moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awaryjny most gotowy

„Dziękuję żołnierzom, po raz kolejny udowodniliście, że można na Was liczyć!” – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. We wtorek po południu żołnierze ukończyli w Warszawie montaż mostu pontonowego na Wiśle. Wkrótce zostanie na nim ułożony rurociąg, którym ścieki z uszkodzonego kolektora warszawskiej „Czajki” popłyną do oczyszczalni.

Do awarii kolektora doszło tydzień temu. Uszkodzeniu uległy rury, którymi ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy pod dnem Wisły były przesyłane do oczyszczalni „Czajka”. Miejscy urzędnicy zdecydowali wówczas o kontrolowanym zrzucie nieczystości do rzeki. Spływają one w tempie 260 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Do akcji wkroczyło wojsko.

Od piątku żołnierze budowali pontonowy most, na którym ma zostać ułożony zastępczy rurociąg. Wczoraj wczesnym popołudniem przeprawa połączyła brzegi Wisły na wysokości uszkodzonego kolektora i oczyszczalni. – Dla wojska było to standardowe zadanie. Takie mosty budowaliśmy już wielokrotnie podczas różnego rodzaju ćwiczeń – podkreśla mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Standardowe nie oznacza jednak łatwe.

REKLAMA

W miejscu, gdzie początkowo miał stanąć most, brzegi Wisły okazały się trudno dostępne. Żołnierze musieli rozłożyć poszczególne jego elementy w odległości niemal dwóch kilometrów. Nabrzeże zostało tam umocnione za pomocą płyt żelbetowych tak, by nad samą wodę mogły zjechać ciężarówki. Części przeprawy były z nich zrzucane do wody i spławiane w pobliże mostu Grota-Roweckiego. Tam były łączone w całość. W sumie most ma prawie 240 metrów długości i składa się z ponad 80 modułów. Każdy z nich waży 3,6 tony. W budowie przeprawy wzięło udział przeszło 170 żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego oraz 2 Pułku Saperów. Do dyspozycji mieli ponad sto jednostek sprzętu, w tym ciężarówki, dźwigi i siedem kutrów, przy pomocy których elementy przeprawy były przemieszczane po rzece. – Mimo że montaż mostu dobiegł końca, grupa żołnierzy pozostanie na miejscu. Będzie czuwała nad przeprawą, choćby podczas montażu na niej rurociągu – zapowiada mjr Kurowski. – Oczywiście most jest wystarczająco wytrzymały, by udźwignąć jego elementy. Zwykle przecież po takich konstrukcjach przemieszczają się czołgi, czy pojazdy opancerzone. Ale kwestie bezpieczeństwa nakazują, by przeprawy doglądać – dodaje.

Tymczasem nad Wisłą pracują nie tylko żołnierze, ale też około 80 specjalistów cywilnych. W tej chwili zgrzewają oni ze sobą rury, z których utworzony zostanie tzw. bypass. Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, zapewniają, że pracują przez całą dobę. Jednocześnie na brzegu Wisły powstaje czerpnia, czyli miejsce gromadzenia ścieków wypływających z kolektora. Z czerpni nieczystości będą wtłaczane do rurociągu przy użyciu pomp. Dwanaście urządzeń zapewni przesył rzędu czterech metrów sześciennych na sekundę. – Jutro rozpoczniemy montaż pierwszej nitki rurociągu. Druga powinna być gotowa w piątek. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w sobotę ścieki przestaną spływać do Wisły – zapowiada Sergiusz Kieruzel z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Most z zastępczym rurociągiem pozostanie na Wiśle do czasu zakończenia naprawy kolektora. Prace mogą potrwać kilka tygodni. Warszawskie wodociągi, powołując się na prowadzone codziennie badania wody, przekonują, że awaria nie spowodowała zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców stolicy czy miast położonych na północ od Warszawy. Jednak w komunikacie wydanym wczoraj przez Polski Klub Ekologiczny pojawia się określenie „katastrofa ekologiczna”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Dariusz Kurowski

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Ważka bliżej
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Rywalizacja strzelców wyborowych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Śmierć bohatera
For the Right Cause
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Double Eagle po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Własne interesy Europy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Obradowała Rada Gabinetowa
Symulatory strzelań Rosomaków
Stulatka hydrografia
Darłowo czeka na śmigłowce
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
We Are All Darfur
Nauka zimowego pływania
JWK z odznaką pamiątkową
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Iran uderza w USA
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Pretorianie na Mazurach
Chciałem walczyć z Niemcami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Krwawe walki o Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO