moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Beast from the East

Illinois Army National Guard Best Warrior Competition – w tych morderczych zawodach wzięło udział tylko dwunastu wybitnych żołnierzy, w tym dwóch z Polski. Podczas licznych zadań walczyli z ogromnym zmęczeniem, brakiem snu, a także niekończącymi się kilometrami biegu z ponad 15-kilogramowym plecakiem, ale cel został osiągnięty – polscy żołnierze z rewelacyjnymi wynikami zaliczyli zawody! 

Wojsko Polskie stale podnosi swoje zdolności dzięki systematycznemu i intensywnemu szkoleniu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Niebywałą okazję do potwierdzenia wysokiego poziomu profesjonalizmu otrzymali żołnierze z dwóch szczecińskich jednostek wojskowych: sierżant Krzysztof Kolonko z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz kapral Sandra Nagot z 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich. To oni - jako pierwsi Polacy wzięli udział w niezwykle katorżniczych zawodach armii amerykańskiej „Illinois Army National Guard Best Warrior Competition” w Marseilles Traning Centre w Illinois.

Sierżant Kolonko o możliwości wzięcia udziału w zawodach dowiedział się 2 tygodnie przed ich rozpoczęciem, więc czasu na przygotowania miał bardzo mało, ale z wielką determinacją zamierzał zmierzyć się z wyzwaniem. „Żołnierz stale musi być przygotowany do wszelkich zadań. Sprawność fizyczną staram się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie cały rok, więc skupiłem się przede wszystkim na przygotowaniach z topografii” – podkreślił sierż. Kolonko.

REKLAMA

W trakcie 4 dni żołnierze zostali poddani sprawdzianowi fizycznemu, sprawdzianowi wiedzy z regulaminów, procedur, taktyki armii amerykańskiej, a także strzelaniu z broni będącej na wyposażeniu Gwardii Narodowej (M4, M9, M240). „Pierwszy raz odbyłem strzelanie z M9, ale wysoki wynik uzyskałem przede wszystkim dzięki opanowaniu i dobremu wyszkoleniu strzeleckiemu” – powiedział Kolonko.

 

Pewne trudności sprawiło Polakom programowanie amerykańskiej radiostacji (z którą zetknęli się pierwszy raz) i wzywanie wsparcia ogniowego, jednak te konkurencje również zaliczyli pozytywnie. Bezpośrednio po 4 godzinach nawigacji trzeba było jeszcze pokonać bardzo wymagający tor przeszkód z kilkunastoma różnymi punktami, w tym wykazać się znajomością procedury ewakuacji medycznej MEDEVAC. Poszczególne przeszkody sprawdzały wydolność i siłę organizmu, ale również technikę ich pokonywania. Tor był bardzo urozmaicony, ale reprezentant „Błękitnej” Brygady na 30 możliwych punktów uzyskał aż 26. Kolejnymi zmaganiami było poruszanie się w patrolu taktycznym oraz marszobieg z plecakiem ważącym ponad 15 kg na dystansie około 20 kilometrów, który sierż. Kolonko wygrał z 4-minutową przewagą. Sierżant z „Błękitnej” Brygady już podczas pierwszych konkurencji uzyskał znaczną przewagę nad pozostałymi uczestnikami zawodów, a Amerykanie będąc pod jego dużym wrażeniem nadali mu pseudonim „Beast from the East” („Bestia ze Wschodu” – przyp. red.). „Pod koniec zawodów byłem już bardzo zmęczony, ale w takich sytuacjach nic tak nie motywuje jak biało – czerwona flaga na ramieniu” – podsumował sierżant Krzysztof Kolonko.

Ostatecznie w zawodach sierż. Kolonko zajął wysokie III, a kpr. Nagot V miejsce. W trakcie uroczystości podsumowującej zawody polskich żołnierzy uhonorowano odznaką „Outstanding PT Badge” oraz „M4 and Pistol Expert Badge”, za wybitną sprawność fizyczną i umiejętności strzeleckie.

Swoim ponadprzeciętnym nastawieniem i charyzmą sierżant Krzysztof Kolonko i kapral Sandra Nagot udowodnili, że wyszkolenie polskich żołnierzy spełnia najwyższe standardy natowskie.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: archiwum sierż. Krzysztofa Kolonko

dodaj komentarz

komentarze


Awanse na 11 listopada
 
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Logistycy w akcji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najwyższy skok w tandemie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Niechciany traktat
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Black Jack ściąga do Polski
Codziennie składamy legunom raport
Nowa spółka lotnicza PGZ
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojny wygrywa rezerwa
Wołyńskie lwie serca
Symbol zaklęty w dacie
Cybersec’19
Pogrzeb generała Ścibiora
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
O służbach specjalnych na ASzWoj
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wojsko na Biegu Niepodległości
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Mroczne serce okupowanej Europy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Polacy świętowali niepodległość
Nowy wiceminister w MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
Wierny Polsce
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
68W Means Lifesaver
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowi generałowie Wojska Polskiego
101 lat Niepodległej!
Razem się szkolą, razem walczą
GROM na kursie działań specjalnych
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Jani, Miraculously Saved
Klasy wojskowe po nowemu
Tyraliera terytorialsów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Żołnierze w drodze na misję w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO