moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów

Wyższe świadczenia i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej – to jedne z priorytetów MON wobec weteranów poszkodowanych na misjach. Opracowaniem zmian prawnych w tym zakresie zajmie się dr Wojciech Drobny, którego Mariusz Błaszczak, minister obrony, powoła na pełnomocnika ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili na drogę sądową o odszkodowanie z MON.

Decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podjął kilka dni temu. – Zabezpieczenie finansowe dla najciężej rannych żołnierzy to kolejna sprawa, którą zaniedbali nasi poprzednicy. Dlatego powołam pełnomocnika, który przygotuje przepisy poprawiające ich sytuację finansową – napisał Mariusz Błaszczak.

Na to stanowisko minister powołany zostanie dr Wojciech Drobny, dyr. Departamentu Spraw Socjalnych MON. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jako priorytetowe mają zostać potraktowane m.in. przyznanie im wyższych świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przygotowane przepisy mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach.

REKLAMA

Pełnomocnik ma także przeanalizować możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. Większość z nich została wszczęta przed 2015 rokiem, więc sądy, choć nie kwestionują poważnego stanu zdrowia weteranów, to w sprawach powołują się na argument przedawnienia. – Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, Skarb Państwa reprezentowany jest przez Prokuratorię Generalną, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie MON.

W praktyce oddalenie powództwa w podobnych sprawach nie wyklucza jednak możliwości zawarcia przez MON i weteranów ugód, które mogłyby uregulować kwestię podnoszonych przez nich roszczeń. Stąd decyzja ministra o przyjrzeniu się takim sprawom i ewentualnej możliwości zawarcia odpowiednich porozumień z poszkodowanymi żołnierzami.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Dzięki jej zapisom weterani misji zyskali uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, honorowe, a także te dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Ustawa przyznała im też m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego. Ten ostatni może otrzymać osoba, która brała udział – na podstawie skierowania – w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań i obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Kolejna szabla AFN zdobyta
 
Sport nie dzieli, sport łączy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Dragon’19” od kuchni
Brytyjska „pamiątka”
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
The Chariots of Jihad
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Początek dowódczej drogi
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Formowanie 19 Brygady
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Raki dla zawiszaków
Stawiamy na rozwój
Rozpoczynamy nową erę
„Mieszko” po wodowaniu
Karabiny od dęblińskich saperów
Obława pełna białych plam
Nowe nakolanniki
Air-Landing Outside Comfort Zone
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowi szturmani w JW Agat
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Gotowi na F-35?
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w przepisach mundurowych
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-35 wylądowały w Powidzu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowy pułk artylerii
Desant na czeskich spadochronach
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Obrady Rady Unii Europejskiej
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Moja „bazówka”
Tak umierał Wołyń
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sojusze na fali
„Pułaski” wrócił do kraju
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Rozdarty subkontynent
Fleet of the Future
Wielkie święto kawalerii!!!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Miroslawiec Up
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
Działalność firm na rzecz obronności
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO