moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Edelweiss Raid 2019: Polacy w czołówce

Zawody Edelweiss Raid przyciągają najlepsze zespoły z całego świata, które pośród alpejskich szczytów chcą dowieść swoich umiejętności górskich. W czasie dwóch dni rywalizacji uczestnicy musieli pokonać nie tylko katorżniczą trasę, ale także zmierzyć się w konkurencjach z zakresu wspinaczki oraz ratownictwa. Podczas tegorocznej edycji Polacy znaleźli się w czołówce.

Drużyna z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w nieoficjalnych mistrzostwach świata pododdziałów górskich wzięła udział już po raz piąty. W tym roku Polacy zajęli bardzo wysoką, czwartą lokatę. – Jesteśmy bardzo zadowoleni. Pierwsze trzy drużyny pochodzą z Niemiec i Austrii, dlatego można powiedzieć, że jesteśmy trzecią reprezentacją na świecie. To potwierdza bardzo wysoki poziom wyszkolenia moich żołnierzy – podkreśla ppor. Zdzisław Kudła, dowódca drużyny podhalańczyków startujących w Edelweiss Raid 2019.

W czasie zawodów uczestnicy musieli zmierzyć się nie tylko z ekstremalnie trudnym terenem, ale także rywalizować w trudnych konkurencjach. Musieli np. wyciągnąć rannego ze szczeliny lodowej, zjechać na nartach, gdy cała drużyna jest połączona liną, strzelać do balonów czy rozbić obóz górski. – Była to moja czwarta i zarazem najbardziej wymagająca edycja tych zawodów. Wynikało to przede wszystkim z bardzo ciężkich podejść, których suma przewyższeń wyniosła powyżej 4 tys. metrów. Do tego zjeżdżaliśmy na nartach po kopnym śniegu, na trasach, które prowadziły także przez las – tłumaczy ppor. Kudła. Dodaje, że to właśnie ekstremalny poziom trudności wpływa na prestiż organizowanych w Austrii zawodów. – Musimy sprostać wąskim przejściom skalnym, podejściom, zjazdom na linach. W tym samym czasie trzeba celnie strzelać i rzucać granatem – opowiada oficer.

REKLAMA

Doświadczenie zrobiło swoje

Każdy żołnierz z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który ukończy Edelwiess Raid trzykrotnie, zostaje odznaczony pozłacaną szarotką. W gronie tegorocznych odznaczonych znalazł się m.in. st. szer. Tobiasz Krupa. – Jestem dumny ze złotej szarotki, ale jeszcze większą satysfakcję przynosi mi nasze czwarte miejsce. Jeszcze niedawno było to dla nas marzenie, a dziś celujemy w podium. To zasługa nie tylko naszego dowódcy, ale przede wszystkim por. Pietraszki, który zaraził nas pasją do gór i wprowadził do tych zawodów – zaznacza st. szer. Krupa. Wspomina jedną z konkurencji: – Ośmioosobowa drużyna musiała związać się liną i dwa razy zjechać oraz podejść na nartach. Sięgające dwóch kilometrów zbocza nie były w żaden sposób przygotowane, trasa prowadziła przez nieznany teren, co było bardzo niebezpieczne. Nasze umiejętności pozwoliły nam jednak wyprzedzać Austriaków oraz Niemców. Doświadczenie zrobiło swoje – podkreśla.

Polacy wyróżniali się nie tylko jazdą na nartach, ale także umiejętnościami strzeleckimi. Podczas konkurencji polegającej na strzelaniu do balonów na 16 celów odnotowali 14 trafień. Każde „pudło” oznaczało 15 minut kary, dlatego ta część zawodów zawsze może zaważyć na ostatecznym wyniku. – Celownik wraz z szyną do Beryla waży ponad 700 gramów. W górach każdy ciężar jest dla nas ważny, dlatego dotychczas strzelaliśmy wyłącznie przy pomocy muszki i szczerbinki. W tym roku zabrałem jednak celownik kolimatorowy, dzięki któremu udało nam się dorównać konkurentom dysponującym optyką z przybliżeniem, a nawet przewyższyć ich – chwali się szeregowy Krupa.

Rywalizacja podczas Edelweiss Raid zazwyczaj jest zacięta, dlatego przebiegu zawodów pilnują obserwatorzy. Dzięki ich czujności polscy żołnierze uniknęli kary. – Na strzelnicy organizatorzy umieścili także balony, których nie można było uszkodzić. Podczas naszego podejścia jeden z nich pękł, najprawdopodobniej w wyniku mrozu. Zobaczył to austriacki sędzia, który potwierdził, że to przypadek – opowiada st. szer. Krupa.

Niezwykła wytrzymałość fizyczna

Żeby z powodzeniem rywalizować z najlepszymi na świecie pododdziałami piechoty górskiej, żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich muszą systematycznie doskonalić swoje umiejętności. Część przygotowań prowadzą na specjalnych zgrupowaniach. – Trenujemy w Tatrach i w Bieszczadach. Najważniejsza jest kondycja fizyczna, dlatego dużą uwagę przykładamy do wielogodzinnych, wyczerpujących marszów. Każdy z nas jest też instruktorem narciarstwa lub wspinaczki, dlatego tego typu konkurencje nie stanowią dla nas problemu. Za każdym razem myślimy jednak, co można zrobić, żeby zadania wykonać szybciej i sprawniej – tłumaczy st. sierż. Jacek Waśko.

W Polsce trudno odwzorować warunki panujące w Alpach, dlatego kluczowe jest odpowiednie ułożenie treningu oraz dobrany zespół. – Wiele lat szukaliśmy żołnierzy, którzy bardzo dobrze jeżdżą na nartach oraz są niezwykle wytrzymali fizycznie. Podczas poprzedniej edycji Edelweiss Tobiasz Krupa już w pierwszym dniu zerwał więzadło krzyżowe w kolanie. Mimo ogromnego bólu i nieprzespanej nocy ukończył zawody – zaznacza st. sierż. Waśko. 

Start w tak trudnych zawodach wymaga odpowiednich treningów, zasobów finansowych, ale przede wszystkim olbrzymiej determinacji. – Moi żołnierze przez cały czas są bardzo zmotywowani, by podejmować tak duże ryzyko i konkurować z najlepszymi pododdziałami piechoty górskiej na świecie. Za dwa lata celujemy w podium – podsumowuje ppor. Zdzisław Kudła. Oficer dodaje, że drużyna podhalańczyków jest przygotowana do walki o najwyższe miejsca również w innych prestiżowych zawodach, także w legendarnych Patrouille des Glaciers organizowanych w Szwajcarii.

Obok Patrouille des Glaciers oraz La Grande Course Pierra Menta, Edelwiess Raid to najbardziej prestiżowe wojskowe zawody górskie. Licząca ponad 45 km trasa prowadzi przez leżący w zachodniej Austrii region Tuxer Alpen. Poza Polakami w tegorocznej edycji wystartowały zespoły z Austrii, Niemiec, Bułgarii, Czarnogóry, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Rosji, Francji, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych. Na 23 startujące drużyny tylko 17 dotarło do mety. Zawody podhalańczycy ukończyli z czasem 16:04:05.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Tobiasz Krupa, materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Przeciwlotnicy w drodze do USA
 
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: misja
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Więcej celowników z PCO dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Cud Piłsudskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wojsko przeciw wirusowi
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Ukraiński kurs na Zachód
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojskowy Hot450Challenge
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Galicyjskie przesilenie
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Not Contaminated With Routine
Kurs dla saperskich ekspertów
Skok na głęboką wodę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 kończą misję w Estonii
Chwała powstańcom
Online z mistrzami sportu
Strzelnice dla terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polsko-amerykańska współpraca
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na misjach święta inne niż zwykle
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Lato z czerwonym terrorem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Druga kadencja prezydenta Dudy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Hekatomba na Woli
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO