moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Odbieracie nominacje w roku, w którym obchodzimy 20-lecie Polski w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania pięciu oficerów na pierwszy stopień generalski i admiralski.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. Na stopień generała brygady zostali mianowani płk pil. Robert Cierniak, szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego; płk Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej; płk Norbert Iwanowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej oraz płk Karol Molenda, pełnomocnik MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Akt mianowania na stopień kontradmirała przyjął kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3 Flotylli Okrętów. Nominacje były wręczane na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Szef MON przekazał oficerom Buzdygany Honorowe oraz szable.

– To musi być niezwykłe przeżycie odbierać nominację na pierwszy stopień generalski i admiralski w roku, w którym obchodzimy 20-lecie polskiej obecności w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zwrócił się do oficerów prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o tym, że tradycja polskiego oręża została zbudowana w „niezwykłych bojach, w czasach wielkich zwycięstw”. – Wierzę, że panowie odbierając nominacje w marcu 2019 roku, niedługo po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę nawiązujecie – podkreślał Andrzej Duda. Zwrócił także uwagę, że awans na stopień generalski czy admiralski, to z jednej strony podsumowanie dotychczasowej, wzorowej służby dla dobra Polski i obywateli, ale to także zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy na rzecz budowy nowoczesnego i sprawnego wojska.

REKLAMA

 

Płk Andrzej Dąbrowski ma 52 lata. Od czterech lat dowodzi 3 Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Wcześniej służył w Dowództwie Generalnym RSZ m.in. na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej. Poprzednie stanowiska zajmował w nieistniejącym dziś Dowództwie Sił Powietrznych, dowodził też 78 Pułkiem Rakietowym w Mrzeżynie i 5 Dywizjonem Rakietowym. Podyplomowe studia polityki obronnej skończył w 2013 roku w Akademii Obrony Narodowej.

 

 


 

Płk Norbert Iwanowski od sierpnia 2018 r. dowodzi 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Po jej ukończeniu pełnił służbę w 17 Brygadzie Zmechanizowanej oraz w sztabie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Skończył studia magisterskie i podyplomowe w Akademii Sztuki Wojennej. Na tej samej uczelni kończył także studia generalskie. Wcześniej zajmował m.in. stanowisko szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego, służył w 17 Brygadzie Zmechanizowanej i w sztabie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jest weteranem misji zagranicznych w Iraku i w Afganistanie.

 


Płk Karol Molenda w lutym 2019 roku został pełnomocnikiem MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oficer jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Po ukończeniu wojskowej uczelni służył w 12 Batalionie Dowodzenia. Ponad 12 lat spędził w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zajmując m.in. stanowisko naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Komputerowego, naczelnika Wydziału Informatyki Śledczej, naczelnika Wydziału Cyberkontrwywiadu, zastępcy dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego, a od 2017 roku zastępcy dyrektora Zarządu VI SKW. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizującym się w reagowaniu na incydenty komputerowe, w informatyce śledczej (GCFE), bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne.

 


 

Płk pil. Robert Cierniak od dwóch lat jest szefem Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Wcześniej służył na stanowisku zastępcy dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Od ukończenia Szkoły Orląt związany był z 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i latał myśliwcami MiG-29. W powietrzu spędził ponad 3 tysiące godzin. Dowodził PKW Orlik w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył w 2014 r. w Kanadzie.

 


Kmdr Mirosław Jurkowlaniec od czerwca 2018 roku dowodzi 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni. Wcześniej był szefem Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W czasie służby wojskowej zajmował wiele różnych stanowisk: dowodził np. 6 Ośrodkiem Radioelektronicznym, był zastępcą szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Kierował także Oddziałem Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni i odpowiadał za szkolenie w 3 Flotylli. W marynarce wojennej służy od 1985 roku. Jest absolwentem studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i podyplomowych studiów polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Dwukrotnie przygotowywał Morską Jednostkę Działań Specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub-Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Kościuszko na czele insurekcji
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Umowy offsetowe na „Wisłę”
75 lat od wielkiej ucieczki
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Herculesem dookoła świata
NATO i kosowska łamigłówka
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Panie bez taryfy ulgowej
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Szef NATO w Warszawie
General Anders Joins NATO
Pogromcy czołgów poszukiwani
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Kampania wyborcza poza armią
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Rok intensywnych ćwiczeń
Podwyżki dla pracowników wojska
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Jastrzębie widzą w ciemności
Amerykańskie F-15E w Polsce
Najważniejsze jest rażenie
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Wizja marszałka prysła w Rydze
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kraby na służbie w Sulechowie
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
US Army od kuchni
Spędź sobotę w WAT
„Żniwiarze” w Mirosławcu
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Podniebny trening transportowców
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Trening na wieżowcu i nad wodą
Premier odwiedził GROM
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Cel – bezpieczna Europa
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Podchorążowie AWL-u trenują już w strzelnicy kontenerowej
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Trzecia Setka Komandosa
Step ahead in a different world

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO