moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprytny LIS

Począwszy od poniedziałku, 1 kwietnia, przez kolejne 4 dni, kompania manewrowa V zmiany PKW Rumunia w ramach ćwiczenia LIS-19 poddana została ocenie stopnia wyszkolenia.

Od maja 2017 roku Wielkopolska Brygada Zmechanizowana realizuje zadania tFP (ang. Tailored Forward Presence) dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO polegające na wzmocnieniu południowej flanki NATO. Podczas półrocznego dyżuru Polski Kontyngent Wojskowy realizuje szereg wielonarodowych szkoleń na terenie Rumunii. Wraz z początkiem lipca rozpocznie się rotacja kolejnej, V już zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.

Poniedziałek upłynął zmotoryzowanym na formalnym sprawdzeniu kompani piechoty, która już za niespełna trzy miesiące będzie tworzyć trzon PKW Rumunia. Pododdział, z którego w znakomitej większości pochodzą żołnierze to zaprawiony w szkoleniu i realizacji tego typu zadań 7 batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich.

REKLAMA

Po uzyskaniu przepustki do ćwiczenia, czyli spełnieniu wszelki formalnych warunków, kompania wyruszała na obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie, gdzie realizowała szereg zadań taktycznych. W trakcie ćwiczenia LIS-19 strzelcy konni w pełni wykorzystali walory i różnorodność wędrzyńskiego poligonu, wykonując zadania w terenie lesistym, zurbanizowanym oraz na dużych otwartych przestrzeniach. - Trenowaliśmy zadania związane z zajęciem rejonu ześrodkowania, gdzie doskonaliliśmy elementy zabezpieczenia bojowego, na ustalone sygnały realizowaliśmy zadania jako odwód przeciwdesantowy, zwalczaliśmy drobne grupy dywersyjne przeciwnika w trudnym rejonie zurbanizowanym. Doskonaliliśmy również elementy taktyczno-ogniowe - komentuje ćwiczenia doświadczony dowódca plutonu.

Od środy LIS (-19) przemieścił się w okolice pasa taktycznego, gdzie główny nacisk położono na realizacje zadań ogniowych w ramach najważniejszego sprawdzianu kompani tj. kierowania ogniem w obronie w dzień oraz w warunkach ograniczonej widoczności.

Zmotoryzowani także i to zadania wykonali z bardzo dobrym rezultatem, mimo że pododdział tworzy wielu młodych żołnierzy. Fundamentem sukcesu są doświadczeni podoficerowie i zaprawieni w boju żołnierze korpusu szeregowy, którzy pomagają mniej doświadczonym kolegom. Tworzenie kontyngentu wojskowego to bardzo wymagający proces nie tylko operacyjny, ale i kadrowy. - Kierowanie ogniem to najważniejszy element sprawdzenia żołnierskiego rzemiosła. Spójnie łączy ono umiejętności taktyczne oraz ogniowe. To właśnie w trakcie tych zadań dowódcy muszą wykazać się umiejętnościami wykorzystania wszystkich środków ogniowych będących w ich dyspozycji. Liczy się oczywiście celność i skuteczność prowadzonego ognia, ale i sprawne dowodzenie – ocenia dowódca V zmiany PKW.

Ćwiczenie LIS-19 certyfikujące kompanię manewrową V zmiany PKW Rumunia, zakończyło się późnym wieczorem w czwartek 4 kwietnia i jest ostatnim sprawdzianem przed certyfikacją narodową prowadzoną już przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


„Dragon’19” od kuchni
 
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Tak umierał Wołyń
Wielkie święto kawalerii!!!
Moja „bazówka”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Fleet of the Future
Początek dowódczej drogi
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozdarty subkontynent
Rozpoczynamy nową erę
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Miroslawiec Up
Sport nie dzieli, sport łączy
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Stawiamy na rozwój
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
F-35 wylądowały w Powidzu
Obława pełna białych plam
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowy pułk artylerii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Nowi szturmani w JW Agat
Nowe nakolanniki
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Raki dla zawiszaków
Gotowi na F-35?
„Mieszko” po wodowaniu
Zmiany w przepisach mundurowych
Działalność firm na rzecz obronności
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polsko-francuska szkoła uczuć
Kierunek: Afganistan
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Desant na czeskich spadochronach
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Brytyjska „pamiątka”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Karabiny od dęblińskich saperów
The Chariots of Jihad
Sojusze na fali
Formowanie 19 Brygady

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO