moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku

Minister Mariusz Błaszczak i Tibor Benkő, szef węgierskiego resortu obrony, rozmawiali dziś o unijnym dyżurze bojowym państw Grupy Wyszehradzkiej, misji ONZ w Libanie oraz zacieśnianiu współpracy. Politycy podpisali także porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do działającego na Węgrzech Centrum Eksperckiego Medycyny Wojskowej NATO.

Do spotkania ministrów obrony Polski i Węgier doszło dzisiaj w Budapeszcie. – Rozmawialiśmy o konieczności zwiększenia liczebności wojsk Polski i Węgier, obronie terytorialnej i zagrożeniach dla NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. Tematem spotkania z Tiborem Benkő była także współpraca militarna obu państw, a także współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak podkreślali ministrowie, dla obu krajów to szczególny rok, bo wspólnie obchodzimy 20-lecie wstąpienia do NATO.

Minister Błaszczak poinformował m.in. o ustaleniach dotyczących kolejnego unijnego dyżuru Grupy Wyszehradzkiej. Polska, Węgry, Słowacja i Czesi stworzą grupę bojową Unii Europejskiej w 2023 roku. Ale dyżur bojowy UE krajów V4 odbędzie się także wcześniej. Już 1 lipca 2019 rozpocznie półroczny dyżur grupa bojowa UE, którą oprócz państw wyszehradzkich tworzy także Chorwacja. Główne siły do tego dyżuru wystawia 6 Brygada Powietrznodesantowa (wspierana przez inne polskie jednostki).

REKLAMA

Mariusz Błaszczak podkreślił, że podejście Polski i Węgier do wielu spraw wojskowych jest identyczne. Podziękował węgierskiemu ministrowi za współpracę i zaangażowanie, m.in. w Dowództwie Dywizji Północny Wschód w Elblągu oraz Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także w natowskich centrach eksperckich w Polsce. Chodzi tu o centrum policji wojskowych w Bydgoszczy i centrum eksperckie kontrwywiadu wojskowego w Krakowie, w których służą węgierscy oficerowie.


Film: MON

Mariusz Błaszczak i Tibor Benkő podpisali także porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do działającego na Węgrzech Centrum Eksperckiego Medycyny Wojskowej NATO. Centra eksperckie to niezależne międzynarodowe organizacje wojskowe. Obecnie w strukturach sojuszu działa 25 tego typu instytucji, przy czym każda specjalizuje się w innej dziedzinie.

Tibor Benkő, w czasie spotkania z mediami, mówił o wspólnym zaangażowaniu obu państw w różnego rodzaju inicjatywy wojskowe. – Niedługo zaczynamy misję grupy bojowej Unii Europejskiej. Węgry przejmą po Polsce obowiązki w natowskiej misji Air Policing w krajach bałtyckich (w kwietniu 2019 r. – przyp. red.) – powiedział węgierski minister obrony. – Nasza współpraca ma wiele wspólnych celów, dlatego wymieniamy doświadczenia. Razem będziemy uczestniczyć w misji UNIFIL – podkreślił. Polscy żołnierze służbę na Wzgórzach Golan rozpoczną prawdopodobnie jesienią tego roku. W misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ) wspierać będą nas właśnie Węgrzy.

Ministrowie rozmawiali także o konieczności zwiększenia armii obu krajów, a także o modernizacji sił zbrojnych. Jednym z poruszanych tematów była również obrona terytorialna, minister Błaszczak mówił o tworzeniu w polskich siłach zbrojnych wojsk obrony terytorialnej.

Na koniec wizyty na Węgrzech minister złożył kwiaty przed Pomnikiem Męczenników Katynia w Budapeszcie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
 
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Tak umierał Wołyń
Fleet of the Future
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowy pułk artylerii
Rozdarty subkontynent
F-35 wylądowały w Powidzu
Zmiany w przepisach mundurowych
Brytyjska „pamiątka”
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polsko-francuska szkoła uczuć
Wielkie święto kawalerii!!!
Gotowi na F-35?
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Początek dowódczej drogi
Rozpoczynamy nową erę
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Miroslawiec Up
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Dragon’19” od kuchni
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Obława pełna białych plam
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Stawiamy na rozwój
Nowe nakolanniki
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Kierunek: Afganistan
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Pułaski” wrócił do kraju
Rywalizacja na zamkniętym morzu
The Chariots of Jihad
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Nowi szturmani w JW Agat
Desant na czeskich spadochronach
Formowanie 19 Brygady
Sport nie dzieli, sport łączy
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Karabiny od dęblińskich saperów
Raki dla zawiszaków
Działalność firm na rzecz obronności
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sojusze na fali
Moja „bazówka”
„Mieszko” po wodowaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO