moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ekonowinki na poligonie

Namioty klimatyzowane dzięki panelom słonecznym, prąd uzyskiwany z wiatraków czy hybrydowych generatorów – to tylko część nowinek, które sprawdzają na poligonie w Drawsku natowscy logistycy. W ten sposób wojsko szuka metod na uzyskiwanie energii elektrycznej z ekologicznych źródeł. Testy są prowadzane podczas ćwiczenia „Capable Logistician 2019”.

Choć najważniejszym celem międzynarodowego ćwiczenia „Capable Logistician 2019” jest doskonalenie natowskich procedur wsparcia jednostek operacyjnych, to bardzo ważną jego częścią jest testowanie nowatorskich rozwiązań logistycznych. – W ramach tzw. Smart Energy sprawdzane są nowe technologie dotyczące różnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, jej magazynowania i wykorzystywania – mówi płk Daniel Zlatnik, dyrektor natowskiego Multinational Logistics Coordination Centre, czyli organizatora szkolenia.

Logistycy chcą ustalić, czy proekologiczne rozwiązania sprawdzą się w wojskowej praktyce. Jakie konkretnie pomysły są weryfikowane? Np. czy ogniwa fotowoltaiczne mogą być dobrym, a więc stabilnym i tanim źródłem prądu. A jeśli tak, to gdzie zakładać panele słoneczne, czy mogą być na terenie obozowiska, np. na dachach żołnierskich namiotów? Wojskowi szukają też odpowiedzi na pytanie, czy generatory energii elektrycznej wykorzystywane na potrzeby militarne mogą być napędzane energią wiatru. I jak duże muszą być wiatraki, aby zasilić wojskowy obóz czy niewielki warsztat polowy?

REKLAMA

Dr Susanne Michaelis, z Kwatery Głównej NATO zauważa, że celem Smart Energy jest nie tylko zaprezentowanie potencjału innowacyjnych rozwiązań z dziedziny odnawialnych źródeł energii, ale przede wszystkim pokazanie, w jaki sposób mogą one zwiększyć efektywność operacyjną wojsk.

Proekologiczne propozycje zaprezentowały na poligonie w Drawsku armia amerykańska, włoska, francuska, litewska oraz kanadyjska. – Mamy na tym ćwiczeniu 30 typów różnego rodzaju urządzeń, w tym między innymi nowoczesne generatory diesla, hybrydowe generatory elektryczne, izolowane namioty z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach, energooszczędne klimatyzatory, systemy do produkcji wody z pary, oszczędne światła LED – wylicza Susanne Michaelis. Ekspertka podkreśla, że choć „zielone” metody wymagają sporych inwestycji i nakładów, to na dłuższą metę opłacają się.

– Dzięki lepszemu zarządzaniu energią elektryczną w obozach, możemy zmniejszyć nawet o 20 procent zużycie paliwa niezbędnego do jej wyprodukowania. A przy niewielkich inwestycjach w ekologiczne rozwiązania, możemy bez obniżania komfortu żołnierzy, zredukować zużycie paliwa niezbędnego do zasilenia obozowiska w energię elektryczną nawet o 80 procent – podkreśla.

Żołnierze armii uczestniczących w ćwiczeniu CLA 2019 chętnie odwiedzają obozowisko Smart Energy, aby z bliska zobaczyć technologiczne nowinki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się namioty z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach, w których zainstalowano innowacyjne, energooszczędne systemy klimatyzacji. – Choć na zewnątrz jest upał w namiotach panuje chłód – oceniał jeden z polskich żołnierzy. – Ale u nas nie zawsze jest lato. Czy zimą można uzyskać w ten sposób wystarczająco dużo prądu, by namiot oświetlić i ogrzać? – dopytywał.

Włoscy inżynierowie (namioty są obecnie testowane przez włoskie siły powietrzne) zapewniają, że testowane ogniwa są bardzo wydajne. Także zimą. Dodają, że to produkt z najwyższej półki, odporny na uszkodzenia, a obecnie wykorzystywany m.in. na jachtach pełnomorskich (jako żagle).

W ćwiczeniu „Capable Logistician 2019”, które odbywa się na drawskim poligonie, uczestniczy 1500 logistyków z 22 państw NATO oraz siedmiu armii nie należących do Sojuszu, ale blisko z nim współpracujących (Austria, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Gruzja, Jordania, Serbia oraz Ukraina).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MATO, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Świętuj z wojskiem na piknikach!
 
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przysięga śląskich terytorialsów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Desant z transportowca-giganta
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
F-35 wylądowały w Powidzu
Pokonani swoją własną bronią
Piknik ze smakiem
High Confidence Operations
Zielonka dla Patriotów
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Jedna misja, jeden zespół
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojskowe awanse
Wozy amunicyjne do Raków
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Przez krew zdobyty Śląsk
A Torn Subcontinent
Śląskie obchody wojskowego święta
Czarny odchodzi do cywila
Irańskie szachy
Następcy okrętów OHP
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Rozdarty subkontynent
Igrzyska dla Polonusów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Defilada w powietrzu
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Warszawa walczy, wracamy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO