moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Targi Air Fair 2019

Razem możemy więcej – pod takim hasłem już po raz dwunasty Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowały wystawę Air Fair. Na otwartej dziś dwudniowej imprezie można zobaczyć najnowsze produkty rodzimego przemysłu i innowacyjne projekty polskich naukowców. Jutro wystawa dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających.

Leszek Walczak, prezes WZL nr 2, otwierając imprezę podkreślał, że celem organizatorów jest nie tylko pokazanie potencjału przemysłu i świata nauki, ale również integracja środowisk lotniczych. – Air Fair to spotkanie specjalistów i pasjonatów lotnictwa, którzy wspólnie mogą się zmierzyć z wyzwaniami stojącymi przed polskim lotnictwem i pracującym na jego rzecz przemysłem – mówił. W tym celu w ramach pierwszego dnia targów odbyło się seminarium naukowe pt. „Innowacje i kierunki rozwoju lotnictwa”, w którym wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich oraz firm lotniczych – prywatnych i państwowych.

O planach Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych opowiedział płk rez. nawig. dr inż. Tomasz Gugała, dyrektor programu SBSP. Podkreślał on, że narodowy holding obronny jest w stanie zaoferować polskiej armii praktycznie wszystkie potrzebne jej typy dronów. – Staramy się budować jak najszersze kompetencje grupy w tej dziedzinie, dlatego zaangażowaliśmy do tego wszystkie firmy lotnicze z PGZ, czyli wszystkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1, nr 2, nr 4, Dęblin, WSK Kalisz, ale też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz uczelnie, w tym Politechnikę Poznańską – wyliczał.

REKLAMA

Jedynym typem dronów, którego nie chce dostarczać PGZ są uderzeniowe Zefiry. Ale mniejsze, rozpoznawczo-uderzeniowe Gryfy, już tak. Dostawcą ich technologii ma być jednak firma zagraniczna. – Tutaj jest kilku dostawców, z którymi możemy współpracować. Jest Textron i z nimi nam najbliżej, ale nie wykluczamy współpracy z Elbitem, oferującym Hermesa 450 czy Thalesem, proponującym Watchkeepera. Jest jeszcze Sagem z opartym na polskim projekcie szybowca Patrollerem – wyjaśniał.

Jeśli chodzi o mniejsze konstrukcje, PGZ również zamierza bardzo intensywnie korzystać ze współpracy z podmiotami zewnętrznymi. W dronowym programie modernizacyjnym polskiej armii o kryptonimie Wizjer, holding chce zaproponować wojsku drona NeoX 2, nad którym PGZ pracuje wspólnie z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.

Tematem, który zdominował pozostałą część seminarium były aspekty prawne używania dronów przez wojsko i cywili. Eksperci debatowali nad potrzebnymi i oczekiwanymi zmianami w tym zakresie, analizując rozwiązania, jakie przyjęły w tej dziedzinie inne kraje na świecie.

Pierwszy dzień Air Fair 2019 przeznaczony był dla przemysłu, wojska i świata nauki, w związku z tym targi były zamknięte dla zwiedzających. W sobotę z najnowszymi produktami zbrojeniówki oraz używanymi przez wojsko statkami powietrznymi, czołgami i transporterami (tę część wystawy przygotował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) będą mogli zapoznać się wszyscy chętni. Wystawa będzie czynna od godz. 10 do 16. Wstęp wolny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Air Fair 2019

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1558342860
razem możemy ... tylko dlaczego prywatne firmy posiadający realne sukcesy i kompetencje w dziedzinie np. bezzałogowców są totalnie dyskryminowane i pomijane ... a promuje się u nas przestarzałe rozwiązania pozyskane od zagranicznych koncernów -jakie to rodzi zagrozenia nie trzeba nikogo przekonywać
ED-61-D1-65
~Scooby
1558099680
Ten robot ma więcej elektroniki niż MIG.
88-49-66-EA

Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Spartan” znów na Mazurach
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
„Anakonda” rusza na poligony
„Ratownik” od nowa
Morskie początki „Anakondy”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Widzieć i nie być widzianym
Mercedes nie tylko do holowania
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Trzeba rozbić to więzienie!
Co z tegorocznym MSPO?
Obradowała Rada Gabinetowa
Prawdziwi wojownicy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Sukcesy sportowców w mundurach
Specjalsi świętują
Agent w generalskich szlifach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Harpun” do walki
Białe noce podhalańczyków
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Nowy wiceminister w MON
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
MON nie wycofuje się z MSPO
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Transportery płyną na drugi brzeg
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Ćwiczenia z torpedą
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
NATO walczy z koronawirusem
Na wakacje z WOT
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Głos (z) płonącej Warszawy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Koniec kijowskiego snu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO