moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BohaterON po raz czwarty. Pamiętaj o powstańcach!

Nie zastanawiajmy się, czy Powstanie Warszawskie miało sens, po prostu pokażmy powstańcom, że ich cenimy i pamiętamy o nich – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, inicjatorka akcji wysyłania kartek do powstańców warszawskich. W tym roku po raz pierwszy w historii kampanii zostaną wręczone statuetki tym, którzy propagują polską historię.

Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia zapoczątkowały w 2016 roku projekt BohaterOn pod hasłem Pamięć-Edukacja-Pomoc. Od 1 sierpnia będzie można wysyłać kartki z podziękowaniami do powstańców warszawskich. Kampania BohaterOn – włącz historię trwa dokładnie 63 dni, tyle ile trwały walki na ulicach Warszawy latem 1944 roku. Można wysyłać kartki on-line (będą one dostępne na stronie www.bohateron.pl). Wszystkie e-kartki zostaną wydrukowane i w takiej formie trafią do bohaterów. Ich nadawcy będą musieli ograniczyć się do 25 słów. To nawiązanie do rygorów, jakie obowiązywały tych, którzy korzystali z poczty w czasie Powstania Warszawskiego. Roznoszona przez harcerzy korespondencja nie mogła być dłuższa niż 25 wyrazów. – Jeśli ktoś będzie chciał napisać więcej, może wysłać list. Do czego zachęcamy gorąco – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. Kartki można wysłać wybierając konkretnego powstańca – ich sylwetki są opisane na stronie internetowej www.BohaterOn.pl

Organizatorzy namawiają także, by wysyłać kartki własnoręcznie wykonane. Warto podać swój adres lub numer telefonu – powstańcy starają się osobiście podziękować za okazaną pamięć i życzliwość. – Niekiedy nie starcza sił na odpisywanie, znacznie łatwiej jest oddzwonić – przyznaje Hanna Stadnik, ps. Hanka, która była sanitariuszką podczas powstania. Listy należy kierować pod adres Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław.

Trzeba zaznaczyć, że nie będą już dystrybuowane tradycyjne pocztówki, które w poprzednich edycjach były rozdawane m.in. na stacjach Orlenu czy w punktach Poczty Polskiej. Podczas trzech pierwszych edycji kampanii wysłano ponad milion kartek. – W tym roku zrezygnowaliśmy z druku i dystrybucji pocztówek z dwóch powodów. Przede wszystkim zachęcamy do wykonywania samemu pocztówek oraz pisania listów. Chcieliśmy też więcej środków przeznaczyć na pomoc materialną dla powstańców. Zaoszczędzone na druku pieniądze przekażemy powstańcom – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

REKLAMA

Po raz pierwszy w historii kampanii została ustanowiona nagroda BohaterOn. Złote, srebrne i brązowe statuetki będą przyznawane tym, którzy w roku poprzedzającym przyznanie nagrody w sposób nieszablonowy i interesujący przekazują wiedzę na temat polskiej historii XX wieku, a tym samym zachęcają do głębszego poznawania naszych dziejów. Organizatorzy zdecydowali się na ustanowienie sześciu kategorii nagrody: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non-profit i dziennikarz. Kandydatów do tego wyróżnienia może zgłosić każdy, kto wypełni formularz dostępny na stronie kampanii oraz prześle go wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl Jest na to czas od 1 sierpnia do 30. Później z grona zgłoszonych Kapituła Nagrody wybierze kandydatów do nagrody. Od 1 września do 2 października internauci będą mogli zagłosować na poszczególnych kandydatów. Laureaci otrzymają statuetki BohaterOn podczas specjalnej gali. W gronie kapituły znaleźli się m.in. Hanna Stadnik „Hanka”, Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, Jarosław Szarek, prezes IPN, prof. Wojciech Roszkowski oraz aktorzy którzy są ambasadorami BohaterOn. To znani z popularnego serialu „Czas honoru”: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki i Maciej Musiał. – Powstanie to jedno z tych wydarzeń, które ukształtowało nasz naród. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tej kampanii – mówił Antoni Pawlicki podczas spotkania organizatorów akcji z powstańcami i mediami. – Powstańcy sprawili, że jesteśmy wolni, że jesteśmy niepokorni, że nikt nie narzuca nam, co mamy robić i myśleć. Dziękujemy Wam, że obroniliście Warszawę – podkreślał.

Kampanii BohaterOn mają towarzyszyć spoty przedstawiające jej cel i ideę. Dziś, na spotkaniu z mediami, odbyła się ich premiera. W dwóch krótkich filmach występują powstańcy i aktorzy. Spoty będą wyświetlane m.in. w mediach, komunikacji miejskiej, pociągach czy samolotach PLL LOT.

Partnerami strategicznymi projektu są PKN Orlen i NBP, natomiast partnerami Muzeum Powstania Warszawskiego, IPN, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy, PPL LOT, POLREGIO, PGE, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.

Joanna Tańska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Hekatomba na Woli
 
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Laserowa artyleria US Army
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Ukraiński kurs na Zachód
Galicyjskie przesilenie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Online z mistrzami sportu
Skok na głęboką wodę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wojskowy Hot450Challenge
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chwała powstańcom
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Cud Piłsudskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Druga kadencja prezydenta Dudy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Lato z czerwonym terrorem
Amerykanie odmładzają F-16
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Not Contaminated With Routine
Polsko-amerykańska współpraca
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Łączność: fundament operacji specjalnej
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek: misja
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO