moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów

Wyższe świadczenia i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej – to jedne z priorytetów MON wobec weteranów poszkodowanych na misjach. Opracowaniem zmian prawnych w tym zakresie zajmie się dr Wojciech Drobny, którego Mariusz Błaszczak, minister obrony, powoła na pełnomocnika ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować możliwość zawarcia ugód z najbardziej poszkodowanymi, którzy wystąpili na drogę sądową o odszkodowanie z MON.

Decyzję o powołaniu pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podjął kilka dni temu. – Zabezpieczenie finansowe dla najciężej rannych żołnierzy to kolejna sprawa, którą zaniedbali nasi poprzednicy. Dlatego powołam pełnomocnika, który przygotuje przepisy poprawiające ich sytuację finansową – napisał Mariusz Błaszczak.

Na to stanowisko minister powołany zostanie dr Wojciech Drobny, dyr. Departamentu Spraw Socjalnych MON. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Jako priorytetowe mają zostać potraktowane m.in. przyznanie im wyższych świadczeń i rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych. Przygotowane przepisy mają przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach.

REKLAMA

Pełnomocnik ma także przeanalizować możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko resortowi obrony. Większość z nich została wszczęta przed 2015 rokiem, więc sądy, choć nie kwestionują poważnego stanu zdrowia weteranów, to w sprawach powołują się na argument przedawnienia. – Obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem, Skarb Państwa reprezentowany jest przez Prokuratorię Generalną, a nie Ministerstwo Obrony Narodowej. Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – czytamy w komunikacie MON.

W praktyce oddalenie powództwa w podobnych sprawach nie wyklucza jednak możliwości zawarcia przez MON i weteranów ugód, które mogłyby uregulować kwestię podnoszonych przez nich roszczeń. Stąd decyzja ministra o przyjrzeniu się takim sprawom i ewentualnej możliwości zawarcia odpowiednich porozumień z poszkodowanymi żołnierzami.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa obowiązuje od 30 marca 2012 roku. Dzięki jej zapisom weterani misji zyskali uprawnienia m.in. socjalne, pracownicze, honorowe, a także te dotyczące opieki zdrowotnej i psychologicznej. Ustawa przyznała im też m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Obecnie status weterana ma około 20 tys. osób, a blisko 800 ma status weterana poszkodowanego. Ten ostatni może otrzymać osoba, która brała udział – na podstawie skierowania – w działaniach poza granicami państwa i doznała uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku pozostającego w związku z tymi działaniami lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań i obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano jej świadczenia odszkodowawcze.

Paulina Glińska

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Polski wkład w operację „Overlord”
 
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
F-16 wracają do Polski
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Trałowanie pod osłoną
Poprady w Gołdapi
Flota przyszłości
Medale dla uczestników walk w Karbali
A Half-Open Gate to Hell
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Gdzie kupić „Polskę Zbrojną”?
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Kierunek: Afganistan
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Następcy Herculesów
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Tu się zadań nie wybiera
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
„Dragon” na Wiśle
Trudny sojusz partyzantów
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Działalność firm na rzecz obronności
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zmiany w przepisach mundurowych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Fleet of the Future
Terytorialsi oddają krew
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
The Chariots of Jihad
Logistyka dla Leopardów
Likwidacja komendanta Junka
Rydwany dżihadu
Miroslawiec Up
Nowe plecaki dla żołnierzy
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Kolejna szabla AFN zdobyta
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Jak zginął „Ponury”
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Logistycy na poligonie w Drawsku
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Obrady Rady Unii Europejskiej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Rusza cyberkomponent WOT-u
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO