moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kobiety w mundurach świętują

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotkał się dziś z kobietami żołnierzami. – Dziękuję za waszą postawę i za to, że zawsze można na was liczyć – mówił szef MON. Zaproszenie na uroczystość, która odbyła się z okazji Dnia Kobiet, przyjęły także nauczycielki klas mundurowych oraz matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Ósmego marca minister obrony Mariusz Błaszczak spotkał się z uczestniczkami wojskowych operacji zagranicznych, kobietami, które służą w jednostkach liniowych albo na co dzień dbają o sprawy kobiet w armii. – Jestem zadowolony z waszej służby, postawy i serdecznie dziękuję, że można na was liczyć. Stanowicie ważną część Wojska Polskiego, jesteście naszą dumą – mówił szef MON.

Na spotkanie w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie zostały zaproszone także nauczycielki ze szkół mundurowych i matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Postawa patriotyczna, miłość do ojczyzny to wartości, które są kształtowane w rodzinnym domu, a później w szkole. Dziękuję, że wychowujecie młodych ludzi, którzy w przyszłości będą pełnić służbę dla naszego kraju – podkreślił minister obrony. Mariusz Błaszczak wyraził wdzięczność wobec kobiet także za to, że służby w armii nie traktują jak zwykłej pracy. – Jednocześnie zapewniam, że w Wojsku Polskim nie ma miejsca dla tych, którzy nadużywają relacji służbowych – dodał minister.

O roli kobiet w armii mówił także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. Wspominał, że w 1996 roku, gdy zaczynał służbę w 1 Pułku Specjalnym, było ich w armii niewiele. – Kobiety są dziś nierozłączną częścią sił zbrojnych. Są potrzebne na współczesnym polu walki, byśmy mogli osiągać cele operacyjne i taktyczne – zaznaczył.

Wśród terytorialsów służy 2100 kobiet, co stanowi 13 proc. wszystkich żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. – Nasza formacja potrzebuje szczególnych zdolności, aby działać na rzecz lokalnych społeczności. Empatia, jaką charakteryzują się kobiety, ma pozytywny wpływ na efektywność naszych działań – mówił gen. Kukuła. Dowódca WOT podkreślał także, że kobiety bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków i znacznie rzadziej niż mężczyźni rezygnują ze służby.


Grafika: MON

Podczas uroczystości swoją historią podzieliła się szer. Dorota Walczewska, żołnierz WOT, a na co dzień pielęgniarka. – Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Sprawdziłam siebie, pokonałam słabości, nauczyłam się rzeczy, o których marzyłam od dziecka – mówiła o szkoleniu podstawowym, nazywanym „szesnastką”, które ukończyła w ubiegłym roku. Wspominała, że w chwilach zwątpienia, gdy wojskowe zadania były dla niej trudne, wspierała ją córka, także żołnierz WOT, z którą ćwiczyła ramię w ramię. – To bardzo ważne, żeby mieć obok siebie bliską i wspierającą osobę. Dziś jestem żołnierzem 5 Brygady Obrony Terytorialnej. Służę z osobami w różnym wieku, o różnych profesjach, ale łączy nas jedno – wiara w te same wartości, z których najważniejszy jest patriotyzm – zaznaczyła.

Kobiety żołnierze służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych polskiej armii. I stale ich przybywa. Obecnie w Wojsku Polskim jest 6732 pań (632 więcej niż w 2018 roku), co stanowi prawie 7 proc. wszystkich żołnierzy zawodowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Rekordowy test natowskich systemów wsparcia dowodzenia
„Dragon” na Bałtyku
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polski wkład w operację „Overlord”
Miroslawiec Up
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Medale dla uczestników walk w Karbali
A Half-Open Gate to Hell
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
The Chariots of Jihad
Chemicy w akcji
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Likwidacja komendanta Junka
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Rusza cyberkomponent WOT-u
Dowództwo Operacyjne świętuje 15-lecie
Działalność firm na rzecz obronności
Memory Gives Us Wings
Pierwszy krok do „Mewy”
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
F-16 wracają do Polski
„Puma” naciera
Flota przyszłości
Jak zginął „Ponury”
Ekonowinki na poligonie
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Mapa z głębin morza
Kontroler na bojowo
Rydwany dżihadu
Kierunek: Afganistan
Trudny sojusz partyzantów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Logistyka dla Leopardów
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca
„Air Force One” na Cytadeli
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Curious about Poland
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
5 Pułk Artylerii ma już dwie baterie Krabów
Kolejna szabla AFN zdobyta
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Marynarze pomogli prokuraturze
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Tu się zadań nie wybiera
Zmiany w przepisach mundurowych
Fleet of the Future
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
SEAD pierwszy raz z Polakami

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO