dziś żyjemy w wolnej Polsce i chcemy służyć tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Stąd właśnie nasza akcja „SpoKREWnieni Służbą” – dodał.

Celem zainaugurowanej dziś przez ministra kampanii jest zachęcenie żołnierzy i pracowników wojska do tego, aby zdecydowali się zostać honorowymi dawcami krwi. Dlatego w jednostkach wojskowych w całym kraju, a także w wojskowych centrach krwiodawstwa będą się odbywały jej zbiórki, by pomóc chorym i potrzebującym.

REKLAMA

Szef MON-u przypomniał, że akcja „SpoKREWnieni Służbą” po raz pierwszy odbyła się rok temu. Wówczas krew oddało 5121 żołnierzy i pracowników wojska, 3552 funkcjonariuszy i pracowników policji, 5664 strażaków, 483 strażników granicznych oraz 105 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. W sumie przez miesiąc trwania kampanii udało się pozyskać prawie 7 tys. litrów krwi. Jednak w tym roku te statystyki mogą być znacznie wyższe, gdyż akcja ma potrwać do końca wakacji. – Wakacje to czas, kiedy ten dar życia jest najbardziej potrzebny, szczególnie ofiarom wypadków – mówił minister. – W czasie pokoju właśnie w ten sposób żołnierze mogą służyć społeczeństwu – dodał.

W uroczystości wzięli udział kombatanci walk o niepodległość, m.in. płk Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, żołnierz Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, sybiraczka. – Chciałabym bardzo podziękować żołnierzom, młodzieży za udział w tej akcji. To bardzo wielka ofiara, bo wiele osób potrzebuje tej krwi. My w waszym wieku szliśmy na śmierć, byliśmy gotowi, by ofiarować życie za ojczyznę. Udało się, Polska jest wolna – mówiła. Wtórowała jej Stanisława Kociełowicz „Iskierka”, harcerka, działaczka konspiracji antykomunistycznej, która została osadzona w sowieckim łagrze. – Krew to miłość, bo wraz z nią oddaje się serce. Miłość, bo trzeba kochać Polskę, trzeba kochać żołnierzy, trzeba kochać tych, którym się tę krew oddaje. Dziękuję wam żołnierze, jesteśmy z was dumni – podkreśliła.

Z kolei sierż. Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrza, a także prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Legion”, zwrócił uwagę na to, że idea krwiodawstwa nie jest obca żołnierzom. – Jako weteran mogę powiedzieć, że wiele razy byłem świadkiem sytuacji, podczas których krew ratowała ludzkie życie – mówił. – My, żołnierze mamy świadomość, że jest ona niezastąpiona, tak samo na polu walki, jak i w czasie pokoju. Dlatego wielu z nas odda krew w ramach akcji, która równocześnie będzie hołdem dla żołnierzy niezłomnych. Cześć ich pamięci!

Pierwsi krwiodawcy mieli szansę oddać krew już dziś. Pod budynek Ministerstwa Obrony Narodowej przyjechał mobilny punkt poboru krwi z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jako pierwsi w kolejce ustawili się żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrza, terytorialsi, podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej, a także członkowie organizacji proobronnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Army of Medics
Agent w generalskich szlifach
MON nie wycofuje się z MSPO
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Widzieć i nie być widzianym
„Spartan” znów na Mazurach
Na wakacje z WOT
„Ratownik” od nowa
Mercedes nie tylko do holowania
Online z mistrzami sportu
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pracowity tydzień flotylli
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Głos (z) płonącej Warszawy
Sukcesy sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Anakonda” rusza na poligony
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Morskie początki „Anakondy”
Nowy wiceminister w MON
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ćwiczenia z torpedą
Koniec kijowskiego snu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Harpun” do walki
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Specjalsi świętują
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Co z tegorocznym MSPO?
Prawdziwi wojownicy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Białe noce podhalańczyków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Wojsko przeciw wirusowi
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Święto żołnierzy służących na misjach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO