moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Polska jest znakomitym partnerem. Cieszę się, że możemy wzmacniać już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – mówił John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, po spotkaniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Jednym z tematów rozmów było zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce.

Spotkanie odbyło się dziś w siedzibie MON przy ulicy Klonowej w Warszawie. – Wiele rozmawialiśmy na temat relacji polsko-amerykańskich. Są one najlepsze w historii, co jest też osobistą zasługą ambasadora Boltona. Między innymi dzięki jego zaangażowaniu osiągnęliśmy wspólny sukces, którym jest Deklaracja o Współpracy Obronnej podpisana w czerwcu w Waszyngtonie przez prezydentów USA i Polski – mówił minister Błaszczak. Jej następstwem miało być podpisanie aktu wykonawczego, tzw. Memorandum dot. bezpieczeństwa wojskowego. Jednak ze względu na przełożenie terminu wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa, zmieni się także data podpisania dokumentu. Jak zapewniali podczas spotkania przedstawiciele obu krajów, dokument jest gotowy, został przedstawiony do akceptacji prezydentom.

– Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla wojska amerykańskich. Sześć mamy uzgodnionych, rozmawialiśmy o siódmej, a więc mamy trochę więcej czasu, żeby dojść do konkluzji. Obecnie w naszym kraju stacjonuje 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Zwiększymy ich liczebności o co najmniej tysiąc – mówił minister Błaszczak.

REKLAMA

Rozmowy w MON dotyczyły także nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez polską armię. John Bolton przyznał, że Polska jest znakomity partnerem. – To kraj, który 2 proc. PKB wydaje na obronność, z czego 20 proc. przeznacza na modernizację armii. Deklaracja zakupu wielu systemów broni, w tym tak nowoczesnego, jak choćby samoloty F-35 to bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu będziemy mogli pogłębić i wzmocnić już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – podkreślał.

Doradca prezydenta USA wspomniał też, że podczas spotkania zdał polskiemu ministrowi krótką relację ze swoich niedawnych wizyt, m.in. na Białorusi i Ukrainie. – Tam też poruszaliśmy ważne kwestie w kontekście regionalnego bezpieczeństwa. Stoimy bowiem na stanowisku, że po upadku ZSRR, kraje które powstały w wyniku tego procesu mają prawo do pełnej suwerenności i integralności terytorialnej – mówił Bolton. Dodał, że takie konsultacje w regionie są i będą prowadzone. – Bardzo chętnie czynię to także w Polsce, bo służy to wzmocnieniu naszych relacji – dodał amerykański doradca.

Minister Błaszczak nawiązał też do zmiany planów wizyty Donalda Trumpa i podkreślił, że przedstawiciele polskich władz doceniają, iż do Polski przyleci wiceprezydent Mike Pence. – To ważne dla Polski obchody. W 80. rocznicę wybuchu II wojny będziemy wspominać ten tragiczny czas, kiedy Polska została napadnięta przez sąsiadów – mówił minister. Zaznaczył, że dziś Polska choć jest w zupełnie innej sytuacji i jest krajem wolnym i suwerennym, to o bezpieczeństwo musimy dbać na co dzień. – Robimy to cały czas. Nasi żołnierze na co dzień współpracują z żołnierzami USA, a dzięki zakupom sprzętu amerykańskiego, np. systemu Patriot, rakiet Himars, a także negocjowanemu zakupowi najnowszych samolotów F-35, sukcesywnie wzmacniamy zdolności polskich sił zbrojnych. Dzięki modelowej współpracy z USA możemy czuć się bezpiecznie – mówił szef MON. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ostre strzelanie artylerzystów
 
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gotowi na misję
Kto zostawia ślady w sieci
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Trudna droga
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Z archiwum „Szarego”
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Razem się szkolą, razem walczą
Defense Without Politics
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Amunicja i miny dla armii
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Los Polski naszym losem
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Polska pod kontrolą armii
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Nowe laboratorium WAT
Wojsko na święta
Klucz do dobrych relacji
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Terytorialsi za oceanem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Artyleryjska interoperacyjność
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
The Army Enters the Frame
AMW poleca się na święta
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Paczki dla kresowiaków
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Gorące obrady NATO w Londynie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Trzy filary wojny minowej
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Leopardy na Podkarpaciu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Unwanted Treaty
Błyskawiczna reakcja
Jak gra dowódca, grają wszyscy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO