moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z Mazowsza rozpoczynają szkolenie specjalistyczne

Szkolenie specjalistyczne jest kolejnym etapem nauki rzemiosła wojskowego w trzyletnim cyklu szkolenia, w jakim uczestniczą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Dzięki niemu podnosić oni będą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, które są wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym.

Po roku intensywnego szkolenia indywidualnego oraz odbyciu czternastodniowego ćwiczenia zintegrowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie żołnierze 65 batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka, wchodzący w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej od sierpnia rozpoczynają kolejny etap szkolenia jakim jest nauka i kształtowanie umiejętności specjalistycznych. Jest to drugi rok szkolenia, który wchodzi w skład trzyletniego cyklu. Nasi terytorialsi w czasie trwania drugiego okresu szkolenia będą ćwiczyć w swoich rejonach odpowiedzialności oraz na najbliżej położonych garnizonowych ośrodkach szkolenia. Dowódcy pododdziałów w swojej działalności szkoleniowej mają możliwość wykorzystania mobilnych zespołów szkoleniowych, w skład których wchodzą byli żołnierze wojsk specjalnych. Dodatkowo żołnierze 6 MBOT, którzy zajmują specjalistyczne stanowiska służbowe, kierowani będą do centrów szkolenia, w których nabywać będą właściwych umiejętności potrzebnych na polu walki.

Pełny cykl szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej składa się z trzech etapów. Każdy z nich trwa jeden rok. Pierwszy etap to szkolenie indywidualne. Stanowi rodzaj selekcji na kolejne etapy i ma być bazą dydaktyczną z zakresu pomocy medycznej, znajomości zasad działania żołnierza na polu walki i wiedzy teoretycznej. Podczas tego szkolenia wykorzystuje się także platformę e-learningową. Kolejny etap szkolenia skupia się na przydziale żołnierza do konkretnej specjalności wojskowej pełnionej w pododdziale np. saper, medyk czy radiotelefonista. Ten rok w nomenklaturze wojskowej nazywa się etapem szkolenia specjalistycznego. Podczas tego szkolenia żołnierze przygotowywani są do zadań w konkretnej funkcji pełnionej w sekcji, plutonie czy kompanii. To właśnie na tym etapie żołnierze zdobywają liczne uprawnienia, które będą mieli szansę wykorzystać także na rynku cywilnym, wspomagając społeczność lokalną. Ostatnią częścią cyklu jest szkolenie zgrywające pododdziału, gdzie dominuje przede wszystkim nauka pracy w zespole. W tym czasie najważniejsza jest nauka czynności zespołowych z uwzględnieniem uwarunkowań terenu, w którym będą działali terytorialsi, np. miejskiego, górskiego czy wodnego.

REKLAMA

Po zakończeniu trzyletniego okresu szkolenia żołnierze WOT osiągną tzw. status combat ready, czyli pełną gotowość bojową.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będą wspierały wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będą stanowić siłę główną.
Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3100 żołnierzy zawodowych.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i 65 blp w Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak, oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Benemerenti 2020
 
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Kajak idealny dla komandosa
Klasy wojskowe po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
They Train Together, They Fight Together
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Mobilne moździerze dla armii
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rekordowy budżet MON
Powstanie bez sukcesu
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Pomagali z narażeniem życia
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Arsenał Iranu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Terytorialsi za oceanem
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Następcy Wstęg poszukiwani
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
We Are All Darfur
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Polsko-łotewska „Zima”
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Beagle dla żołnierzy?
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Nowy wiceminister w MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Iran uderza w USA
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Misje na dłużej
Misja wojownika
Strykery znów na Mazurach
Defense Without Politics
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Ostatni samochód Marszałka
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Za wolność naszą i waszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO