moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Drugie życie Wilczego Szańca

Dwujezdniowa droga dojazdowa, nowy parking, pawilon kasowy oraz socjalny. Trwa kolejny etap modernizacji kompleksu Wilczy Szaniec. W zabytkowym obiekcie zwiedzający mają czuć się wygodniej i bezpieczniej. Właściciele chcą, by prace zakończyły się przed pierwszym szczytem turystycznym, czyli weekendem majowym.

Wilczy Szaniec w latach 1941-1944 był kwaterą główną Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. To było małe miasteczko w sercu Mazur – około 200 budynków: schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944 r. mieszkało tu ponad 2000 osób. To tutaj, 20 lipca 1944 roku, pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg zorganizował zamach na Adolfa Hitlera.

Ogromny kompleks od lat był dzierżawiony. W ostatnim okresie zarządzała nim prywatna spółka. Gdy dzierżawca przestał wywiązywać się ze swoich obowiązków, właściciel, czyli Lasy Państwowe, postanowił wypowiedzieć umowę. Procesy sądowe trwały kilka lat, niektóre nadal się toczą, ale w kwietniu 2017 roku obiekt udało się odzyskać. – Od razu zabraliśmy się za rewitalizację. Do zrobienia było wiele pilnych rzeczy, choćby poprawienie estetyki samego obiektu, a co najważniejsze – bezpieczeństwa. Od razu poprawiliśmy stan drzewostanu, który nabrał cech parkowych – wspomina Zenon Piotrowicz, nadleśniczy z Nadleśnictwa Srokowo.

REKLAMA

Leśnicy opracowali również koncepcję architektoniczną kompleksu i zaczęli realizować poszczególne projekty budowlane. W ubiegłym roku została wykonana ekologiczna kotłownia, powstała również nowa oczyszczalnia ścieków. Te inwestycje nie rzucały się w oczy turystów, ale kolejny etap prac dotyczy już bezpośrednio ich komfortu i bezpieczeństwa. Niedawno rozpoczęła się bowiem modernizacja dojazdu do Wilczego Szańca. W jego ramach przebudowane zostanie kilkaset metrów drogi publicznej. Będzie ona szersza, z dwoma pasami ruchu, lewoskrętem, azylami dla pieszych i przejściami. Przebudowany zostanie przejazd kolejowy, powstaną parkingi dla jednośladów, nowy budynek pawilonu kasowego i socjalnego. – Stary został już wyburzony, a zręby nowego już wyszły z ziemi. Mamy nadzieję, że całość uda nam się zamknąć przed weekendem majowym i w większości udostępnić turystom, by wszystko dopiąć organizacyjnie, uniknąć korków i sprawić, by było bezpieczniej – tłumaczy Zenon Piotrowicz.

Sala konferencyjna w Wilczym Szańcu zniszczona na skutek wybuchu 20 lipca 1944. Fot. Wikipedia

To jednak nie koniec modernizacyjnych działań w Wilczym Szańcu. Właściciele przyznają, że mają już gotowych kilka następnych projektów. W pierwszej kolejności dotyczących rzeczy, które wpływają na obsługę ruchu turystycznego. – Jeszcze w tym roku w części ruin chcielibyśmy zrobić trasy do zwiedzania, wytyczyć i wybudować alejki, żeby nie było błota. Docelowo chcemy, by obiekt można było zwiedzać poruszając się pojazdem elektrycznym – zdradza Piotrowicz i dodaje, że w przyszłości leśnicy chcą też zbudować dwa nowe budynki. W pierwszym odbywałaby się obsługa turystów, powstałaby informacja turystyczna, biuro Wilczego Szańca, pokój dla przewodników, sanitariaty i sklepik. Drugi ma natomiast pełnić rolę typowo gastronomiczną. – W ciągu kilku lat zamierzamy też poprawić parkingi, pole biwakowe i zmodernizować historyczny budynek, w którym mieści się obecnie hotel i restauracja. Do obiektu zostanie dobudowana wielofunkcyjna sala konferencyjna, a na jej dachu pojawi się ekspozycja, która pokazywałaby, jak wyglądało wojenne maskowanie bunkrów i budynków w Wilczym Szańcu – wylicza nadleśniczy.

Zarządcy obiektu już zadbali, by w Wilczym Szańcu powstały ciekawe wystawy. W jednym ze schronów uruchomili kino, gdzie wyświetlane są filmy o tematyce wojennej oraz prezentowane są repliki dawnej broni. W kolejnym, który służył jako garaż dla aut Hitlera, przygotowali ekspozycję dotyczącą… Powstania Warszawskiego. – Wielu dziwi taka tematyka, ale historie się łączą. W dniu wybuchu Powstania Hitler przebywał bowiem w Wilczym Szańcu i stąd wydawał wszystkie rozkazy, m.in. te o stłumieniu powstania, zburzeniu Warszawy czy wymordowaniu tysięcy ludzi. Dlatego w tym miejscu musimy o takich rzeczach mówić – przekonuje Zenon Piotrowicz.

Leśnicy zaznaczają, że pomysłów na zagospodarowanie Wilczego Szańca im nie brakuje. – Potrzebujemy jedynie pieniędzy i czasu, bo większość modernizacji musimy wykonywać nie tylko przy dogodnej pogodzie, ale też poza sezonem turystycznym. Mamy jednak nadzieję, że nasze działania w najbliższych latach znacznie podniosą jakość tego obiektu – kończy Zenon Piotrowicz, nadleśniczy z Nadleśnictwa Srokowo.

Z Wilczego Szańca, położonego w lesie gierłoskim, osiem kilometrów od Kętrzyna, Hitler dowodził wojskami niemieckimi na froncie wschodnim. Obiekt miał powierzchnię 250 hektarów. Po zajęciu Wilczego Szańca przez Armię Czerwoną, część schronów została wysadzona. Dla turystów obiekt został udostępniony w 1959 r. W ubiegłym roku odwiedziło go blisko 300 tysięcy osób.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~arys
1552905780
dajcie numer konta,przecież to muzeum
35-80-B3-82

Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
 
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Not Contaminated With Routine
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chwała powstańcom
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Galicyjskie przesilenie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Skok na głęboką wodę
Strzelnice dla terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Lato z czerwonym terrorem
Online z mistrzami sportu
Hekatomba na Woli
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie odmładzają F-16
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Kierunek: misja
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Wojskowy Hot450Challenge
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Cud Piłsudskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Więcej celowników z PCO dla wojska
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Łączność: fundament operacji specjalnej
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Kurs dla saperskich ekspertów
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Druga kadencja prezydenta Dudy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO