moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Finansowe wsparcie MON dla weteranów

Turnusy rehabilitacyjno-integracyjne na Mazurach, Śląsku i Pomorzu, a także spływ kajakowy Pilicą – to zwycięskie propozycje zgłoszone do konkursu MON na organizację wydarzeń wspierających środowisko weteranów. Łączna kwota dotacji resortu wyniesie ponad 400 tysięcy złotych.

Konkurs na realizację zadań publicznych dla weteranów resort obrony narodowej ogłosił pod koniec kwietnia tego roku. Adresowany był m.in. do organizacji pozarządowych, w tym stowarzyszeń i fundacji. MON czekało na oferty dotyczące różnorodnych przedsięwzięć adresowanych do środowiska. Jako przykładowe zostały wskazane np. imprezy edukacyjno-rekreacyjne, warsztaty terapeutyczne i rehabilitacyjne, a także obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży poszkodowanych lub poległych w misjach żołnierzy. Od oferentów wymagane były m.in. własny wkład finansowy w wysokości minimum 10 procent planowanej kwoty dotacji oraz taki sam wkład niefinansowy, czyli np. nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń i obiektów, środki transportu i praca wolontariuszy.

Do Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, wpłynęło 10 ofert. Najpierw zostały ocenione pod kątem formalnym. Potem merytorycznie sprawdzali je członkowie nieetatowej Komisji ds. Zlecania Zadań Publicznych w Zakresie Obronności z MON. – Cztery oferty zostały odrzucone z powodów formalnych. Chodziło np. o termin realizacji danego wydarzenia, który nie mieścił się w ramach czasowych realizacji konkursu, nieterminowe złożenie oferty albo niewłaściwe wypełnienie dokumentów – mówi płk Tomasz Szewczyk, naczelnik Wydziału Dotacji w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

REKLAMA

Ostatecznie tylko trzy oferty spełniły wszystkie wymagania. Jedna z nich to propozycja Fundacji Sprzymierzeni z GROM, która zaoferowała organizację turnusu rehabilitacyjno-integracyjnego dla weteranów i ich rodzin w ośrodku Czarny Kos w Borkowie (woj. Pomorskie). Na ten cel Fundacja otrzyma z MON 60 tysięcy zł.

Kolejne dwie zwycięskie oferty zostały złożone przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Pierwsza to spływ kajakowy Pilicą w okolicach Sulejowa, w którym będzie mogło wziąć udział ok. 30 osób. Na ten cel MON przeznaczy 24 tys. 870 zł. Znacznie więcej, bo 316 120 zł, Stowarzyszenie otrzyma na drugi projekt. – Do konkursu zgłosiliśmy organizowane przez nas od lat turnusy rehabilitacyjno-integracyjne dla weteranów poszkodowanych i ich rodzin oraz dla rodziców poległych żołnierzy. W wakacje będzie mogło wziąć w nich udział 150 osób – mówi Tomasz Kloc, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia. Ranni i poszkodowani mają do wyboru dwa turnusy organizowane w Mrągowie na Mazurach oraz jeden, który odbędzie w położonych na Śląsku Zebrzydowicach. W obu miejscach uczestnicy będą mogli liczyć na fachowe wsparcie rehabilitantów i udział w zabiegach usprawniających funkcjonowanie organizmu.

– Otrzymana dotacja to dla nas duże wsparcie finansowe. Środki, które miały iść na organizację turnusów, będziemy mogli przeznaczyć na realizację kolejnych przedsięwzięć dla środowiska. Już niebawem zaczniemy planować kolejny rok, tym bardziej, że miejsca w atrakcyjnych ośrodkach, z zapleczem rehabilitacyjnym trzeba rezerwować dużo wcześniej – dodaje Tomasz Kloc.

W sumie na trzy wybrane w konkursie oferty MON przeznaczy wsparcie w wysokości 400 990 zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Air-Landing Outside Comfort Zone
 
Wielkie święto kawalerii!!!
Karabiny od dęblińskich saperów
Rozpoczynamy nową erę
Gotowi na F-35?
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Kierunek: Afganistan
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Dragon’19” od kuchni
Sojusze na fali
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Desant na czeskich spadochronach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowy pułk artylerii
Zmiany w przepisach mundurowych
Nowe nakolanniki
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Raki dla zawiszaków
Moja „bazówka”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Obława pełna białych plam
Działalność firm na rzecz obronności
Tak umierał Wołyń
The Chariots of Jihad
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Nowi szturmani w JW Agat
„Mieszko” po wodowaniu
Polsko-francuska szkoła uczuć
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Miroslawiec Up
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Fleet of the Future
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Brytyjska „pamiątka”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Stawiamy na rozwój
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Początek dowódczej drogi
„Pułaski” wrócił do kraju
Gen. Joks na czele JFTC
Rozdarty subkontynent
Sport nie dzieli, sport łączy
Kolejna szabla AFN zdobyta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO