moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młodzi artyści wystąpili w Kołobrzegu

Zakończył się 21. Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego. W Kołobrzegu zaprezentowało się prawie 350 młodych piosenkarzy, aktorów i tancerzy. – Nie było niezdrowej rywalizacji, była radość wspólnego tworzenia, bycia ze sobą i uśmiech dzieciaków – mówi płk Szczepan Głuszczak, cz.p.o. dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, organizatora festiwalu.

Festiwal Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego odbywa się raz w roku. Jego organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. – Wydarzenie ma charakter konkursowy, edukacyjny i patriotyczny. Organizując je chcemy zaprezentować talenty i umiejętności młodych artystów w wieku 7-16 lat, którzy swoje zainteresowania rozwijają w klubach jednostek wojskowych – mówi Jolanta Wojtaś-Zapora, kierownik Wydziału Kultury WCEO.

Od dwóch lat festiwal odbywa się bez podziału na grupy wiekowe i kategorie artystyczne, ale przeprowadzany jest w dwóch etapach. W pierwszym, kluby wojskowe z całej Polski zgłaszają swoich kandydatów. Wśród nich są zarówno soliści, zespoły muzyczne, tancerze i artyści z występami teatralnymi. Na podstawie nadesłanych nagrań filmowych przedstawiciele WCEO wyłaniają uczestników festiwalu. – W tym roku otrzymaliśmy zgłoszenia od 38 zespołów z klubów z całej Polski. Ostatecznie do konkursu zaprosiliśmy 18 z nich, czyli w sumie prawie 350 osób – mówi Jolanta Wojtaś-Zapora.

REKLAMA

Owacje na stojąco

Tegoroczna, 21. edycja festiwalu pod honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, odbyła się w miniony weekend. Konkurs odbył się pod hasłem „Dzieci dla pokoju”. – Tradycją jest, że festiwal nawiązuje tematycznie do obchodzonych w danym roku rocznic. Tym razem były to: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO oraz 100-lecie powołania pierwszego Domu Żołnierza – wyjaśnia Jolanta Wojtaś-Zapora.

Na dwóch scenach Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu zaprezentowali się finaliści m.in. z klubów z Żagania, Rzeszowa, Lublińca, Kielc, Gdyni i Brzegu, Węgorzewa, Szczecina, Opola, Choszczna, Słupska, Warszawy, Przemyśla, Świnoujścia i Kołobrzegu. Wystąpiło prawie 350 młodych wykonawców. Widzowie mogli obejrzeć 18 widowisk, w których zaprezentowali się aktorzy, wokaliści i tancerze. Jury oceniało m.in. zgodność repertuaru z tematami przewodnimi festiwalu, walory artystyczne utworów i spektakli, wartości edukacyjne, a także muzykalność i możliwości wokalne wykonawców. – Poziom występów był bardzo wysoki i mieliśmy twardy orzech do zgryzienia – przyznaje Katarzyna Jamróz, przewodnicząca Rady Artystycznej Festiwalu. – Niełatwo było wybrać najlepsze widowisko, dlatego wyłoniliśmy trzech zwycięzców, których przedstawienia naszym zdaniem górowały poziomem, estetyką i formą – mówi Katarzyna Jamróz.

Na podium stanęły m.in. reprezentacje z klubów: Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Oba przygotowały widowiska poświęcone Irenie Sendlerowej. – Klub z Lublińca zrobił to w iście hollywodzkim stylu, z imponującą scenografią i prezentacjami multimedialnymi. Z kolei klub ze Szczecina przygotował robiące duże wrażenie widowisko baletowe, pięknie obrazujące historię Ireny Sendlerowej i historii związanej z ratowaniem żydowskich dzieci – relacjonuje Robert Zapora, jeden z jurorów, twórca piosenki festiwalowej. Dodaje, że oba przedstawienia podczas koncertu galowego zostały połączone w jedno widowisko. – Po raz pierwszy na tym festiwalu spotkałem się z aż tak entuzjastyczną reakcją widzów. Były owacje na stojąco – opowiada Robert Zapora.

Radość i entuzjazm

Wśród trzech zwycięzców znalazł się także zespół „Euforia” z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. 27 młodych artystów zaprezentowało 25-minutowe widowisko z występami tanecznymi, piosenkami i recytacjami. – Dzieci przygotowywały się ponad pół roku. Nasz spektakl „Jak pudełeczko” oparty na własnym scenariuszu, ale z wykorzystaniem współczesnych piosenek, dotyczył tematyki wojennej. Myślę, że jurorom spodobał się scenariusz i pomysł, ale przede wszystkim osobowości naszych dzieci, które występując na scenie po prostu świetnie się bawią – mówi Elżbieta Bernatek z Klubu z Przemyśla.

Jolanta Wojtaś-Zapora przyznaje, że wszystkie występy to efekt długich przygotowań dzieci i solidnej pracy instruktorów. – Są naprawdę świetni. Możemy być dumni, że w klubach wojskowych pracują ludzie z tak wielkimi pasjami – przyznaje.

Festiwal zakończył się wręczeniem nagród i niedzielnym koncertem galowym laureatów. Płk Szczepan Głuszczak, cz.p.o dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej przyznaje, że podczas kołobrzeskiego festiwalu trudno było szukać niezdrowej rywalizacji czy nieuczciwego współzawodnictwa. – Było natomiast widać uśmiechy na twarzach dzieci, młodzieńczy entuzjazm udzielający się także dorosłym. To były autorskie interpretacje patriotyzmu i tradycji. Chciałbym żebyśmy właśnie tak wspominali przeszłość – mówi oficer.

Koncertom konkursowym towarzyszyły m.in. pokazy musztry paradnej w wykonaniu w Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu. Jedną z atrakcji był kolorowy, dziecięcy korowód Bulwarem Nadmorskim oraz piknik festiwalowy pod latarnią morską. Na tym ostatnim pojawiły się stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych (m.in.: 12. Dywizji Zmechanizowanej, WCEO, IPN, grupy rekonstrukcji historycznych), mobilny punkt rekrutacyjny „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Tradycją jest, że podczas festiwalu organizowany jest także konkurs historyczno-plastyczny. W tym roku przyświecało mu hasło „Dzieci dla pokoju”. Przeprowadzony był w trzech grupach wiekowych : 7-9 lat, 10-12 oraz 13-16. Tu jurorzy brali pod uwagę oryginalność ujęcia tematu, wartości historyczne oraz zastosowane techniki. Otwarcie wystawy prac konkursowych, wręczenie nagród laureatom miało miejsce podczas inauguracji festiwalu. Patronem medialnym wydarzenia była „Polska Zbrojna”.

Wyniki szczegółowe festiwalu

Tytuł Laureata i nagrody I stopnia Ministra Obrony Narodowej otrzymały:
- Zespół „Euforia” z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich
- Zespół z Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie
- Zespół z Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu
Wszystkie zespoły otrzymały także nagrody Dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz Młodzieżowej Rady Artystycznej.

Tytuł Laureata i nagrody II stopnia Ministra Obrony Narodowej otrzymały:
- Zespół z Klubu 8 Batalionu Remontowego w Kołobrzegu (nagroda Prezydenta Miasta Kołobrzeg oraz Nagroda Młodzieżowej Rady Artystycznej)
- Zespoły NSF i AXA z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich (nagroda Prezydenta Miasta Kołobrzeg)
- Zespół „Pancerne Skrzydła” z Klubu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu,
(nagroda Starosty Kołobrzeskiego)
- Zespół Estradowy „Biedronki” z Klubu 1 Pułku Saperów w Brzegu (nagroda Starosty Kołobrzeskiego)

Tytuł Laureata i nagrody III stopnia Starosty Kołobrzeskiego:
- Zespół „Mini Dance” z Klubu 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie (nagroda Młodzieżowej Rady Artystycznej)
- Zespół z Klubu 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku
- Zespół z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

Wyróżnienia Dyrektora Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej:
- Zespół „Skorpion” z Klubu 10 Brygady Logistycznej w Opolu
- Studio Piosenki z Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa

Indywidualny tytuł Laureata otrzymali wykonawcy:
- Jakub Kosiński z Klubu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu
- Lena Tomikowska z Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie
- Oliwia Derewońko z Klubu 8 Batalionu Remontowego w Kołobrzegu
- Marta Śmiech z Klubu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach
- Mateusz Kwiatkowski z Klubu 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku
oraz akompaniatorzy:
- Artur Grzegorzak – akompaniator z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu
- Sylwia Sałacińska – akompaniatorka z Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Wyniki konkursu plastycznego „Dzieci dla pokoju”

W kategorii wiekowej 7-9 lat tytuł laureata i nagrody otrzymali:
- Aleksandra Nowakowska z Klubu Wojskowego w Siedlcach
- Piotr Kruszewski z Klubu Jednostki Wojskowej 1230 w Chełmie
- Gabriela Pośpiech z Klubu 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu
- Zuzanna Kucharska z Klubu Wojskowego w Siedlcach
- Aleksandra Tabała z Klubu 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu
- Antonina Czacharowska, Lena Prajwocka, Nadia Prajwocka, Iga Zrobczyńska z Klubu 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu
- Antonina Drosio, Małgorzata Moszczyńska, Emila Schultz, Patrycja Zegadło z Klubu 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu
- Antoni Brynda, Maksymilian Żuk z Klubu 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu
- Iga Miksa, Małgorzata Józefaciuk, Kornelia Bąk, Maja Cybulska, Pola Szczepańska, Katarzyna Stępniewska z Klubu 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku

W kategorii wiekowej 10–12 lat tytuł laureata i nagrody otrzymali:
- Julia Kornacka z Klubu 3 Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie
- Kornelia Langowska, Zuzanna Łojewska, Julia Bąk, Maja Szota, Lidia Pankowska z Klubu 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Justyna Kurek z Klubu Wojskowego w Siedlcach
- Emilia Matuszyk z Klubu Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim

W kategorii wiekowej 13–16 lat tytuł laureata i nagrody otrzymali:
- Zuzanna Borkowska z Klubu 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie
- Anna Pawlukiewicz z Klubu 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie
- Karolina Jakóbczak z Klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie
- Zofia Opalińska z Klubu „Logistyk” 1 Brygady Logistycznej w Bydgoszczy
- Julia Głażewska z Klubu Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim
- Aleksandra Skorupska z Klubu 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku
- Wiktor Cichy z Klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie
- Gabriela Rowicka, Julia Siejka z Klubu 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Morągu
- Karolina Giza z Klubu 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Wędrzynie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Dorota Skoczeń

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjska „pamiątka”
 
Raki dla zawiszaków
Działalność firm na rzecz obronności
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Sojusze na fali
Gotowi na F-35?
Miroslawiec Up
„Pułaski” wrócił do kraju
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rozpoczynamy nową erę
„Dragon’19” od kuchni
Fleet of the Future
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Początek dowódczej drogi
Sport nie dzieli, sport łączy
Kierunek: Afganistan
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Gen. Joks na czele JFTC
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
The Chariots of Jihad
Moja „bazówka”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obława pełna białych plam
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant na czeskich spadochronach
Polsko-francuska szkoła uczuć
Nowe nakolanniki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Mieszko” po wodowaniu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Tak umierał Wołyń
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Air-Landing Outside Comfort Zone
Nowi szturmani w JW Agat
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozdarty subkontynent
Zmiany w przepisach mundurowych
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Karabiny od dęblińskich saperów
Nowy pułk artylerii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielkie święto kawalerii!!!
Stawiamy na rozwój
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO