moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska cyberwspółpraca

Wzajemna wymiana informacji na temat zagrożeń, szkolenia, edukacja oraz cyberobrona – to cele podpisanego dziś porozumienia o współpracy w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Dzięki budowaniu wspólnej świadomości o tych zagrożeniach, możemy je skutecznie niwelować – mówił gen. bryg. Karol Molenda.

Porozumienie, w imieniu MON, zostało podpisane przez Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), a Dowództwem Sił Zbrojnych USA w Europie (USEUCOM), reprezentowanym przez Połączone Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni (JCC) Zarządu J6.

– To porozumienie to kropka nad „i” naszych wielomiesięcznych starań. Musieliśmy w nim uwzględnić procedury oraz regulacje prawne każdego z państw. Był to złożony proces, ale cieszę się, że dziś mamy efekt w postaci gotowego porozumienia – podkreślał gen. bryg. Karol Molenda, który sygnował dokument ze strony polskiej .

REKLAMA

Podpisana w Warszawie umowa określa ramy współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP i USA w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Obie strony uzgodniły w niej też zasady prowadzenia wspólnych, zsynchronizowanych działań i operacji militarnych w cyberprzestrzeni. Jak pokreślił gen. Molenda, głównymi priorytetami współpracy mają być: wymiana informacji na temat zagrożeń, wspólne szkolenia i edukacja oraz cyberoobrona.

– Biorąc pod uwagę złożoność cyberprzestrzeni i fakt, że dziś wszyscy w niej funkcjonujemy, najistotniejsza wydaje się właśnie wzajemna wymiana informacji. Musimy mieć świadomość tych zagrożeń, umieć reagować na nie z wyprzedzeniem. Inaczej możemy osłabić nie tylko same systemy teleinformatyczne, ale także nasze zdolność obronne. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń, ale dzięki budowaniu świadomości sytuacyjnej w cyberprzestrzeni, możemy je wspólnie niwelować – mówił gen. Molenda.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

W podobnym tonie wypowiadała się amerykańska gen. bryg. Maria A. Bian, kierująca JCC, która sygnowała dokument ze strony amerykańskiej. Podkreśliła, że wymiana informacji to najwyższy priorytet dla USEUCOM i JCC. – Dzięki stworzonym ramom dla wymiany informacji o ceberzagrożeniach, skuteczny atak na jedno państwo nie będzie oznaczał skutecznego ataku przeciwko wielu podmiotom. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy fakt sformalizowania zacieśniających się relacji z Polską w sferze cyberprzestrzeni – mówiła gen. Bian.

Gen. Molenda dodał, że współpraca w zakresie cyberprzestrzeni między Polską a USA rozwija się sukcesywnie. – Już w tym roku, podczas ćwiczeń, przedstawiciele USA współpracowali z naszymi specjalistami. A od wczoraj trwa ćwiczenie Baltic Ghost, realizowane w formule TTX (Table Top Exercise) i ukierunkowane na wsparcie inicjatywy eFP (enhanced Forward Presence). Działania zapisane w porozumieniu już więc się dzieją – mówił generał. Amerykańska oficer dodała, że na wrzesień planowane są ćwiczenia dwustronne w zakresie reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni gen. Molenda podkreślił, że podpisane porozumienie jest ważne także dla całej wschodniej flanki NATO. – Dzięki sukcesywnemu zwiększaniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i zacieśnianiu współpracy w wielu obszarach, także w cyberprzestrzeni możemy lepiej wywiązywać się z naszych zobowiązań sojuszniczych – przyznał.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) łączy kompetencje Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki, odpowiadając za kluczowe obszary związane z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. Jest instytucją wiodącą w obszarze zapewnienia zabezpieczenia teleinformatycznego RON. Do zadań NCBC należy m.in. prowadzenie operacji w cyberprzestrzeni – analiza, monitoring, wyznaczanie nowych kierunków i technik działań, aktywne reagowanie w przypadku incydentów naruszających bezpieczeństwo sieci i jej użytkowników.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Raki dla wojska
 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozmowy z diabłem
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Włochy też chcą Tempesta
Iranian Chess Game
„Albatros” już na wodzie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wabik z WAT-u
Klasy wojskowe po nowemu
Sosnkowski przywrócony
W drodze po zwycięstwo
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Osa na patrole
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Thin Blue Line
Na strzelnicy w szczytnym celu
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Rapują zapraszając do WOT
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
68W Means Lifesaver
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Życie po zdjęciu munduru
Wyjątkowa operacja minerów
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Rozpoczynamy nową erę
Wsparcie dla saperów
Trening medyczny przed misją
Nowy wiceminister w MON
Cienka niebieska linia
Maraton po bieszczadzkich szlakach
„Operacja Wuhan”: Pływanie
68W znaczy ratownik
Rescue Like You Would in a War
Wojskowe szkolenie dla studentów
Elektroniczna szkoła jazdy
Nowa misja i nowy sprzęt
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Fort zagłady
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Raki strzelały na Bałkanach
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Lotem przeciw bolszewikom
Snajper walczy także z wiatrem
Zmarł trzeci z rannych saperów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO