moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kobiety w mundurach świętują

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotkał się dziś z kobietami żołnierzami. – Dziękuję za waszą postawę i za to, że zawsze można na was liczyć – mówił szef MON. Zaproszenie na uroczystość, która odbyła się z okazji Dnia Kobiet, przyjęły także nauczycielki klas mundurowych oraz matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Ósmego marca minister obrony Mariusz Błaszczak spotkał się z uczestniczkami wojskowych operacji zagranicznych, kobietami, które służą w jednostkach liniowych albo na co dzień dbają o sprawy kobiet w armii. – Jestem zadowolony z waszej służby, postawy i serdecznie dziękuję, że można na was liczyć. Stanowicie ważną część Wojska Polskiego, jesteście naszą dumą – mówił szef MON.

Na spotkanie w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie zostały zaproszone także nauczycielki ze szkół mundurowych i matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Postawa patriotyczna, miłość do ojczyzny to wartości, które są kształtowane w rodzinnym domu, a później w szkole. Dziękuję, że wychowujecie młodych ludzi, którzy w przyszłości będą pełnić służbę dla naszego kraju – podkreślił minister obrony. Mariusz Błaszczak wyraził wdzięczność wobec kobiet także za to, że służby w armii nie traktują jak zwykłej pracy. – Jednocześnie zapewniam, że w Wojsku Polskim nie ma miejsca dla tych, którzy nadużywają relacji służbowych – dodał minister.

O roli kobiet w armii mówił także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. Wspominał, że w 1996 roku, gdy zaczynał służbę w 1 Pułku Specjalnym, było ich w armii niewiele. – Kobiety są dziś nierozłączną częścią sił zbrojnych. Są potrzebne na współczesnym polu walki, byśmy mogli osiągać cele operacyjne i taktyczne – zaznaczył.

Wśród terytorialsów służy 2100 kobiet, co stanowi 13 proc. wszystkich żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. – Nasza formacja potrzebuje szczególnych zdolności, aby działać na rzecz lokalnych społeczności. Empatia, jaką charakteryzują się kobiety, ma pozytywny wpływ na efektywność naszych działań – mówił gen. Kukuła. Dowódca WOT podkreślał także, że kobiety bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków i znacznie rzadziej niż mężczyźni rezygnują ze służby.


Grafika: MON

Podczas uroczystości swoją historią podzieliła się szer. Dorota Walczewska, żołnierz WOT, a na co dzień pielęgniarka. – Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Sprawdziłam siebie, pokonałam słabości, nauczyłam się rzeczy, o których marzyłam od dziecka – mówiła o szkoleniu podstawowym, nazywanym „szesnastką”, które ukończyła w ubiegłym roku. Wspominała, że w chwilach zwątpienia, gdy wojskowe zadania były dla niej trudne, wspierała ją córka, także żołnierz WOT, z którą ćwiczyła ramię w ramię. – To bardzo ważne, żeby mieć obok siebie bliską i wspierającą osobę. Dziś jestem żołnierzem 5 Brygady Obrony Terytorialnej. Służę z osobami w różnym wieku, o różnych profesjach, ale łączy nas jedno – wiara w te same wartości, z których najważniejszy jest patriotyzm – zaznaczyła.

Kobiety żołnierze służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych polskiej armii. I stale ich przybywa. Obecnie w Wojsku Polskim jest 6732 pań (632 więcej niż w 2018 roku), co stanowi prawie 7 proc. wszystkich żołnierzy zawodowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pretorianie na Mazurach
 
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rywalizacja strzelców wyborowych
Symulatory strzelań Rosomaków
Ważka bliżej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
They Train Together, They Fight Together
Obradowała Rada Gabinetowa
Nauka zimowego pływania
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Chciałem walczyć z Niemcami
Darłowo czeka na śmigłowce
Śmierć bohatera
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Iran uderza w USA
Rozpoznają skażenie Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe po nowemu
Stulatka hydrografia
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Double Eagle po nowemu
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Defense Without Politics
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
We Are All Darfur
Własne interesy Europy
For the Right Cause
JWK z odznaką pamiątkową
Krwawe walki o Monte Cassino
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO