moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Finał TIDE Hackathonu. Polacy wśród zwycięzców

Trzynaście zespołów z 11 państw rywalizowało podczas TIDE Hackathonu – konkursu projektowo-programistycznego organizowanego przez Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. Dziś międzynarodowe jury ogłosiło zwycięzców. Mamy powody do zadowolenia – w dwóch z trzech kategorii najlepsi okazali się Polacy.

– To był doskonały hakaton. Sędziowie, którzy oceniali waszą pracę mieli trudne zadanie, bo jej jakość, a także wasze prezentacje były znakomite – mówił dziś Patrick Fryer z Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. To właśnie ta instytucja była organizatorem TIDE Hackathonu 2019. Konkurs projektowo-programistyczny dla żołnierzy, naukowców i prywatnych przedsiębiorców odbył się w tym roku Polsce. A zadaniem uczestników było przygotowanie rozwiązań, które miałyby pomóc organizacjom humanitarnym i wojsku w operacji rozminowania Iraku.

Aby sprostać temu wyzwaniu, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa stawili się reprezentanci 11 państw, m.in. Belgii, Holandii, Niemiec, Turcji i Ukrainy. Polską drużynę tworzyli przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej i Centrum Projektów Informatycznych. W sumie 13 zespołów zmagało się w trzech kategoriach.

REKLAMA

Ci, którzy postanowili spróbować swoich sił w Modeling Challenge, musieli opracować algorytmy i modele, które pomogą dowódcom ocenić, czy na danym terenie, gdzie jeszcze niedawno były prowadzone działania zbrojne, nie znajdują się niewybuchy lub improwizowane ładunki wybuchowe. W tej kategorii bezkonkurencyjny okazał się polski zespół ArchiTechs. Drugie miejsce zajęła drużyna Msg@TNO z Holandii. Polacy wygrali także w kategorii Coding Challenge. Reprezentacja Wojskowej Akademii Technicznej – DataScienceCadets – pokonała między innymi zespół MITI Hedgehogs z Ukrainy. A zadanie, któremu musieli sprostać, polegało na przygotowaniu prototypu oprogramowania wspomagającego proces rozminowania Iraku.

Trzecią kategorią TIDE Hackathonu było Visualization. Startujące w niej zespoły otrzymały od organizatorów zestaw materiałów nt. ćwiczeń „Trident Juncture ’18”, które ukazały się w mediach, także społecznościowych. Uczestnicy konkursu musieli w taki sposób zaprezentować dowódcom poszczególnych szczebli uzyskane z mediów informacje, aby ułatwić ich analizę. Z tym zadaniem najlepiej poradził sobie holenderski zespół TNO-JIVC. Natomiast zespół FRONT, który tworzyli przedstawiciele Centrum Projektów Informatycznych, zajął drugie miejsce.

Pięciodniowe zmagania informatyków oceniało jury składające się z przedstawicieli Inspektoratu Informatyki MON, Dowództwa Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji oraz Agencji NATO ds. Łączności i Informatyki. – Wszystkie zespoły, które zdecydowały się wziąć udział w TIDE Hackathonie zasługują na uznanie. Jestem pewien, że żadna praca nie zostanie zmarnowana – mówił podczas wręczenia nagród Adam Piotrowski, szef Inspektoratu Informatyki MON. – Mam nadzieję, że pomysły i produkty, które opracowaliście, będą miały bardzo duże znaczenie dla działań sojuszników – podkreślił.

Z udziału w konkursie zadowolony jest ppłk dr inż. Mariusz Chmielewski. Oficer był członkiem zespołu ArchiTechs, który zwyciężył w kategorii Modeling Challenge. – To był na pewno czas wytężonej pracy. Każdy z nas musiał wykazać się wszechstronną wiedzą informatyczną, począwszy od modelowania, przez data science, aż po programowanie i wizualizację danych – mówił. – Rozwiązania, które dziś zaprezentowaliśmy, były bardzo złożone. Jednak przygotowywaliśmy się do hakatonu i jadąc tutaj, wiedzieliśmy już mniej więcej, co chcemy osiągnąć. To zaprocentowało – podkreślił.

Także goście z zagranicy dobrze oceniają informatyczny maraton. – To była świetna zabawa – mówił jeden z holenderskich zawodników. – Najważniejsze, że mogliśmy doskonalić swoje umiejętności związane z działaniami wojskowymi – dodał przedstawiciel Ukrainy.

Wkrótce rozwiązania opracowane podczas TIDE Hackathonu poznają uczestnicy konferencji TIDE Sprint 2019 Spring i ćwiczeń „Coalition Warrior Interoperability eXercise” (CWIX ’19) oraz zdecydują, czy zostaną one wdrożone.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: cyber.mil.pl, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Spędź sobotę w WAT
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Panie bez taryfy ulgowej
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Szef NATO w Warszawie
Step ahead in a different world
Amerykańskie F-15E w Polsce
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
US Army od kuchni
Podwyżki dla pracowników wojska
Kampania wyborcza poza armią
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Herculesem dookoła świata
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Trzecia Setka Komandosa
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Jastrzębie widzą w ciemności
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Premier odwiedził GROM
Wizja marszałka prysła w Rydze
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Kraby na służbie w Sulechowie
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
General Anders Joins NATO
NATO i kosowska łamigłówka
Trening na wieżowcu i nad wodą
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Cel – bezpieczna Europa
Podniebny trening transportowców
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Rok intensywnych ćwiczeń
Najważniejsze jest rażenie
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Pogromcy czołgów poszukiwani
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
75 lat od wielkiej ucieczki
Umowy offsetowe na „Wisłę”
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Kościuszko na czele insurekcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO