moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne brygady OT mają patronów

Terytorialsi wybrali, minister zaakceptował. Kolejne brygady WOT mają swoich patronów. To bohaterowie walk o niepodległość – oficerowie Armii Krajowej, cichociemni, żołnierze wyklęci, ale także uczestnik powstania śląskiego. Wśród patronów znaleźli się gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”, gen. Elżbieta Zawacka „Zo” oraz ppłk Tadeusz Puszczyński „Konrad Wawelberg”.

– Tradycje to dla naszej formacji jedne z najważniejszych wartości. Są podstawą do budowania tożsamości, kształtowania morale żołnierzy, ale także spłatą wielkiego długu pamięci o poprzednikach – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Dlatego każda z powstających brygad OT wyłania patrona, którego idee chce kontynuować. Ich wybór to inicjatywa samych żołnierzy WOT. – Wszystkie nasze jednostki odwołują się do tradycji Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych. Mając jednak na uwadze terytorialny charakter naszej formacji, kandydatów na patronów żołnierze szukają wśród bohaterów wywodzących się z regionów, na którym działa dana brygada – dodaje ppłk Pietrzak.

Najpierw propozycje żołnierzy dotyczące konkretnych kandydatów trafiły do dowództwa WOT, potem do akceptacji m.in. komisji heraldycznej działającej przy MON. Natomiast decyzje o nadaniu imienia poszczególnym brygadom podpisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przyjęte dokumenty określają nie tylko patrona, większość wskazuje też datę święta jednostki i dziedziczone przez daną brygadę tradycje.

REKLAMA

Pierwsza kobieta-patron

I tak, patronem 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej został kpt. mar. Adam Dedio, żołnierz wojny obronnej 1939 roku, od 1941 roku członek ZWZ-AK, a od 1942 roku instruktor szkolenia dowódców drużyn na potrzeby Armii Krajowej. Po wojnie za działalność antykomunistyczną został zatrzymany przez UB i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 kwietnia 1947 roku. Święto pomorskiej brygady WOT będzie obchodzone 14 kwietnia.

Natomiast patronem 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej została gen. bryg. Elżbieta Zawacka „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, powstaniec warszawski. Jako jedyna kobieta znalazła się w elitarnym gronie 316 cichociemnych. – Generał Zawacka pochodziła z Torunia i właśnie z terenem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego była związana najbardziej. Zawsze powtarzała, że najważniejsi są dla niej młodzi ludzie, że to im trzeba przekazywać najcenniejsze wartości. Dlatego poczuliśmy się zobowiązani do tego, by kontynuować i szerzyć jej ideę – mówi por. dr Diana Warchocka, oficer prasowy 8 BOT.

8 Brygada jako pierwsza – z trzynastu już utworzonych – która wybrała na patrona kobietę. – Ten fakt miał dla nas duże znaczenie. Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce były tylko dwie kobiety, które doszły tak wysoko w hierarchii wojskowej: generał Zawacka i generał bryg. Maria Wittek. Chcemy przybliżać sylwetki tych wyjątkowych kobiet, mówić głośno o tym, jak wiele zrobiły dla Polski – dodaje porucznik z 8 BOT. Święto brygady zostało wyznaczone na 10 września. To data, która nawiązuje do nocnych wydarzeń z 9 na 10 września 1943 roku, gdy „Zo” – podczas operacji „Neon 4” – została przerzucona do kraju (w okolicach Grodziska Mazowieckiego).

W roku powstań śląskich

Patronem 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej został gen. bryg. Stanisław Sojczyński, „Warszyc”, uczestnik wojny obronnej 1939 roku, a następnie członek ZWZ-AK w rejonie Radomska. Święto brygady będzie obchodzone 20 kwietnia, w rocznicę odbicia przez oddział „Warszyca” 57 więźniów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (w 1946 roku). Łódzcy terytorialsi będą dziedziczyć tradycje organizacji konspiracyjnych zbrojnego podziemia niepodległościowego Okręgu Łódź Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Z kolei 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej będzie nosiła imię mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, pseudonim „Nurt”. Był on żołnierzem wojny obronnej 1939 roku, cichociemnym, dowódcą Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, a także dowódcą batalionu i ostatnim dowódcą 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Święto Brygady zostało wyznaczone na 11 czerwca, dla upamiętnienia pochówku prochów majora na wzgórzu Wykus w województwie świętokrzyskim (w 1994 roku).

11 Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej na patrona wybrała także cichociemnego – gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”. Był on współtwórcą Służby Zwycięstwu Polski, później przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Okulicki był ostatnim Komendantem Głównym AK. – Przy wyborze patrona kierowała nami chęć znalezienia takiego bohatera, do którego postawy moglibyśmy się odwoływać. Braliśmy pod uwagę trzy osoby. Poza generałem Okulickim także płk. Franciszka Niepokólczyckiego i por. Feliksa Perekładowskiego. Głosami żołnierzy zwyciężył generał. Jego biogram idealnie wpisuje się w działalność naszej brygady. Urodził się niedaleko Bochni, był dowódcą Armii Krajowej i był bardzo mocno związany z terenem, na którym działamy – mówi mjr Bartosz Kubal, oficer prasowy 11 MBOT. 11 Brygada ma obchodzić święto 22 maja. – 22 maja 1944 roku Okulicki został przerzucony z Wielkiej Brytanii do kraju. Tego samego dnia został awansowy do stopnia generała brygady – dodaje mjr Kubal. Małopolska brygada będzie spadkobierczynią tradycji Zgrupowania Armii Krajowej „Żelbet”.

Natomiast ppłk. Tadeusz Puszczyński „Konrad Wawelberg” został patronem 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Oficer odznaczył się bohaterstwem jako żołnierz Legionów Piłsudskiego i Polskiej Organizacji Wojskowej. Był dowódcą „Grupy Wawelberga” prowadzącej działania specjalne podczas III powstania śląskiego w 1921 roku. – Zmarł, zanim wybuchła II wojna światowa, w lutym 1939 roku. Był człowiekiem, który swoimi działaniami pokazywał, jak duże znaczenie ma terytorialność żołnierzy i potencjał ochotników z danego województwa – mówi ppłk Pietrzak. Najważniejszym zadaniem, jakie wykonali podwładni oficera, była akcja „Mosty”, od której zaczęło się III powstanie śląskie. 13 ŚOW otrzymała imię oficera w roku, który został ustanowiony przez Sejm Rokiem Powstań Śląskich. Uroczyste odczytanie decyzji ministra odbędzie się 16 sierpnia w rocznicę wybuchu powstania śląskiego.

Każda z 13 funkcjonujących jednostek OT nosi imię osób zasłużonych dla niepodległości Polski. Po raz pierwszy decyzje o nadaniu imienia brygadom zostały wydane w 2017 roku (podpisał je ówczesny szef MON Antoni Macierewicz). Wtedy patronów otrzymały: 1 Brygada OT w Białymstoku (płk Władysław Liniarski „Mścisław”), 2 Brygada OT w Lublinie (mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”) i 3 Brygada OT w Rzeszowie (płk Łukasz Ciepliński „Pług”).

W ubiegłym roku patronami terytorialsów zostali: kpt. Gracjan Frog „Szczerbiec” w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT, st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój” w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT oraz , rtm. Witold Pilecki w 6 Mazowieckiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Bartek
1552381020
Chciałbym wstąpić do WOT. Nie wyobrażam sobie żebym mógł chronić innych (kiedy zajdzie taka potrzeba) bez dostępu do broni. Czy żołnierze WOT mogą uzyskać pozwolenie na posiadanie broni? Na jakich zasadach? Czytam obecnie UOBIA, mam zamiar zapisac się do stowarzyszenia strzeleckiego aby uzyskać pozwolenie na broń sportową i zarazem doskonalić umiejętność na strzelnicy. Czy coś ma się zmienić dla żołnierzy WOT?
80-97-95-F9
~kubek
1552224660
Trzeba podać dla publiki jaki jest stan całego programu OTK ,jak to wygląda na dzień dzisiejszy ? uzbrojenie ,wyszkolenie,stan liczbowe itp.
42-40-A5-27

„Polska” szpica NATO zaliczyła test
 
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Jak zginął „Ponury”
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Miroslawiec Up
Likwidacja komendanta Junka
SEAD pierwszy raz z Polakami
„Air Force One” na Cytadeli
The Chariots of Jihad
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
5 Pułk Artylerii ma już dwie baterie Krabów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pierwszy krok do „Mewy”
Rusza cyberkomponent WOT-u
Polski wkład w operację „Overlord”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Memory Gives Us Wings
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Zmiany w przepisach mundurowych
Medale dla uczestników walk w Karbali
Kolejna szabla AFN zdobyta
Kierunek: Afganistan
Mapa z głębin morza
Curious about Poland
„Puma” naciera
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rydwany dżihadu
Tu się zadań nie wybiera
F-16 wracają do Polski
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Marynarze pomogli prokuraturze
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Chemicy w akcji
Fleet of the Future
Logistyka dla Leopardów
Kontroler na bojowo
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Ekonowinki na poligonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Trudny sojusz partyzantów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Flota przyszłości
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
A Half-Open Gate to Hell
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Działalność firm na rzecz obronności
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
„Dragon” na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO