moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To już ponad 690 terytorialsów!

W sobotę, 13 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o godz. 10.00 w kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Współorganizatorem przysięgi wojskowej był Urząd Miasta Torunia.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 12.00 na terenie Rynku Nowomiejskiego w Toruniu. Przysięgę na sztandar batalionu dowodzenia IWsp SZ złożyło ponad 140 ochotników, którzy skończyli szkolenie podstawowe. Przysięgającym towarzyszyli żołnierze, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Wśród zaprzysiężonych było ponad 44 kobiety. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8K-PBOT.

„Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej otworzyliście nowy rozdział swojego życia (…) staliście się żołnierzami Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to krok, który niesie za sobą dumę ze służby Ojczyźnie ale wymaga wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do wypełniania trudnych obowiązków”- podkreślił dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

REKLAMA

Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy goście uczestniczyli w festynie rodzinnym z licznymi atrakcjami. Prezentacja sprzętu wojskowego, pojazdów będących na wyposażeniu kujawsko-pomorskiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa to tylko nieliczne atrakcje, które się odbyły. Składający przysięgę żołnierze zostali powołani do służby 29 marca br. i zasilili 81 batalion lekkiej piechoty w Toruniu podlegający pod 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej.

Dla kogo WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.
O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.
Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT jest świetnym balansem pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym i możliwością służby dla Polski. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników za pośrednictwem organizowanych kursów specjalistycznych. Dla dużej części naszych żołnierzy bardzo istotne jest to, że mogą oni pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Na zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16-dniowe) oraz dla rezerwistów (8-dniowe). Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy.

Tekst: por. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sophia” z nową zmianą
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bliski Wschód. Region bez klucza
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Czołgi błota się nie boją
Remont „Piasta” na finiszu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Kurier podziemnego państwa
Sukcesy biegających żołnierzy
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Leopards in a Trap
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Alarm dla Jastrzębi
Wilno w polskich rękach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Podpułkownik „Sokole Oko”
Ducha nie wolno tracić
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Wodowanie „Artemisa”
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Szef NATO w Warszawie
Irackie zapiski gen. Bieńka
Tarcza przeciwko agresji
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Żołnierski dar serca
Cel – bezpieczna Europa
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Panie bez taryfy ulgowej
Tryumf w cieniu Jałty
Bohater Yoga
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Błękitna Armia przybywa do Polski
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Leopardy w pułapce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Region Without a Key
Kampania wyborcza poza armią
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO