moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najważniejsze jest rażenie

163 mld zł chcemy przeznaczyć na modernizację techniczną do 2026 roku. Z tej sumy ponad 80 procent pójdzie na zakupy sprzętu – ujawnił płk Robert Frommholz z MON na konferencji „Dzień przemysłu”. Z zapowiedzi kierownictwa resortu wynika, że prawie 60 procent pieniędzy zaplanowanych na zakupy zostanie wydanych na sprzęt i broń ofensywną.

– „Dzień przemysłu” to forum wymiany opinii i doświadczeń oraz okazja dla przedstawicieli przemysłu do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych – podkreślał gen. bryg. Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, który zorganizował spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele zbrojeniówki, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Inspektorat Uzbrojenia.

Najważniejsza część konferencji była poświęcona planowi modernizacji technicznej do 2026 roku. – Na modernizację techniczną armii chcemy do 2026 roku przeznaczyć 163 mld zł. Z tej sumy ponad 80 procent będzie zaplanowane na pozyskiwanie sprzętu wojskowego. Ponad 8 procent na prace rozwojowe, a 7,5 procenta na remonty – mówił płk Robert Frommholz, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Sprzętu w Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON. Dyrektor zapowiedział, że prawie 60 procent środków przeznaczonych na zakupy wydamy na rozwijanie potencjału uderzeniowego. – Zaliczamy do tego programy takie jak: Wisła (pociski przeciwrakietowe – przyp. red.), Narew (pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu – przyp. red.), program dotyczący samolotu wielozadaniowego, a także śmigłowca uderzeniowego – dodawał płk Frommholz.

REKLAMA

Pułkownik podkreślał, że program modernizacji do 2026 roku kontynuuje wiele przedsięwzięć zapisanych w poprzednich tego typu dokumentach. Są w nim jednak również istotne zmiany. Pierwsza dotyczy programu śmigłowcowego. – Przedłużyliśmy fazę analityczno-koncepcyjną programu pozyskania śmigłowców uderzeniowych Kruk, ponieważ pojawił się nowy partner europejski i chcemy dokładnie przeanalizować jego ofertę. Mam jednak nadzieję, że w tym roku przejdziemy do wyboru dostawcy – zapowiedział płk Frommholz. Dyrektor dodał, że armia chce kupić 32 śmigłowce, do 2026 roku – jedną eskadrę. Nowym punktem w programie śmigłowcowym jest kupno wiropłatów pokładowych dla okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik.

Jeżeli chodzi o program modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych, to wojsko ma przygotowane środki finansowe, by od 2021 roku zacząć kupować nowe bojowe wozy piechoty o kryptonimie Borsuk. Z kolei wozy oparte o tę platformę, ale w wersji specjalistyczno-rozpoznawczej, dowodzenia i rozpoznania skażeń – od 2022 roku. Rok później ma się rozpocząć procedura pozyskania gąsienicowej wersji automatycznych, 120-milimetrowych moździerzy Rak (obecnie wojsko kupuje model na podwoziu kołowym KTO Rosomak).

Spore zmiany są także w programie dotyczącym bezzałogowców. Płk Frommholz poinformował, że w nowym PMT nie znalazł się (a był w poprzednim programie) zakup Zefirów, czyli dronów klasy operacyjnej, tzw. MALE, wyposażonych w rakiety kierowane i niekierowane. – Na razie siły zbrojne odstąpiły od tego programu, skupiając się na innych zadaniach – wyjaśniał. Nowością są za to plany zakupu – na przełomie 2021 i 2022 roku – dronów o kryptonimie Gladius. Choć nie wyjaśniono na konferencji, jakiego typu mają to być konstrukcje, ich oznaczenie BSP-U i dołączone poglądowe zdjęcie sugerują, że chodzi o nieduże maszyny uderzeniowe.

Poza operacyjnymi programami w nowym PMT są też plany dotyczące innych zakupów. Priorytetowym – wskazanym przez ministra obrony – jest zakup nowych samolotów wielozadaniowych piątej generacji. – Prowadzimy działania, aby do 2026 roku pozyskać przynajmniej jedną eskadrę, a po 2026 roku kolejną – wyjaśniał płk Frommholz.

Drugim, obok PMT, strategicznym rządowym dokumentem omawianym podczas konferencji była Narodowa Polityka Zbrojeniowa. Obejmuje ona system pozyskiwania sprzętu wojskowego i kierunki rozwoju konkurencyjnego przemysłu obronnego. Co dokładnie dokument będzie zawierać? – Między innymi wytyczne, które ustawy trzeba zmienić, a jakie wprowadzić, oraz wskazówki dotyczące zmian procesowych niezbędnych, aby osiągnąć założone cele polityki zbrojeniowej – komentował dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej, który odpowiada w ministerstwie za stworzenie NPZ.

Podczas drugiej części konferencji firmy zbrojeniowe mogły zaprezentować swoje prace badawczo-rozwojowe i najnowsze produkty. „Dzień przemysłu” zamykał panel poświęcony sprawom międzynarodowym, na którym omówiono najważniejsze inicjatywy europejskie w zakresie obronności, w tym przede wszystkim zasady funkcjonowania Europejskiego Funduszu Obrony.

Konferencję zakończyła dyskusja na temat największych wyzwań stojących obecnie przed polskim przemysłem zbrojeniowym oraz o problemach dotyczących zdobywania kontraktów zbrojeniowych. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1553524980
"Chcemy przeznaczyć ..." i tutaj pojawia się problem , ponieważ chcieć a móc to jest różnica , niestety. Więc patrząc na ostatnie 3 lata nie jestem optymistą . Prezentacje są nawet ok , ale wykonanie będzie jak zwykle takie same.
5A-5C-33-E1

Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Zbiegowie z innego świata
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kolejne Groty dla wojska
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda jedzie do USA
Powstaną kolejne strzelnice
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Weterani znów staną na macie
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Laserowa artyleria US Army
16 sekund Liberatora
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Testament Polski Walczącej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
PGZ będzie obecna na MSPO
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kraby w Bolesławcu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ochotnicy na ratunek
Na misjach święta inne niż zwykle
Fordy, a nie Nissany
Ułańska szarża
Rakiety z Mesko w F-35
Most do współpracy
Online z mistrzami sportu
Informacja Prasowa
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Groty z granatnikiem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Współzawodnictwo rozwija
Amerykanie odmładzają F-16
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Brawurowe zagony motorowe
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO