moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef NATO w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda i Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, rozmawiali w Warszawie na temat zwiększenia mobilności sił Sojuszu, wspólnych operacji oraz działań, jakie może podjąć NATO w związku z kryzysem uchodźczym. – Polska swoim zaangażowaniem przyczynia się do naszego wspólnego bezpieczeństwa – zaznaczał Jens Stoltenberg.

Szef NATO i polski prezydent spotkali się podczas „NATO Week”, czyli cyklu spotkań i uroczystości zorganizowanych z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – W tym tygodniu świętujemy tę ważną rocznicę. Razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem byliśmy na poligonach w Żaganiu i Orzyszu. Spotkaliśmy się tam z żołnierzami Sojuszu, którzy w ramach misji natowskich służą w Polsce. Dziś możemy gościć sekretarza generalnego NATO – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. – W ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska bardzo silnie angażuje się w naszą transatlantycką więź i robi to na wiele sposobów, przyczyniając się do naszego wspólnego bezpieczeństwa – mówił Jens Stoltenberg, szef Sojuszu.

Jednym z poruszonych podczas spotkania tematów była mobilność sił NATO. – To są bardzo ważne kwestie zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie Wojska Polskiego, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił prezydent Andrzej Duda. – Nazywamy to wzmacnianiem zdolności, które sprawiają, że Sojusz jest w stanie odpowiedzieć na bieżące oraz przyszłe wyzwania – dodał. Prezydent przypomniał także, że polscy żołnierze ramię w ramię z sojusznikami służą między innymi na Łotwie, Litwie czy w Rumunii. Są też zaangażowani w natowskie operacje w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Ta ostatnia misja jest traktowana przez Sojusz priorytetowo. – Zapewniałem sekretarza generalnego, że Polska wzmocni swoją obecność w Afganistanie. Polski kontyngent wojskowy został zwiększony z 350 do 400 żołnierzy – podkreślał zwierzchnik polskich sił zbrojnych.

REKLAMA

Z kolei Jens Stoltenberg podziękował Polsce za działania prowadzone pod sztandarem Sojuszu. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni za wkład, który Polska wnosi do NATO każdego dnia – mówił sekretarz generalny Paktu. Jednocześnie zauważył, że NATO zwiększa swoją obecność w naszym kraju. – W Polsce stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa i amerykańska brygada pancerna. Polska jest także gospodarzem jednego z obiektów obrony przeciwrakietowej NATO – wymieniał Stoltenberg. Według niego coraz większa liczba sojuszniczych ćwiczeń dowodzi „jedności i zaangażowania sojuszników”.

Przedstawiciel NATO przypomniał, że Polska „jest przykładem dla innych sojuszników, jeśli chodzi o wydatki na obronę”. – Staramy się, aby nasza armia była jak najlepiej uzbrojona, aby funkcjonowała sprawnie. Planujemy kolejne zakupy dla wojska i mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza będzie na tyle dobra, że będziemy mogli te zamierzenia realizować – mówił prezydent Andrzej Duda. Dodał, że do 2030 roku Polska będzie przeznaczać na obronność aż 2,5 proc. PKB.

Duda i Stoltenberg zastanawiali się nad tym, jakiego wsparcia NATO może udzielić Ukrainie, omówili też sytuację na Morzu Czarnym oraz Bliskim Wschodzie. Poruszyli również kwestię łamania przez Rosję Traktatu INF (Inter-Mediate Range Nuclaer Forces), który szef NATO nazwał „fundamentem europejskiego bezpieczeństwa”. Chodzi o dokument, który w 1987 roku został podpisany przez Rosję i Stany Zjednoczone. Wówczas obie strony zadeklarowały likwidację rakiet średniego i pośredniego zasięgu. – Rosja wdraża nowe pociski, rakiety SSC-8 (rakiety Novator 9M729). To zagrożenie dla wielu miast Europy. Wzywamy Rosję, aby szanowała zapisy traktatu – mówił Stoltenberg. Zapewnił jednak, że NATO przygotowuje się do działania w świecie, w którym ten dokument nie obowiązuje, ale nie oznacza to, że na terenie Sojuszu zostaną rozmieszczone tego typu pociski.

Wieczorem Jens Stoltenberg rozmawiał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
NATO i kosowska łamigłówka
Wizja marszałka prysła w Rydze
Najważniejsze jest rażenie
Amerykańskie F-15E w Polsce
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Podwyżki dla pracowników wojska
Podniebny trening transportowców
Kampania wyborcza poza armią
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Trening na wieżowcu i nad wodą
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
General Anders Joins NATO
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Pogromcy czołgów poszukiwani
Kościuszko na czele insurekcji
Herculesem dookoła świata
US Army od kuchni
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Szef NATO w Warszawie
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Kraby na służbie w Sulechowie
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
75 lat od wielkiej ucieczki
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Panie bez taryfy ulgowej
Jastrzębie widzą w ciemności
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Premier odwiedził GROM
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Umowy offsetowe na „Wisłę”
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Trzecia Setka Komandosa
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Rok intensywnych ćwiczeń
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Spędź sobotę w WAT
Step ahead in a different world
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Cel – bezpieczna Europa
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO