moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mieszkanie dla terytorialsa

W Wielkopolsce ruszył pilotażowy program „Mieszkanie dla terytorialsa”. Z zasobów Agencji Mienia Wojskowego będą mogli skorzystać nie tylko żołnierze zawodowi i osoby uprawnione, ale również żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową. Niewykluczone, że program obejmie także inne regiony kraju.

Program „Mieszkanie dla terytorialsa” to wspólna inicjatywa Agencji Mienia Wojskowego i 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki niej, znajdujące się w zasobach AMW mieszkania, będą mogli wynajmować także ochotnicy, którzy służą w szeregach wojsk obrony terytorialnej. Aktualnie o mieszkanie z AMW mogą ubiegać się wojskowi z 12 WBOT, niewykluczone jednak, że projekt zostanie wdrożony także w innych jednostkach.

– Jednym z najważniejszych zadań Agencji Mienia Wojskowego jest zaspokajanie w pierwszej kolejności potrzeb żołnierzy zawodowych. Aby lokale nie stały puste, postanowiliśmy udostępnić je żołnierzom WOT – wyjaśnia Krzysztof Dembiński, dyrektor oddziału AMW w Poznaniu. Z takiego rozwiązania bardzo zadowolony jest płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – Cieszę się z tego, że kolejną odsłoną naszej dobrej współpracy jest wyjście naprzeciw potrzebom żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Uwolnienie na ich potrzeby wolnych zasobów mieszkaniowych przyniesie wymierne korzyści: istotny wpływ na morale oraz jeszcze większą integrację z siłami zbrojnymi. Niebagatelny jest tu rachunek ekonomiczny. Utrzymanie pustostanów jest kosztowne dla państwa – podkreśla.

REKLAMA

Pilotażowy program, który właśnie wystartował, obejmuje teren województwa wielkopolskiego. AMW udostępniła terytorialsom lokale, które znajdują się w Swarzędzu, Śremie, Witkowie i w Kruszewni. Aby wynająć mieszkanie, żołnierz zobligowany jest do spełnienia kilku warunków – musi służyć w 12 WBOT, cieszyć się dobrą opinią przełożonych, mieć stałe źródło dochodów (umowa o pracę lub działalność gospodarcza), a także wpłacić kaucję w wysokości trzymiesięcznego czynszu. Każda umowa najmu jest zawierana na rok, z możliwością przedłużenia do trzech lat, pod warunkiem, że w tym czasie najemca nadal będzie żołnierzem WOT.

Ile kosztuje mieszkanie z zasobów AMW? Jak mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW, oferta jest bardzo atrakcyjna. – Ceny zależą od metrażu danego lokalu i wynoszą średnio 6-7 zł za metr kwadratowy. Dla porównania, wynajęcie podobnego lokalu na rynku cywilnym jest trzy razy droższe, gdyż ceny sięgają 20-30 zł za metr – wyjaśnia.

Pierwszy terytorials odebrał już klucze do swojego nowego lokum. Szer. Andrzej Jungermann zamieszka w Swarzędzu. – Wstąpiłem do WOT, bo chciałem pomagać innym, a okazało się, że sam otrzymałem wsparcie. Hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko” działa w obie strony – mówi.

W kolejce do wynajmu wojskowych lokali czeka już kilku kolejnych żołnierzy. Jak zdradza płk Miernik, właśnie proceduje sześć wniosków. Na razie program obejmuje tylko osoby, które służą na terenie Wielkopolski, ale zarówno dowództwo WOT, jak i AMW nie wykluczają, że program zostanie rozszerzony. – Odkąd informacja o uruchomieniu programu pojawiła się w mediach, odnotowaliśmy zainteresowanie lokalami ze strony żołnierzy z innych jednostek. Jeśli pilotażowa edycja zakończy się sukcesem, na pewno podejmiemy starania, aby program został wdrożony także w innych garnizonach – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej. – W zasobach Agencji Mienia Wojskowego znajduje się wiele mieszkań. Jeśli ich wynajmem nie będą zainteresowani żołnierze zawodowi, na pewno z naszej oferty będą mogli skorzystać terytorialsi – dodaje Małgorzata Weber.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1565713860
wyjątkowo dobry kierunek ....
E7-FB-39-3A

Za wolność naszą i waszą
 
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Defense Without Politics
They Train Together, They Fight Together
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Iran uderza w USA
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Pomagali z narażeniem życia
Mobilne moździerze dla armii
Misje na dłużej
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Nowy wiceminister w MON
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Strykery znów na Mazurach
Benemerenti 2020
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Misja wojownika
USA nie zacznie wojny z Iranem
Następcy Wstęg poszukiwani
Arsenał Iranu
Terytorialsi za oceanem
We Are All Darfur
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Klasy wojskowe po nowemu
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie bez sukcesu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Beagle dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polsko-łotewska „Zima”
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Rekordowy budżet MON
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Ostatni samochód Marszałka
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Kajak idealny dla komandosa
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO