moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione

Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – powiedział minister Błaszczak w Waszyngtonie. Szczegóły umowy poznamy w środę.

Minister obrony narodowej przebywa w Stanach Zjednoczonych z czterodniową wizytą roboczą. Dzisiaj rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Spotkanie dotyczyło zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. Jutro prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpiszą umowę dotyczącą powiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu w Polsce. Mariusz Błaszczak podziękował Boltonowi za jego zaangażowanie w negocjacje dotyczące porozumienia. – Finalizujemy pierwszą część negocjacji i przystępujemy do dalszych rozmów w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. To porozumienie wzmacnia zdolności obronne naszego wojska. Naszym celem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków – poinformował minister Błaszczak. – Już jutro prezydenci Polski i USA ogłoszą porozumienie. To ważna data w historii naszego kraju i bardzo ważny dzień jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Można je porównać ze wstąpieniem Polski do NATO – dodał minister.

Podczas spotkania z dziennikarzami Błaszczak odniósł się także do wczorajszej wizyty w amerykańskiej bazie sił powietrznych Eglin na Florydzie. Właśnie tam stacjonuje 33 Skrzydło Myśliwskie amerykańskich sił lotniczych, które wyposażone jest w samoloty F-35. Jest tam także ośrodek szkoleniowy dla maszyn V generacji. Polska jest zainteresowana zakupem tych nowoczesnych maszyn. – Moja decyzja o tym, żeby zastąpić samoloty postsowieckie samolotami najnowocześniejszymi jest uzasadniona. Dziwie się, że moi poprzednicy zwlekali z jej podjęciem. Bezpieczeństwo jest bezcenne i jest priorytetem rządu – podkreślił minister obrony.

REKLAMA

Szef MON spotkał się także w Pentagonie z pełniącym obowiązki sekretarzem obrony USA Patrickiem Shanahanem. Głównym tematem rozmów była polsko-amerykańska współpraca militarna. – Nikt nie ma wątpliwości, że zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju jest korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – powiedział po wizycie w Pentagonie minister Błaszczak. Podkreślił też, że dobre relacje polskiego MON z Departamentem Obrony USA są dla niego bardzo ważne. – Będziemy pracowali dalej, ale jest za wcześnie, aby mówić o kolejnych ustaleniach. Grupa robocza cały czas działa – zaznaczył.

Spotkania z amerykańskimi politykami poprzedziło sympozjum na temat bezpieczeństwa Polski i partnerstwa gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi. Podczas wystąpienia Mariusz Błaszczak podkreślił, że dwadzieścia lat członkostwa w NATO wpłynęło korzystnie na poziom bezpieczeństwa Polski. Podkreślił również, że Sojusz to nie tylko prawa, ale i obowiązki. – Czynnikiem kluczowym dla zdolności NATO jest więź transatlantycka. Zaangażowanie USA w Europie wzmacnia inicjatywy sojusznicze. Stany pozostają sojusznikiem o największym potencjale wojskowym – mówił minister. Podkreślił także, że Polska nie jest wyłącznie beneficjentem gwarancji bezpieczeństwa Sojuszu, bo zapewnia bezpieczeństwo także innym krajom. Przypomniał, że polscy żołnierze biorą udział w misjach NATO, np. na flance wschodniej Sojuszu czy w Afganistanie.

W środę 12 czerwca, Mariusz Błaszczak weźmie udział w Białym Domu w obradach pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych szef resortu ON spotka się także z polskimi i amerykańskimi weteranami.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Plan modernizacji marynarki wojennej
 
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Studenci w kryzysie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
PESCO z polskim projektem
Tyraliera terytorialsów
Mroczne serce okupowanej Europy
Thin Blue Line
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
T-72 strzelają na poligonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trudna droga
Obrona bez polityki
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Reserves Win Wars
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Wyzwania polskiej fotoniki
Razem się szkolą, razem walczą
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
GROM na kursie działań specjalnych
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Czwarty rozbiór
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Nowa spółka lotnicza PGZ
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Niechciany traktat
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowy wiceminister w MON
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wojsko wchodzi w kadr
Unwanted Treaty
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Jani, Miraculously Saved
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Ludzie niebezpiecznej profesji
Klasy wojskowe po nowemu
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Symbol zaklęty w dacie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO