moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
BohaterON po raz czwarty. Pamiętaj o powstańcach!

Nie zastanawiajmy się, czy Powstanie Warszawskie miało sens, po prostu pokażmy powstańcom, że ich cenimy i pamiętamy o nich – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, inicjatorka akcji wysyłania kartek do powstańców warszawskich. W tym roku po raz pierwszy w historii kampanii zostaną wręczone statuetki tym, którzy propagują polską historię.

Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia zapoczątkowały w 2016 roku projekt BohaterOn pod hasłem Pamięć-Edukacja-Pomoc. Od 1 sierpnia będzie można wysyłać kartki z podziękowaniami do powstańców warszawskich. Kampania BohaterOn – włącz historię trwa dokładnie 63 dni, tyle ile trwały walki na ulicach Warszawy latem 1944 roku. Można wysyłać kartki on-line (będą one dostępne na stronie www.bohateron.pl). Wszystkie e-kartki zostaną wydrukowane i w takiej formie trafią do bohaterów. Ich nadawcy będą musieli ograniczyć się do 25 słów. To nawiązanie do rygorów, jakie obowiązywały tych, którzy korzystali z poczty w czasie Powstania Warszawskiego. Roznoszona przez harcerzy korespondencja nie mogła być dłuższa niż 25 wyrazów. – Jeśli ktoś będzie chciał napisać więcej, może wysłać list. Do czego zachęcamy gorąco – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. Kartki można wysłać wybierając konkretnego powstańca – ich sylwetki są opisane na stronie internetowej www.BohaterOn.pl

Organizatorzy namawiają także, by wysyłać kartki własnoręcznie wykonane. Warto podać swój adres lub numer telefonu – powstańcy starają się osobiście podziękować za okazaną pamięć i życzliwość. – Niekiedy nie starcza sił na odpisywanie, znacznie łatwiej jest oddzwonić – przyznaje Hanna Stadnik, ps. Hanka, która była sanitariuszką podczas powstania. Listy należy kierować pod adres Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław.

Trzeba zaznaczyć, że nie będą już dystrybuowane tradycyjne pocztówki, które w poprzednich edycjach były rozdawane m.in. na stacjach Orlenu czy w punktach Poczty Polskiej. Podczas trzech pierwszych edycji kampanii wysłano ponad milion kartek. – W tym roku zrezygnowaliśmy z druku i dystrybucji pocztówek z dwóch powodów. Przede wszystkim zachęcamy do wykonywania samemu pocztówek oraz pisania listów. Chcieliśmy też więcej środków przeznaczyć na pomoc materialną dla powstańców. Zaoszczędzone na druku pieniądze przekażemy powstańcom – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

REKLAMA

Po raz pierwszy w historii kampanii została ustanowiona nagroda BohaterOn. Złote, srebrne i brązowe statuetki będą przyznawane tym, którzy w roku poprzedzającym przyznanie nagrody w sposób nieszablonowy i interesujący przekazują wiedzę na temat polskiej historii XX wieku, a tym samym zachęcają do głębszego poznawania naszych dziejów. Organizatorzy zdecydowali się na ustanowienie sześciu kategorii nagrody: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non-profit i dziennikarz. Kandydatów do tego wyróżnienia może zgłosić każdy, kto wypełni formularz dostępny na stronie kampanii oraz prześle go wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl Jest na to czas od 1 sierpnia do 30. Później z grona zgłoszonych Kapituła Nagrody wybierze kandydatów do nagrody. Od 1 września do 2 października internauci będą mogli zagłosować na poszczególnych kandydatów. Laureaci otrzymają statuetki BohaterOn podczas specjalnej gali. W gronie kapituły znaleźli się m.in. Hanna Stadnik „Hanka”, Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, Jarosław Szarek, prezes IPN, prof. Wojciech Roszkowski oraz aktorzy którzy są ambasadorami BohaterOn. To znani z popularnego serialu „Czas honoru”: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki i Maciej Musiał. – Powstanie to jedno z tych wydarzeń, które ukształtowało nasz naród. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tej kampanii – mówił Antoni Pawlicki podczas spotkania organizatorów akcji z powstańcami i mediami. – Powstańcy sprawili, że jesteśmy wolni, że jesteśmy niepokorni, że nikt nie narzuca nam, co mamy robić i myśleć. Dziękujemy Wam, że obroniliście Warszawę – podkreślał.

Kampanii BohaterOn mają towarzyszyć spoty przedstawiające jej cel i ideę. Dziś, na spotkaniu z mediami, odbyła się ich premiera. W dwóch krótkich filmach występują powstańcy i aktorzy. Spoty będą wyświetlane m.in. w mediach, komunikacji miejskiej, pociągach czy samolotach PLL LOT.

Partnerami strategicznymi projektu są PKN Orlen i NBP, natomiast partnerami Muzeum Powstania Warszawskiego, IPN, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy, PPL LOT, POLREGIO, PGE, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.

Joanna Tańska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Thin Blue Line
 
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Wyzwania polskiej fotoniki
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Mroczne serce okupowanej Europy
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Symbol zaklęty w dacie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Awanse na 11 listopada
68W Means Lifesaver
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Obrona bez polityki
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Niechciany traktat
Logistycy w akcji
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Plan modernizacji marynarki wojennej
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Podaruj upominek kombatantowi
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
PESCO z polskim projektem
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Nowy wiceminister w MON
Eksperyment z przywództwa
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Black Jack ściąga do Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polacy świętowali niepodległość
Jani, Miraculously Saved
Wołyńskie lwie serca
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wojsko na Biegu Niepodległości
T-72 strzelają na poligonie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Codziennie składamy legunom raport
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
101 lat Niepodległej!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Razem się szkolą, razem walczą
GROM na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Tyraliera terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO