moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inspektorat Wsparcia SZ na Capable Logistician 2019

Ponad 2 lata temu, w trakcie procesu planowania do ćwiczenia pk. Capable Logistician 2019, Polska podjęła zobowiązanie dotyczące pełnienia roli państwa gospodarza dla ćwiczących wojsk. W związku z powyższym wiodącą rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu ćwiczenia przydzielono Inspektoratowi Wsparcia SZ (IWsp SZ). 

Przygotowania do ćwiczenia rozpoczęto niemal 2 lata temu. Przeprowadzono szereg spotkań roboczych, w trakcie których przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia SZ wykonywali zadania związane z rolą Polski jako Państwa Gospodarza (Host Nation Support (HNS)). Kluczowym zadaniem było stworzenie niezbędnych warunków do przejęcia przedstawicieli 29 nacji, które zapowiedziały udział w ćwiczeniu. Dziesiątki godzin spędzonych na uzgodnieniach doprowadziły do podpisania stosownych umów z wszystkimi uczestnikami ćwiczenia, co z kolei pozwoliło na bezkonfliktowe przemieszczenie sojuszniczych wojsk i udział w ćwiczeniu. Dla przedstawicieli IWsp SZ udział w organizacji ćwiczenia był możliwością do zweryfikowania obowiązujących procedur zgodnie z dokumentami NATO, przetrenowania systemu logistycznego zabezpieczenia w niespotykanym dotąd wymiarze.

W kolejnym etapie, istotnym wyzwaniem jakie stało przed Inspektoratem Wsparcia SZ, było zabezpieczenie przemieszczenia wojsk sojuszniczych na poligon drawski. To zadanie realizowała 1. Regionalna Baza Logistyczna silami podległej Wojskowej Komendy Transportu oraz 1. kompani regulacji ruchu ze Szczecina. Całość przedsięwzięć związanych z przemieszczeniem koordynowało Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk w Warszawie.

REKLAMA

3 czerwca rozpoczęto główną część ćwiczenia, w którym Inspektorat Wsparcia podjął się organizacji i funkcjonowania dowództwem Joint Logistic Support Group (JLSG) oraz Reception Staging Onward Movment (RSOM).

Dowództwo JLSG to mózg ćwiczenia. Osoby pracujące w tej strukturze odpowiedzialne są za zbieranie i przetwarzanie informacji, podejmowanie decyzji i wydawanie rozkazów. JLSG to zbiór komórek funkcjonalnych odpowiedzialnych między innymi za planowanie, łączność, finanse, zabezpieczenie medyczne, wsparcie techniczne, transport, HNS i CIMIC. Jest też komórka międzynarodowej żandarmerii wojskowej MP. W ich wielonarodowych składach znajdują się specjaliści z wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Wiodącą rolę w organizacji pełni 1. Brygada Logistyczna, która obsadziła najwięcej stanowisk, w tym kierowniczych.

RSOM to swoistego rodzaju centrum przyjęcia wojsk w rejonie przyszłej operacji. W trakcie ćwiczenia CL-19 za przyjęcie na teatrze sił i środków oraz ich zabezpieczenie logistyczne odpowiada 1. Brygada Ligistyczna.

Dużym wyzwaniem jest realne zabezpieczenie ćwiczenia. Do zadań realizowanych w tym zakresie należy między innymi: zapewnienie wyżywienia uczestnikom ćwiczenia, zabezpieczenie odpowiednich warunków socjalno - bytowych oraz wsparcie teleinformatyczne ćwiczenia.

Żywienie żołnierzy zostało zorganizowane w trzech lokalizacjach: Oleszno - na bazie stołówki 16. Wojskowego Oddziału Gospodarczego (16 WOG), na Ziemsku i Konotopie, siłami 1. i 10. Brygady Logistycznej, w oparciu o kuchnie polową. Całość zaopatrzenia zapewnia 16 WOG. Za organizację systemu teleinformatycznego ćwiczenia odpowiada 1. batalion dowodzenia IWsp SZ, pod nadzorem oficerów Inspektoratu Wsparcia SZ. Zapewniają stały nadzór nad siecią oraz bezawaryjnym i bezproblemowym funkcjonowaniem sojuszniczego logistycznego systemu informatycznego LOGFAS. Nad zakwaterowaniem żołnierzy czuwa przedstawiciel Szefostwa Planowania Logistycznego IWsp SZ, wspierany przez żołnierzy 1. Regionalnej Bazy Logistycznej. Ci ostatni odpowiadają również za organizację transportu w trakcie ćwiczenia.

Zakończenie ćwiczenia zaplanowane jest na 14 czerwca, jednak realizacja zadań związanych z zabezpieczeniem przemieszczenia wojsk i doprowadzeniem miejsc zajmowanych przez wojska do stanu z przed ćwiczenia potrwa jeszcze kilka dni.

Tekst: mjr Krystian Boryń / IWspSZ

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Kraby kontra okręt
 
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Październik pod znakiem Tallboya
Laserowa artyleria US Army
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Ochotnik do Auschwitz
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ku czci roku 1918 i 1920
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zostań studentem ASzWoj
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Kabina do zadań specjalnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dekady za wcześnie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kaprale po Legii Akademickiej
Amerykanie odmładzają F-16
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Nowe sanitarki dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polak z Medalem NATO
Zamek na poligonie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Sonary dla śmigłowców ZOP
F-16 kończą misję w Estonii
Defender 2020: Symulator Pioruna
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wybuchowa edukacja
„Kaper” przeciw terrorystom
Ukraiński kurs na Zachód
Zaplecze dla Rosomaków
Wojsko przeciw wirusowi
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Polsko-amerykańska współpraca
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Aviation Detachment” w Łasku
Szybciej do wojska
16 Dywizja najlepsza!
Szybsza droga do armii zawodowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO