moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpoznawcze abecadło

Przez kilka kolejnych dni, począwszy od 9 kwietnia, zwiadowcy Czarnej Dywizji doskonalili rozpoznawcze rzemiosło w ramach zajęć zgrywających system rozpoznania dywizji pk. Raróg-19.

W tym szkoleniowym przedsięwzięciu, oprócz komórek sztabowych oraz pododdziałów rozpoznawczych 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc), wzięły także udział wydzielone siły i środki z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, 8 Batalionu Walki Elektronicznej z Grudziądza, 12 Bezzałogowej Bazy Statków Powietrznych z Mirosławca oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Rozmach ćwiczenia taktyczno-specjalnego był niemały, bowiem za kryptonimem Raróg-19 kryło się bez mała dwustu zaangażowanych w szkolenie żołnierzy oraz ponad pięćdziesiąt jednostek sprzętu. Równie imponujący był zaplanowany pod to przedsięwzięcie teren, bowiem sięgał on żagańskich obiektów poligonowych, poprzez drogę Hannibala na odcinku od Świętoszowa, po Białą Górę. Co więcej – za każdym znakiem postawionym jeszcze podczas etapu planowania, w trakcie już praktycznej realizacji w terenie krył się pododdział, czy element rozpoznawczy.

REKLAMA

Istotą zajęć była praktyczna realizacja różnorodnych zadań taktycznych przez pododdziały rozpoznawcze dywizji, wynikających z sytuacji na polu walki. Jednym z zakładanych celów szkoleniowych zaś sprawdzenie przygotowania komórek sztabowych, pododdziałów oraz przydzielonych elementów rozpoznawczych dywizji do funkcjonowania zgodnie z ich przeznaczeniem. - W trakcie prowadzonych zajęć rozpatrywaliśmy wiele problemów taktycznych, jak choćby organizację i prowadzenie rozpoznania w rejonach odpowiedzialności rozpoznawczych, skończywszy na realizacji zadań taktycznych przez pododdziały rozpoznawcze – informuje zastępca kierownika zajęć i zarazem szef Wydziału Rozpoznania i Walki Elektronicznej, podpułkownik Adam Kocel.

 

Aby urealnić środowisko, w którym przyszło działać zwiadowcom, ćwiczących stale nękały elementy dywersyjno-rozpoznawcze przeciwnika, podgrywane przez grupę pozoracji. Aby zatem móc wykonać w stu procentach otrzymywane zadania, od początku niezbędna była skrytość działania, czyli to, co jest domeną tego rodzaju wojsk.

Stawiane podczas zajęć zadania nie należały do najłatwiejszych, zważywszy na konieczność bycia niezauważonym. Przykładem było choćby rozpoznanie elementów infrastruktury o szczególnych znaczeniu dla działań wojsk – w tym przypadku mostu w miejscowości Gorzupia, czy element odbicia jeńca w ramach procedury odzyskania izolowanego personelu. To tylko część epizodów poddanych sprawdzeniu, a składających się na prowadzenie działań rozpoznawczych w każdym środowisku, w tym w terenie przygodnym, w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Działania zwiadowców obserwował z zainteresowaniem i jednoczesnym uznaniem dla znajomości przez nich rozpoznawczego rzemiosła dowódca Czarnej Dywizji, generał dywizji Stanisław Czosnek.

W czwartkowe południe dokonano zakończenia trzydniowych zajęć. Podczas zbiórki wszystkich uczestników tego szkoleniowego przedsięwzięcia, podpułkownik Adam Kocel podziękował żołnierzom za zaangażowanie i determinację w realizacji zadań. Po dokonaniu wstępnego omówienia ćwiczenia taktyczno – specjalnego „Raróg-19” pododdziały przemieściły się do macierzystych jednostek wojskowych.

Tekst: por. Krzysztof Gonera

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjska „pamiątka”
 
Sport nie dzieli, sport łączy
Raki dla zawiszaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Dragon’19” od kuchni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Air-Landing Outside Comfort Zone
Moja „bazówka”
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Sojusze na fali
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Początek dowódczej drogi
Zmiany w przepisach mundurowych
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Wielkie święto kawalerii!!!
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rywalizacja na zamkniętym morzu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Formowanie 19 Brygady
The Chariots of Jihad
Tak umierał Wołyń
Karabiny od dęblińskich saperów
Kierunek: Afganistan
Nowi szturmani w JW Agat
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Desant na czeskich spadochronach
Rozpoczynamy nową erę
Dni Huty Pieniackiej były policzone
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Fleet of the Future
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
F-35 wylądowały w Powidzu
ORP „Mewa” – historia bliska końca
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Miroslawiec Up
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gotowi na F-35?
Nowe nakolanniki
Działalność firm na rzecz obronności
Obława pełna białych plam
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Obrady Rady Unii Europejskiej
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Mieszko” po wodowaniu
Polsko-francuska szkoła uczuć
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Nowy pułk artylerii
Stawiamy na rozwój
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Rozdarty subkontynent
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO