moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpoznawcze abecadło

Przez kilka kolejnych dni, począwszy od 9 kwietnia, zwiadowcy Czarnej Dywizji doskonalili rozpoznawcze rzemiosło w ramach zajęć zgrywających system rozpoznania dywizji pk. Raróg-19.

W tym szkoleniowym przedsięwzięciu, oprócz komórek sztabowych oraz pododdziałów rozpoznawczych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), wzięły także udział wydzielone siły i środki z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, 8 Batalionu Walki Elektronicznej z Grudziądza, 12 Bezzałogowej Bazy Statków Powietrznych z Mirosławca oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Rozmach ćwiczenia taktyczno-specjalnego był niemały, bowiem za kryptonimem Raróg-19 kryło się bez mała dwustu zaangażowanych w szkolenie żołnierzy oraz ponad pięćdziesiąt jednostek sprzętu. Równie imponujący był zaplanowany pod to przedsięwzięcie teren, bowiem sięgał on żagańskich obiektów poligonowych, poprzez drogę Hannibala na odcinku od Świętoszowa, po Białą Górę. Co więcej – za każdym znakiem postawionym jeszcze podczas etapu planowania, w trakcie już praktycznej realizacji w terenie krył się pododdział, czy element rozpoznawczy.

REKLAMA

Istotą zajęć była praktyczna realizacja różnorodnych zadań taktycznych przez pododdziały rozpoznawcze dywizji, wynikających z sytuacji na polu walki. Jednym z zakładanych celów szkoleniowych zaś sprawdzenie przygotowania komórek sztabowych, pododdziałów oraz przydzielonych elementów rozpoznawczych dywizji do funkcjonowania zgodnie z ich przeznaczeniem. - W trakcie prowadzonych zajęć rozpatrywaliśmy wiele problemów taktycznych, jak choćby organizację i prowadzenie rozpoznania w rejonach odpowiedzialności rozpoznawczych, skończywszy na realizacji zadań taktycznych przez pododdziały rozpoznawcze – informuje zastępca kierownika zajęć i zarazem szef Wydziału Rozpoznania i Walki Elektronicznej, podpułkownik Adam Kocel.

 

Aby urealnić środowisko, w którym przyszło działać zwiadowcom, ćwiczących stale nękały elementy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika, podgrywane przez grupę pozoracji. Aby zatem móc wykonać w stu procentach otrzymywane zadania, od początku niezbędna była skrytość działania, czyli to, co jest domeną tego rodzaju wojsk.

Stawiane podczas zajęć zadania nie należały do najłatwiejszych, zważywszy na konieczność bycia niezauważonym. Przykładem było choćby rozpoznanie elementów infrastruktury o szczególnych znaczeniu dla działań wojsk – w tym przypadku mostu w miejscowości Gorzupia, czy element odbicia jeńca w ramach procedury odzyskania izolowanego personelu. To tylko część epizodów poddanych sprawdzeniu, a składających się na prowadzenie działań rozpoznawczych w każdym środowisku, w tym w terenie przygodnym, w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Działania zwiadowców obserwował z zainteresowaniem i jednoczesnym uznaniem dla znajomości przez nich rozpoznawczego rzemiosła dowódca Czarnej Dywizji, generał dywizji Stanisław Czosnek.

W czwartkowe południe dokonano zakończenia trzydniowych zajęć. Podczas zbiórki wszystkich uczestników tego szkoleniowego przedsięwzięcia, podpułkownik Adam Kocel podziękował żołnierzom za zaangażowanie i determinację w realizacji zadań. Po dokonaniu wstępnego omówienia ćwiczenia taktyczno – specjalnego „Raróg-19” pododdziały przemieściły się do macierzystych jednostek wojskowych.

Tekst: por. Krzysztof Gonera

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza przeciwko agresji
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Ducha nie wolno tracić
Kurier podziemnego państwa
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Bliski Wschód. Region bez klucza
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Podpułkownik „Sokole Oko”
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Remont „Piasta” na finiszu
Wilno w polskich rękach
Wodowanie „Artemisa”
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Błękitna Armia przybywa do Polski
Cel – bezpieczna Europa
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Sukcesy biegających żołnierzy
Czołgi błota się nie boją
Kampania wyborcza poza armią
Leopards in a Trap
Panie bez taryfy ulgowej
Tryumf w cieniu Jałty
Region Without a Key
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Alarm dla Jastrzębi
Szef NATO w Warszawie
Żołnierski dar serca
„Bukowo” u brzegów Łotwy
„Sophia” z nową zmianą
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Irackie zapiski gen. Bieńka
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Bohater Yoga
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO