moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny europejski program obronny na celowniku Polski

W trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele polskiego przemysłu i nauki wykonali pierwszy wspólny krok, w kierunku realizacji kolejnego europejskiego projektu z zakresu rozwoju technologii obronnych. 4 września 2019 roku reprezentanci OBR CTM S.A., WAT, WIŁ i KenBIT podpisali list intencyjny ws. nawiązania współpracy, mającej na celu realizację projektu pt. „Long Range Communications – Równoległe wykorzystanie łączności HF i satelitarnej w celu zapewnienia niezawodnej łączności w domenie lądowej, powietrznej i morskiej”, ze środków Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Propozycja realizacji projektu została zgłoszona przez zawiązujące się międzynarodowe konsorcjum, na spotkaniu tzw. panelu technologicznego (CapTech), poświęconym systemom łączności radiowej i wymiany danych. Zostało ono zorganizowane przez Dyrektoriat ds. Badań i Technologii Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Głównym celem projektu ma być opracowanie niezawodnego i elastycznego systemu komunikacji długodystansowej. System ma odpowiadać wymaganiom współczesnego teatru działań wojennych, w zakresie łączności radiowej dalekiego zasięgu, realizowanej za pomocą równoległego wykorzystania łączy danych tzw. sieci poza horyzontowych (Beyond Line of Sights-BLOS), takich jak fale krótkie (HF) oraz łączność satelitarna (Satcom). Jego dodatkowym atutem, w przypadku awarii lub zniszczenia, będzie możliwość zastąpienia w sposób automatyczny łączności satelitarnej, łącznością HF, przy zachowaniu jej podstawowych kanałów.

W ramach podpisanego dzisiaj listu intencyjnego, jego sygnatariusze zadeklarowali wspólne opracowanie dokumentów niezbędnych do przystąpienia do projektu i jego realizacji. Zobowiązali się również do wzajemnej wymiany doświadczeń i informacji oraz organizowania wspólnych: narad, spotkań roboczych, konferencji, warsztatów itd. Ponadto uzgodniono, że OBR CTM S.A. będzie polskim koordynatorem w zakresie kontaktów przemysłowych z konsorcjum międzynarodowym.

REKLAMA

„OBR CTM S.A. od kilku lat aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach współpracując z NATO i EDA. W ich ramach realizujemy projekty z zakresu ochrony portów, wojny minowej oraz bezzałogowych platform morskich. Teraz mamy szansę na implementację kolejnych sprawdzonych polskich technologii, tym razem z obszaru łączności radiowej i wymiany danych” - stwierdził pełniący obowiązki Prezesa Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.

***
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Powstała w 2013 roku, w wyniku rozpoczęcia procesu konsolidacji krajowego przemysłu obronnego. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.

***
KenBIT w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi takimi jak Instytut Optoelektroniki WAT, Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Fizyki Technicznej oraz firmą VIGO System S.A. realizował projekt hybrydowego łącza otwartej przestrzeni - FSO/RF (Free Space Optical / Radio Frequency). który został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
***
Dla Wojskowego Instytutu Łączności to będzie kolejny projekt międzynarodowy w zakresie jednego z głównych obszarów badawczych Instytutu, tj. łączności radiowej i satelitarnej. Dotychczas WIŁ realizował projekty Europejskiej Agencji Obrony. Brał też udział w pracach wielu grup roboczych NATO oraz innych projektach we współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi.
***

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego powstała w 1951 roku. Jest unikatową w skali kraju i Europy państwową, nowoczesną, politechniczną uczelnią, realizującą zadania w służbie nauki, kształcąc i wychowując kadry naukowo-dydaktyczne i studentów dla potrzeb gospodarki narodowej oraz Sił Zbrojnych RP.

Wojskowa Akademia Techniczna jest równocześnie jednostką naukową, przygotowaną do kompleksowego prowadzenia prac badawczych w zakresie badań podstawowych, rozwojowych i wdrożeniowych, z dziedziny techniki wojskowej, z uwzględnieniem prac studyjnych i opracowań prognoz rozwoju systemów i urządzeń dla potrzeb gospodarki narodowej, Sił Zbrojnych RP, doradztwa technicznego w zakresie formułowania tendencji rozwoju sprzętu wojskowego, nowoczesnych technologii, ekspertyz, opinii naukowych i badań kwalifikacyjnych. Znaczna część potencjału intelektualnego Akademii zaangażowana jest w rozwiązywanie problemów technicznych na rzecz gospodarki narodowej, a rezultaty prac badawczych WAT mają szerokie zastosowanie w ochronie środowiska, medycynie i przemyśle. Wysoki poziom prac naukowo-badawczych potwierdzają liczne wynalazki, innowacje i patenty oraz prestiżowe nagrody krajowe i zagraniczne. WAT współpracuje z kilkudziesięcioma krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi, a także z ponad 60 ośrodkami (instytutami i uczelniami) zagranicznymi z ponad 20 krajów świata.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

red. PZ

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Chciałem walczyć z Niemcami
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
O Patriotach na WAT
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Obradowała Rada Gabinetowa
Czerwoni w odwrocie
Iran uderza w USA
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
Podziemna potęga
They Train Together, They Fight Together
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Darłowo czeka na śmigłowce
Własne interesy Europy
Szturmani na Lipie
Rywalizacja strzelców wyborowych
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Stulatka hydrografia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Symulatory strzelań Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Nauka zimowego pływania
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Żyj zdrowiej
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
For the Right Cause
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO