moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Polska jest znakomitym partnerem. Cieszę się, że możemy wzmacniać już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – mówił John Bolton, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, po spotkaniu z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. Jednym z tematów rozmów było zwiększenie liczebności wojsk amerykańskich w Polsce.

Spotkanie odbyło się dziś w siedzibie MON przy ulicy Klonowej w Warszawie. – Wiele rozmawialiśmy na temat relacji polsko-amerykańskich. Są one najlepsze w historii, co jest też osobistą zasługą ambasadora Boltona. Między innymi dzięki jego zaangażowaniu osiągnęliśmy wspólny sukces, którym jest Deklaracja o Współpracy Obronnej podpisana w czerwcu w Waszyngtonie przez prezydentów USA i Polski – mówił minister Błaszczak. Jej następstwem miało być podpisanie aktu wykonawczego, tzw. Memorandum dot. bezpieczeństwa wojskowego. Jednak ze względu na przełożenie terminu wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa, zmieni się także data podpisania dokumentu. Jak zapewniali podczas spotkania przedstawiciele obu krajów, dokument jest gotowy, został przedstawiony do akceptacji prezydentom.

– Rozmawialiśmy o kolejnej lokalizacji dla wojska amerykańskich. Sześć mamy uzgodnionych, rozmawialiśmy o siódmej, a więc mamy trochę więcej czasu, żeby dojść do konkluzji. Obecnie w naszym kraju stacjonuje 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Zwiększymy ich liczebności o co najmniej tysiąc – mówił minister Błaszczak.

REKLAMA

Rozmowy w MON dotyczyły także nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez polską armię. John Bolton przyznał, że Polska jest znakomity partnerem. – To kraj, który 2 proc. PKB wydaje na obronność, z czego 20 proc. przeznacza na modernizację armii. Deklaracja zakupu wielu systemów broni, w tym tak nowoczesnego, jak choćby samoloty F-35 to bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu będziemy mogli pogłębić i wzmocnić już teraz silne relacje obronne między Stanami Zjednoczonymi a Polską – podkreślał.

Doradca prezydenta USA wspomniał też, że podczas spotkania zdał polskiemu ministrowi krótką relację ze swoich niedawnych wizyt, m.in. na Białorusi i Ukrainie. – Tam też poruszaliśmy ważne kwestie w kontekście regionalnego bezpieczeństwa. Stoimy bowiem na stanowisku, że po upadku ZSRR, kraje które powstały w wyniku tego procesu mają prawo do pełnej suwerenności i integralności terytorialnej – mówił Bolton. Dodał, że takie konsultacje w regionie są i będą prowadzone. – Bardzo chętnie czynię to także w Polsce, bo służy to wzmocnieniu naszych relacji – dodał amerykański doradca.

Minister Błaszczak nawiązał też do zmiany planów wizyty Donalda Trumpa i podkreślił, że przedstawiciele polskich władz doceniają, iż do Polski przyleci wiceprezydent Mike Pence. – To ważne dla Polski obchody. W 80. rocznicę wybuchu II wojny będziemy wspominać ten tragiczny czas, kiedy Polska została napadnięta przez sąsiadów – mówił minister. Zaznaczył, że dziś Polska choć jest w zupełnie innej sytuacji i jest krajem wolnym i suwerennym, to o bezpieczeństwo musimy dbać na co dzień. – Robimy to cały czas. Nasi żołnierze na co dzień współpracują z żołnierzami USA, a dzięki zakupom sprzętu amerykańskiego, np. systemu Patriot, rakiet Himars, a także negocjowanemu zakupowi najnowszych samolotów F-35, sukcesywnie wzmacniamy zdolności polskich sił zbrojnych. Dzięki modelowej współpracy z USA możemy czuć się bezpiecznie – mówił szef MON. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pomagali z narażeniem życia
 
Ostatni samochód Marszałka
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Serwis AW101 w Łodzi
Posłowie o sytuacji w Iraku
Terytorialsi za oceanem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
We Are All Darfur
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Następcy Wstęg poszukiwani
Za wolność naszą i waszą
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Beagle dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iran uderza w USA
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Rekordowy budżet MON
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Kajak idealny dla komandosa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Polsko-łotewska „Zima”
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kondor wystartował
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
They Train Together, They Fight Together
Benemerenti 2020
Misja wojownika
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Arsenał Iranu
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Przeciw trzem wrogom
Misje na dłużej
Defense Without Politics
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO