moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fuzja w ramach PGZ

Zamiast dwóch spółek zajmujących się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej importem broni i wyposażenia wojskowego oraz eksportem produktów polskiej zbrojeniówki na rynku działać będzie jeden podmiot. 1 marca Cenzin przejął 100 procent udziałów Cenrexu.

Konsolidacja dwóch firm sprawi, że w Polskiej Grupie Zbrojeniowej zniknie wewnętrzna konkurencja w dziedzinie handlu zagranicznego. Do tej pory obie spółki prowadziły taką samą działalność i zajmowały się importem do Polski broni i wyposażenia wojskowego oraz eksportem polskiego sprzętu. 1 marca warszawski Sąd Rejonowy potwierdził wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców wchłonięcie Cenrexu przez Cenzin.

– Łączymy potencjały obydwu spółek, tworzymy bardziej profesjonalny zespół specjalistów i jeszcze bogatszą ofertę produktów, usług oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych – przekonuje Jarosław Żurawski, członek zarządu ds. finansowych Cenzinu. Dodaje, że jego firma to pierwsza ze spółek w narodowym holdingu, która przechodzi proces konsolidacji kapitałowej.

Przedstawiciele Cenzinu podkreślają, że dzięki fuzji oferta ich spółki poszerzy się o produkty światowej klasy producentów, np. broń firmy Heckler & Koch, której dystrybutorem w Polsce był właśnie Cenrex (a z której korzystają m.in. polscy specjalsi), a także zaawansowane systemy kamuflażu i ochrony balistycznej czy terminale satelitarne.

Władze PGZ dodają, że na konsolidacji spółek zyska cała grupa kapitałowa. – Połączenie to realizacja wizji zarządu PGZ S.A., która opiera się na zwiększeniu efektywności i potencjału podmiotów wchodzących w skład Grupy. Fuzja tych dwóch spółek ma na celu konsolidację jednego z segmentów naszej aktywności – eksportu na rynki trzecie produktów z portfolio Grupy – podkreśla Witold Słowik, prezes zarządu PGZ S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa to narodowy holding obronny, składający się z 63 państwowych spółek. PGZ zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób, roczne przychody koncernu wynoszą około 5 miliardów złotych. Do najbardziej znanych produktów państwowej zbrojeniówki należą karabinki 5,56 mm Beryl i MSBS Grot, lekkie moździerze LMP-2017, automatyczne 120 mm moździerze Rak, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, 155 mm armatohaubice Krab, przeciwlotnicze pociski rakietowe Grom i Piorun.

Choć firmy wchodzące w skład PGZ mogą same szukać rynków zbytu, to znajdowaniem kontrahentów zajmowały się właśnie wyspecjalizowane w tym Cenzin i Cenrex.

Cenzin jest najstarszą polską spółką działającą na międzynarodowym rynku handlu bronią i sprzętem specjalnym. Założono ją w 1926 roku jako państwową firmę SEPEWE, która miała za granicą oferować wyroby polskiego przemysłu obronnego. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało podporządkowane Centralnemu Zarządowi Inżynierii, funkcjonując najpierw w strukturach Ministerstwa Handlu Zagranicznego, a później Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. W 1990 roku przekształcono je w spółkę i nadano nazwę, która obowiązuje do dziś.

Cenrex został powołany przez Centralny Zarządu Inżynierii w kwietniu 1989 roku jako druga obok Cenzinu firma przeznaczoną do handlu bronią i sprzętem podwójnego zastosowania. Spółka działała samodzielnie do 2002 roku, kiedy to weszła w skład Grupy Bumar. W 2013 roku Bumar przekształcił się w Polski Holding Obronny, który w 2014 roku wniósł udziały w Cenrexie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DTF Solutions

dodaj komentarz

komentarze


You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
 
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Marynarze pomogli prokuraturze
Rusza cyberkomponent WOT-u
Chemicy w akcji
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Tu się zadań nie wybiera
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
5 Pułk Artylerii ma już dwie baterie Krabów
Miroslawiec Up
Kolejna szabla AFN zdobyta
Polski wkład w operację „Overlord”
Kontroler na bojowo
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Działalność firm na rzecz obronności
Memory Gives Us Wings
„Puma” naciera
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
SEAD pierwszy raz z Polakami
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Fleet of the Future
„Air Force One” na Cytadeli
Rydwany dżihadu
The Chariots of Jihad
Logistyka dla Leopardów
Trudny sojusz partyzantów
Flota przyszłości
Curious about Poland
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Zmiany w przepisach mundurowych
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Ekonowinki na poligonie
Pierwszy krok do „Mewy”
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
„Dragon” na Bałtyku
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Likwidacja komendanta Junka
F-16 wracają do Polski
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
A Half-Open Gate to Hell
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Mapa z głębin morza
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Medale dla uczestników walk w Karbali
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Jak zginął „Ponury”
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kierunek: Afganistan
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO