moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów

Wyższe świadczenia i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej – to jedne z priorytetów MON wobec weteranów poszkodowanych na misjach. Opracowaniem zmian prawnych w tym zakresie zajmie się dr Wojciech Drobny, którego Mariusz Błaszczak, minister obrony, powoła na pełnomocnika ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili na drogę sądową o odszkodowanie z MON.

Decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podjął kilka dni temu. – Zabezpieczenie finansowe dla najciężej rannych żołnierzy to kolejna sprawa, którą zaniedbali nasi poprzednicy. Dlatego powołam pełnomocnika, który przygotuje przepisy poprawiające ich sytuację finansową – napisał Mariusz Błaszczak.

Na to stanowisko minister powołany zostanie dr Wojciech Drobny, dyr. Departamentu Spraw Socjalnych MON. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jako priorytetowe mają zostać potraktowane m.in. przyznanie im wyższych świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przygotowane przepisy mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach.

REKLAMA

Pełnomocnik ma także przeanalizować możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. Większość z nich została wszczęta przed 2015 rokiem, więc sądy, choć nie kwestionują poważnego stanu zdrowia weteranów, to w sprawach powołują się na argument przedawnienia. – Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, Skarb Państwa reprezentowany jest przez Prokuratorię Generalną, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie MON.

W praktyce oddalenie powództwa w podobnych sprawach nie wyklucza jednak możliwości zawarcia przez MON i weteranów ugód, które mogłyby uregulować kwestię podnoszonych przez nich roszczeń. Stąd decyzja ministra o przyjrzeniu się takim sprawom i ewentualnej możliwości zawarcia odpowiednich porozumień z poszkodowanymi żołnierzami.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Dzięki jej zapisom weterani misji zyskali uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, honorowe, a także te dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Ustawa przyznała im też m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego. Ten ostatni może otrzymać osoba, która brała udział – na podstawie skierowania – w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań i obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
 
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
A Wave of Alliances
Jedna misja, jeden zespół
Rozdarty subkontynent
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Torn Subcontinent
Obrady Rady Unii Europejskiej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Igrzyska dla Polonusów
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Pułaski” wrócił do kraju
Wozy amunicyjne do Raków
Zielonka dla Patriotów
Rozpoczynamy nową erę
Warszawa walczy, wracamy
Rivalry on Closed Sea
High Confidence Operations
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wojna wywiadów
Desant z transportowca-giganta
Następcy okrętów OHP
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Przez krew zdobyty Śląsk
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
F-35 wylądowały w Powidzu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Czarny odchodzi do cywila
Defilada w powietrzu
Przysięga śląskich terytorialsów
Pokonani swoją własną bronią
Cienka niebieska linia
Wojskowe awanse
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Śląskie obchody wojskowego święta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO