moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ekonowinki na poligonie

Namioty klimatyzowane dzięki panelom słonecznym, prąd uzyskiwany z wiatraków czy hybrydowych generatorów – to tylko część nowinek, które sprawdzają na poligonie w Drawsku natowscy logistycy. W ten sposób wojsko szuka metod na uzyskiwanie energii elektrycznej z ekologicznych źródeł. Testy są prowadzane podczas ćwiczenia „Capable Logistician 2019”.

Choć najważniejszym celem międzynarodowego ćwiczenia „Capable Logistician 2019” jest doskonalenie natowskich procedur wsparcia jednostek operacyjnych, to bardzo ważną jego częścią jest testowanie nowatorskich rozwiązań logistycznych. – W ramach tzw. Smart Energy sprawdzane są nowe technologie dotyczące różnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, jej magazynowania i wykorzystywania – mówi płk Daniel Zlatnik, dyrektor natowskiego Multinational Logistics Coordination Centre, czyli organizatora szkolenia.

Logistycy chcą ustalić, czy proekologiczne rozwiązania sprawdzą się w wojskowej praktyce. Jakie konkretnie pomysły są weryfikowane? Np. czy ogniwa fotowoltaiczne mogą być dobrym, a więc stabilnym i tanim źródłem prądu. A jeśli tak, to gdzie zakładać panele słoneczne, czy mogą być na terenie obozowiska, np. na dachach żołnierskich namiotów? Wojskowi szukają też odpowiedzi na pytanie, czy generatory energii elektrycznej wykorzystywane na potrzeby militarne mogą być napędzane energią wiatru. I jak duże muszą być wiatraki, aby zasilić wojskowy obóz czy niewielki warsztat polowy?

REKLAMA

Dr Susanne Michaelis, z Kwatery Głównej NATO zauważa, że celem Smart Energy jest nie tylko zaprezentowanie potencjału innowacyjnych rozwiązań z dziedziny odnawialnych źródeł energii, ale przede wszystkim pokazanie, w jaki sposób mogą one zwiększyć efektywność operacyjną wojsk.

Proekologiczne propozycje zaprezentowały na poligonie w Drawsku armia amerykańska, włoska, francuska, litewska oraz kanadyjska. – Mamy na tym ćwiczeniu 30 typów różnego rodzaju urządzeń, w tym między innymi nowoczesne generatory diesla, hybrydowe generatory elektryczne, izolowane namioty z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach, energooszczędne klimatyzatory, systemy do produkcji wody z pary, oszczędne światła LED – wylicza Susanne Michaelis. Ekspertka podkreśla, że choć „zielone” metody wymagają sporych inwestycji i nakładów, to na dłuższą metę opłacają się.

– Dzięki lepszemu zarządzaniu energią elektryczną w obozach, możemy zmniejszyć nawet o 20 procent zużycie paliwa niezbędnego do jej wyprodukowania. A przy niewielkich inwestycjach w ekologiczne rozwiązania, możemy bez obniżania komfortu żołnierzy, zredukować zużycie paliwa niezbędnego do zasilenia obozowiska w energię elektryczną nawet o 80 procent – podkreśla.

Żołnierze armii uczestniczących w ćwiczeniu CLA 2019 chętnie odwiedzają obozowisko Smart Energy, aby z bliska zobaczyć technologiczne nowinki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się namioty z ogniwami fotowoltaicznymi na dachach, w których zainstalowano innowacyjne, energooszczędne systemy klimatyzacji. – Choć na zewnątrz jest upał w namiotach panuje chłód – oceniał jeden z polskich żołnierzy. – Ale u nas nie zawsze jest lato. Czy zimą można uzyskać w ten sposób wystarczająco dużo prądu, by namiot oświetlić i ogrzać? – dopytywał.

Włoscy inżynierowie (namioty są obecnie testowane przez włoskie siły powietrzne) zapewniają, że testowane ogniwa są bardzo wydajne. Także zimą. Dodają, że to produkt z najwyższej półki, odporny na uszkodzenia, a obecnie wykorzystywany m.in. na jachtach pełnomorskich (jako żagle).

W ćwiczeniu „Capable Logistician 2019”, które odbywa się na drawskim poligonie, uczestniczy 1500 logistyków z 22 państw NATO oraz siedmiu armii nie należących do Sojuszu, ale blisko z nim współpracujących (Austria, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Gruzja, Jordania, Serbia oraz Ukraina).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MATO, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
 
Laserowa artyleria US Army
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Wojsko ma ofertę dla cywili
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Dogrywka „Defendera”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Krwawy Wołyń
Kraby w Bolesławcu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ochotnicy na ratunek
Prezydent Duda jedzie do USA
Weterani znów staną na macie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Think tank z siedzibą w Rembertowie
Odznaka dla ratowników pola walki
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Polsko-amerykańska współpraca
Żołnierze w sztafecie pomocy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ułańska szarża
Więcej osób będzie mogło wstąpić do wojska
Mały Katyń pod Augustowem
Emisariusz heroiczny
Kolejne Groty dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
Wojsko przeciw wirusowi
Szkolenie wodne podhalańczyków
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
F-16 kończą misję w Estonii
„Defender” – pracowity poligon saperów
Więcej celowników z PCO dla wojska
Oficer jak biała karta...
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
PGZ będzie obecna na MSPO
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Rakiety z Mesko w F-35
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
Minister Błaszczak dziękuje medykom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO