moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Beast from the East

Illinois Army National Guard Best Warrior Competition – w tych morderczych zawodach wzięło udział tylko dwunastu wybitnych żołnierzy, w tym dwóch z Polski. Podczas licznych zadań walczyli z ogromnym zmęczeniem, brakiem snu, a także niekończącymi się kilometrami biegu z ponad 15-kilogramowym plecakiem, ale cel został osiągnięty – polscy żołnierze z rewelacyjnymi wynikami zaliczyli zawody! 

Wojsko Polskie stale podnosi swoje zdolności dzięki systematycznemu i intensywnemu szkoleniu, zarówno w kraju, jak i za granicą. Niebywałą okazję do potwierdzenia wysokiego poziomu profesjonalizmu otrzymali żołnierze z dwóch szczecińskich jednostek wojskowych: sierżant Krzysztof Kolonko z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz kapral Sandra Nagot z 12 batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich. To oni - jako pierwsi Polacy wzięli udział w niezwykle katorżniczych zawodach armii amerykańskiej „Illinois Army National Guard Best Warrior Competition” w Marseilles Traning Centre w Illinois.

Sierżant Kolonko o możliwości wzięcia udziału w zawodach dowiedział się 2 tygodnie przed ich rozpoczęciem, więc czasu na przygotowania miał bardzo mało, ale z wielką determinacją zamierzał zmierzyć się z wyzwaniem. „Żołnierz stale musi być przygotowany do wszelkich zadań. Sprawność fizyczną staram się utrzymywać na bardzo wysokim poziomie cały rok, więc skupiłem się przede wszystkim na przygotowaniach z topografii” – podkreślił sierż. Kolonko.

REKLAMA

W trakcie 4 dni żołnierze zostali poddani sprawdzianowi fizycznemu, sprawdzianowi wiedzy z regulaminów, procedur, taktyki armii amerykańskiej, a także strzelaniu z broni będącej na wyposażeniu Gwardii Narodowej (M4, M9, M240). „Pierwszy raz odbyłem strzelanie z M9, ale wysoki wynik uzyskałem przede wszystkim dzięki opanowaniu i dobremu wyszkoleniu strzeleckiemu” – powiedział Kolonko.

 

Pewne trudności sprawiło Polakom programowanie amerykańskiej radiostacji (z którą zetknęli się pierwszy raz) i wzywanie wsparcia ogniowego, jednak te konkurencje również zaliczyli pozytywnie. Bezpośrednio po 4 godzinach nawigacji trzeba było jeszcze pokonać bardzo wymagający tor przeszkód z kilkunastoma różnymi punktami, w tym wykazać się znajomością procedury ewakuacji medycznej MEDEVAC. Poszczególne przeszkody sprawdzały wydolność i siłę organizmu, ale również technikę ich pokonywania. Tor był bardzo urozmaicony, ale reprezentant „Błękitnej” Brygady na 30 możliwych punktów uzyskał aż 26. Kolejnymi zmaganiami było poruszanie się w patrolu taktycznym oraz marszobieg z plecakiem ważącym ponad 15 kg na dystansie około 20 kilometrów, który sierż. Kolonko wygrał z 4-minutową przewagą. Sierżant z „Błękitnej” Brygady już podczas pierwszych konkurencji uzyskał znaczną przewagę nad pozostałymi uczestnikami zawodów, a Amerykanie będąc pod jego dużym wrażeniem nadali mu pseudonim „Beast from the East” („Bestia ze Wschodu” – przyp. red.). „Pod koniec zawodów byłem już bardzo zmęczony, ale w takich sytuacjach nic tak nie motywuje jak biało – czerwona flaga na ramieniu” – podsumował sierżant Krzysztof Kolonko.

Ostatecznie w zawodach sierż. Kolonko zajął wysokie III, a kpr. Nagot V miejsce. W trakcie uroczystości podsumowującej zawody polskich żołnierzy uhonorowano odznaką „Outstanding PT Badge” oraz „M4 and Pistol Expert Badge”, za wybitną sprawność fizyczną i umiejętności strzeleckie.

Swoim ponadprzeciętnym nastawieniem i charyzmą sierżant Krzysztof Kolonko i kapral Sandra Nagot udowodnili, że wyszkolenie polskich żołnierzy spełnia najwyższe standardy natowskie.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: archiwum sierż. Krzysztofa Kolonko

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
 
Powstaną kolejne strzelnice
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Most do współpracy
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kraby w Bolesławcu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Byli specjalsi mogą wracać do służby
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Groty z granatnikiem
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Żołnierze w sztafecie pomocy
Testament Polski Walczącej
Wojsko przeciw wirusowi
Terytorialsi nie stracą dodatku
Ogromne zainteresowanie Soną
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Zbiegowie z innego świata
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
„Defender” – pracowity poligon saperów
Weterani w pasiece
Informacja Prasowa
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda jedzie do USA
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kajmany na gąsienicach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 sekund Liberatora
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Fordy, a nie Nissany
Z menażką na wakacje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO