moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe zasady rekrutacji na studia wojskowe

Dłuższy termin składania wniosków przez osoby zainteresowane wojskowymi studiami czy zmiany w zasadach rekrutacji kandydatów na pilotów w Lotniczej Akademii Wojskowej – to propozycje nad jakimi pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Być może wejdą one w życie jeszcze w tym roku akademickim.

Projektowane regulacje dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie na uczelnię wojskową jako kandydata na żołnierza zawodowego oraz ochotników do korpusu szeregowych w wojskach specjalnych.

Zmian jest kilka. Jedna z nich zakłada, że termin składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej (czyli na studia w uczelni) będzie mógł zostać wydłużony. Obecnie takie dokumenty kandydaci na studia wojskowe muszą składać do 31 marca. Termin ten, zdaniem przedstawicieli wojskowego szkolnictwa, jest dla niektórych zbyt wczesny, bo wiele osób podejmuje decyzje o studiach wojskowych na krótko przed maturą.

– Absolwenci szkół średnich po zdaniu matury stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej, która jest ściśle związana z wyborem konkretnego kierunku studiów. Chcemy, aby wybór kierunku nie był przypadkowy, czego konsekwencją może być niezadowolenie ze studiowania, mniejsze zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i w konsekwencji niższe kwalifikacje – tłumaczy płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Dlatego propozycje zakładają, że zainteresowani będą mieli nieco więcej czasu na złożenie wniosku. O ewentualnym wydłużeniu terminu będzie każdorazowo decydował rektor-komendant danej uczelni wojskowej, po uzgodnieniu z dyrektorami departamentów: Nauki i Szkolnictwa Wojskowego oraz Kadr MON.

Ale to nie jedyna zmiana, która dotyczy kandydatów na podchorążych. Zmianie ma ulec także termin wniesienia przez kandydata opłaty rekrutacyjnej na studia. Obecnie trzeba to zrobić w nieprzekraczalnym terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w jednej z czterech Akademii. – W praktyce osoby, które tego nie dokonały, nie mają możliwości przystąpienia do egzaminów. Z przyczyn formalnych tracimy więc kandydatów, którzy spełniają pozostałe warunki i posiadają predyspozycje do służby wojskowej – dodaje płk Grabowski. Dlatego w projekcie rozporządzenia pojawiła się propozycja, by terminem wniesienia opłaty rekrutacyjnej był najpóźniej dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

Zmiany w rekrutacji pilotów

Jedna ze zmian zaproponowanych w projekcie dotyczy kandydatów na pilotów, chcących studiować w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Obecnie jednym z warunków przyjęcia ich do uczelni jest pozytywne ukończenie szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby w powietrzu. To loty selekcyjne, które kandydaci odbywają pod okiem instruktorów z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW jeszcze przed faktycznymi egzaminami. Takie rozwiązanie, zdaniem władz uczelni, nie do końca się jednak sprawdza.

– Prowadzenie szkolenia sprawdzającego ze wszystkimi kandydatami, którzy złożyli dokumenty na kierunki lotne i wcześniej przeszły niezbędne badania, jest dla nas ogromnym wysiłkiem – mówi płk dr inż. Adam Wetoszka, prorektor ds. kształcenia i studenckich LAW. Ale to nie jedyny powód zmian w przepisach. – W szkoleniu sprawdzającym nierzadko biorą udział osoby, które – jak się później okazuje na egzaminach wstępnych – nie mają zbyt dobrych ocen z matur, co przekłada się na zbyt małą liczbę punktów rankingowych. Ale bywają i tacy, którzy po prostu korzystają z okazji, by móc za darmo sobie polatać, traktując to jako przygodę – mówi płk Wetoszka.

MON planuje zmienić przepisy tak, by szkolenie sprawdzające kandydaci przechodzili już po zaliczeniu egzaminów wstępnych. – Dzięki temu do szkolenia sprawdzającego w powietrzu będą mogli przystąpić kandydaci już wyselekcjonowani, którzy pomyślnie przeszli badania i pozytywnie zaliczyli egzaminy wstępne. Takie rozwiązanie będzie też dużo tańsze. Mniejszy będzie nalot selekcyjny i zaangażowanie naszych instruktorów – dodaje pułkownik.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
 
Hekatomba na Woli
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Łączność: fundament operacji specjalnej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej żołnierzy USA w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Skok na głęboką wodę
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
F-16 kończą misję w Estonii
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojskowy Hot450Challenge
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Galicyjskie przesilenie
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wymiana podwodnych doświadczeń
Chwała powstańcom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: misja
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Program kosmiczny dla wojska
Układy ze skazą
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Bridge to Cooperation
Wojsko przeciw wirusowi
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Strzelnice dla terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
PGZ będzie obecna na MSPO
Ukraiński kurs na Zachód
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Lato z czerwonym terrorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO