moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprawdzian dla WOT-u

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostali postawieni w stan gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Część z nich została już zaangażowana do pomocy przy likwidacji skutków podtopień i trąby powietrznej, inni mogą się spodziewać wezwania w ciągu najbliższych 12 godzin. – Po raz pierwszy w historii WOT alarm jest podnoszony w reżimie czasu – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Ponad pół tysiąca żołnierzy WOT niesie pomoc mieszkańcom Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski i Śląska. Współpracują ze strażakami przy udrożnianiu dróg, dostarczają prąd do miejscowości, w których zostały uszkodzone linie elektryczne. Terytorialsi zostali wezwani do akcji dzięki specjalnemu systemowi powiadamiania WOT-u. Najpierw żołnierze zostali postawieni „w stan gotowości do natychmiastowego stawiennictwa”. Co to oznacza? Muszą być przygotowani, że dostaną rozkaz stawienia się w ciągu najbliższych 12 lub 24 godzin w miejsce wyznaczone przez dowództwo brygady. – Z podobnego rozwiązania korzystaliśmy już podczas likwidacji szkód związanych z Afrykańskim Pomorze Świń, ale wszystko było zaplanowane wcześniej, więc nie działaliśmy wówczas w takim reżimie czasowym jak teraz – tłumaczy ppłk Pietrzak.

Skala zniszczeń do jakich doszło w wyniku gwałtownych opadów deszczu na południu Polski oraz przejścia trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, sprawiła, że żołnierze WOT po raz pierwszy w historii otrzymali ramy czasowe swojej gotowości. Zdecydował o tym dowódca WOT-u gen. dyw. Wiesław Kukuła. Ogłoszone zostały trzy rodzaje alarmów: zielony, który oznacza, że terytorialsi mogą dostać powołania w czasie dłuższym niż 24 godziny. Tym alarmem zostali objęci żołnierze z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Żółty alarm to sygnał, że natychmiastowe powołanie można otrzymać w ciągu 24 godzin. W takiej gotowości muszą być żołnierze województw: łódzkiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Z kolei czerwony alarm został ogłoszony dla żołnierzy południowej Polski: województw świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i opolskiego. Oni muszą być gotowi, że ruszą do akcji w ciągu 12 godzin. – Te alarmy nie dotyczą terytorialsów, którzy są maturzystami, strażakami OSP oraz tych żołnierzy, których domy ucierpiały podczas żywiołu – zastrzega Pietrzak. W sumie alert objął 18,5 tysiąca terytorialsów.

REKLAMA

Procedura natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy WOT może być stosowana w kilku przypadkach, m.in. gdy istnieje potrzeba włączenia ich w akcje poszukiwawcze albo w likwidowanie skutków klęsk żywiołowych. Żołnierz wezwany do natychmiastowego stawiennictwa jest na czas działań zwalniany z pracy. – Wynika to z zapisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP – mówi ppłk Pietrzk. Obowiązek poinformowania o tym pracodawcy spoczywa na wojskowym komendancie uzupełnień, którego z kolei powiadamia dowódca jednostki WOT. Sami terytorialsi są alarmowani przez swoje brygady za pomocą SMS-ów oraz przez wewnętrzny serwis WOT-u. Wówczas otrzymują dokładne informacje o tym gdzie i o której mają się stawić. Na miejscu otrzymują już konkretne rozkazy i są kierowani do wykonywania zadań.

Ogłoszone przez WOT alarmy zadziałały. Dowództwo najmłodszego rodzaju sił zbrojnych podkreśla, że w pomoc przy likwidacji skutków żywiołów zaangażowało się ponad pół tysiąca terytorialsów. W ciągłej gotowości pozostają kolejni. – Mamy 95-procentowe stawiennictwo żołnierzy. Wielu jeszcze niepowołanych zgłasza swoją dyspozycyjność do natychmiastowego stawiennictwa – zapewnia gen. dyw. Wiesław Kukuła.

KE

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Dwa oblicza agenta wywiadu
 
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Trzy cele na ścieżce
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Koronawirus na wojskowej uczelni
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Następca RPG-7
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Medycy WOT kontra COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Testy radarów dla Wisły
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Saperzy w walce z Covid-19
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Zryw kościuszkowski
Sześć dekad pod wirnikiem
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy wiceminister w MON
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
„Gwiezdne wojny” Reagana
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Studia on-line w Szkole Orląt
Edukacja na platformie
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Ochotnik do Polski
Arsenał Iranu
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Certyfikacja na „Tarczowni”
Wojskowi medycy w gotowości
We Are All Darfur
Dowodzę najlepszymi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sukcesy sportowców w mundurach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Policja i wojsko kontra COVID-19
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Logistycy transportują środki ochronne
Defense Without Politics
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
PGZ pomaga w walce z epidemią
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rakiety w celu
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Poprad w kolejnej jednostce
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO