moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim

1500 żołnierzy US Army przyjechało do Drawska Pomorskiego, aby ćwiczyć z Polakami. Dziś wspólne szkolenie wojsk obserwował szef MON, Mariusz Błaszczak. – Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi armii sojuszniczych – mówił. Zapowiedział także, że poligon, na którym odbywają się manewry zostanie przeformowany w centrum szkolenia bojowego.

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko trwają polsko-amerykańskie ćwiczenia. Do działania zaangażowano żołnierzy z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej, a także 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army. Dziś szkolenie sojuszników obserwował szef MON, Mariusz Błaszczak. – To niezwykle ważne, aby wojska sojusznicze ćwiczyły razem. Naszym celem jest doprowadzenie do perfekcji relacji między siłami zbrojnymi i żołnierzami armii sojuszniczych – mówił.

Podczas manewrów, które będą trwały kilka tygodni, żołnierze obu armii będą wspólnie prowadzić działania ogniowe. Sprawdzą także procedury związane z otrzymaniem wsparcia ze strony stacjonującej w rejonie Żagania 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, jeśli ta z powodu zagrożenia musiałaby wkroczyć do działania. Istotnym elementem ćwiczenia będzie także test mobilności. Jego pierwszy etap, 1500 amerykańskich żołnierzy – bo tylu jest zaangażowanych w ćwiczenie – ma już za sobą. Do Drawska zostali oni bowiem przetransportowani bezpośrednio z Fort Bliss w Teksasie. Oprócz wojskowych, do Polski drogą lotniczą dotarło także 700 jednostek sprzętu. Pochodzi on zarówno z USA, jak i z magazynów Army Prepositioned Stock w Holandii. – To niezwykle ważne, że w tak krótkim czasie amerykańscy żołnierze zostali przebazowani z Teksasu do Drawska Pomorskiego – zaznaczył szef MON. Podkreślił także, że miejsce, gdzie szkolą się wojska nie jest przypadkowe. – To największy polski poligon. Jest wciąż rozbudowywany, naszym celem jest, aby funkcjonowało tu centrum szkolenia bojowego, które będzie służyło żołnierzom Wojska Polskiego, a także wojskom sojuszniczym – podkreślił.

REKLAMA

Ze współdziałania wojsk jest zadowolony także płk Patrick Michaelis, dowódca 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. – To ćwiczenie pokazuje siłę Sojuszu, a także nasze możliwości – mówił. – To dowód naszej dobrej współpracy. Niech żyje silna Europa! – dodał.

Natomiast po południu, szef resortu obrony spotkał się uczniami klas mundurowych, którzy przyjechali do Drawska, aby zmierzyć się podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Mundurowych. To odbywające się co roku zawody, podczas których młodzież rywalizuje w wojskowo-sportowych dyscyplinach. Uczniowie muszą m.in. pokonać ponad 20-kilometrowy taktyczny tor przeszkód. Na udział w tym przedsięwzięciu zdecydowało się aż 26 pięcioosobowych drużyn z całego kraju. Zgodnie z regulaminem, w każdej z nich musi być przynajmniej jedna dziewczyna. – Dziękuję wam, że postanowiliście się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje – zwrócił się do uczniów minister. – Mam nadzieję, że za kilka lat zwiążecie swoją przyszłość z Wojskiem Polskim albo którąś z formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji – dodał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzają Brutusa
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Od sojusznika do kata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Przysięga śląskich terytorialsów
Wozy amunicyjne do Raków
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Preselekcja u komandosów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przez krew zdobyty Śląsk
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wędrówka dla Dwóch Serc
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
A Torn Subcontinent
Wojsko wróciło do Lublina
„Pułaski” wrócił do kraju
Brunatno-czerwona zmowa
Cienka niebieska linia
Strzelać nauczyłem się sam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rivalry on Closed Sea
Bohaterowie jadą na wakacje
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Jedna misja, jeden zespół
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zielonka dla Patriotów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Irańskie szachy
Piknik ze smakiem
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Desant z transportowca-giganta
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szukamy następcy Herculesa
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Amerykańska przyszłość WZL
Śladami Pierwszej Pancernej
Czarny odchodzi do cywila
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojna wywiadów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO