moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca

Wzajemna wymiana informacji na temat zagrożeń, szkolenia, edukacja oraz cyberobrona – to cele podpisanego dziś porozumienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Dzięki budowaniu wspólnej świadomości o tych zagrożeniach, możemy je skutecznie niwelować – mówił gen. bryg. Karol Molenda.

Porozumienie, w imieniu MON, zostało podpisane przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), a Dowództwem Sił Zbrojnych USA w Europie (USEUCOM), reprezentowanym przez Połączone Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni (JCC) Zarządu J6.

– To porozumienie to kropka nad „i” naszych wielomiesięcznych starań. Musieliśmy w nim uwzględnić procedury oraz regulacje prawne każdego z państw. Był to złożony proces, ale cieszę się, że dziś mamy efekt w postaci gotowego porozumienia – podkreślał gen. bryg. Karol Molenda, który sygnował dokument ze strony polskiej .

REKLAMA

Podpisana w Warszawie umowa określa ramy współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP i USA w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Obie strony uzgodniły w niej też zasady prowadzenia wspólnych, zsynchronizowanych działań i operacji militarnych w cyberprzestrzeni. Jak pokreślił gen. Molenda, głównymi priorytetami współpracy mają być: wymiana informacji na temat zagrożeń, wspólne szkolenia i edukacja oraz cyberoobrona.

– Biorąc pod uwagę złożoność cyberprzestrzeni i fakt, że dziś wszyscy w niej funkcjonujemy, najistotniejsza wydaje się właśnie wzajemna wymiana informacji. Musimy mieć świadomość tych zagrożeń, umieć reagować na nie z wyprzedzeniem. Inaczej możemy osłabić nie tylko same systemy teleinformatyczne, ale także nasze zdolność obronne. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń, ale dzięki budowaniu świadomości sytuacyjnej w cyberprzestrzeni, możemy je wspólnie niwelować – mówił gen. Molenda.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

W podobnym tonie wypowiadała się amerykańska gen. bryg. Maria A. Bian, kierująca JCC, która sygnowała dokument ze strony amerykańskiej. Podkreśliła, że wymiana informacji to najwyższy priorytet dla USEUCOM i JCC. – Dzięki stworzonym ramom dla wymiany informacji o ceberzagrożeniach, skuteczny atak na jedno państwo nie będzie oznaczał skutecznego ataku przeciwko wielu podmiotom. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy fakt sformalizowania zacieśniających się relacji z Polską w sferze cyberprzestrzeni – mówiła gen. Bian.

Gen. Molenda dodał, że współpraca w zakresie cyberprzestrzeni między Polską a USA rozwija się sukcesywnie. – Już w tym roku, podczas ćwiczeń, przedstawiciele USA współpracowali z naszymi specjalistami. A od wczoraj trwa ćwiczenie Baltic Ghost, realizowane w formule TTX (Table Top Exercise) i ukierunkowane na wsparcie inicjatywy eFP (enhanced Forward Presence). Działania zapisane w porozumieniu już więc się dzieją – mówił generał. Amerykańska oficer dodała, że na wrzesień planowane są ćwiczenia dwustronne w zakresie reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni gen. Molenda podkreślił, że podpisane porozumienie jest ważne także dla całej wschodniej flanki NATO. – Dzięki sukcesywnemu zwiększaniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i zacieśnianiu współpracy w wielu obszarach, także w cyberprzestrzeni możemy lepiej wywiązywać się z naszych zobowiązań sojuszniczych – przyznał.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) łączy kompetencje Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki, odpowiadając za kluczowe obszary związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. Jest instytucją wiodącą w obszarze zapewnienia zabezpieczenia teleinformatycznego RON. Do zadań NCBC należy m.in. prowadzenie operacji w cyberprzestrzeni – analiza, monitoring, wyznaczanie nowych kierunków i technik działań, aktywne reagowanie w przypadku incydentów naruszających bezpieczeństwo sieci i jej użytkowników.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Brytyjska „pamiątka”
 
Raki dla zawiszaków
Działalność firm na rzecz obronności
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Sojusze na fali
Gotowi na F-35?
Miroslawiec Up
„Pułaski” wrócił do kraju
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rozpoczynamy nową erę
„Dragon’19” od kuchni
Fleet of the Future
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Początek dowódczej drogi
Sport nie dzieli, sport łączy
Kierunek: Afganistan
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Gen. Joks na czele JFTC
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
The Chariots of Jihad
Moja „bazówka”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obława pełna białych plam
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant na czeskich spadochronach
Polsko-francuska szkoła uczuć
Nowe nakolanniki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Mieszko” po wodowaniu
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Tak umierał Wołyń
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Air-Landing Outside Comfort Zone
Nowi szturmani w JW Agat
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozdarty subkontynent
Zmiany w przepisach mundurowych
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Karabiny od dęblińskich saperów
Nowy pułk artylerii
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielkie święto kawalerii!!!
Stawiamy na rozwój
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejna szabla AFN zdobyta

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO