moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny europejski program obronny na celowniku Polski

W trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele polskiego przemysłu i nauki wykonali pierwszy wspólny krok, w kierunku realizacji kolejnego europejskiego projektu z zakresu rozwoju technologii obronnych. 4 września 2019 roku reprezentanci OBR CTM S.A., WAT, WIŁ i KenBIT podpisali list intencyjny ws. nawiązania współpracy, mającej na celu realizację projektu pt. „Long Range Communications – Równoległe wykorzystanie łączności HF i satelitarnej w celu zapewnienia niezawodnej łączności w domenie lądowej, powietrznej i morskiej”, ze środków Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Propozycja realizacji projektu została zgłoszona przez zawiązujące się międzynarodowe konsorcjum, na spotkaniu tzw. panelu technologicznego (CapTech), poświęconym systemom łączności radiowej i wymiany danych. Zostało ono zorganizowane przez Dyrektoriat ds. Badań i Technologii Europejskiej Agencji Obrony (EDA). Głównym celem projektu ma być opracowanie niezawodnego i elastycznego systemu komunikacji długodystansowej. System ma odpowiadać wymaganiom współczesnego teatru działań wojennych, w zakresie łączności radiowej dalekiego zasięgu, realizowanej za pomocą równoległego wykorzystania łączy danych tzw. sieci poza horyzontowych (Beyond Line of Sights-BLOS), takich jak fale krótkie (HF) oraz łączność satelitarna (Satcom). Jego dodatkowym atutem, w przypadku awarii lub zniszczenia, będzie możliwość zastąpienia w sposób automatyczny łączności satelitarnej, łącznością HF, przy zachowaniu jej podstawowych kanałów.

W ramach podpisanego dzisiaj listu intencyjnego, jego sygnatariusze zadeklarowali wspólne opracowanie dokumentów niezbędnych do przystąpienia do projektu i jego realizacji. Zobowiązali się również do wzajemnej wymiany doświadczeń i informacji oraz organizowania wspólnych: narad, spotkań roboczych, konferencji, warsztatów itd. Ponadto uzgodniono, że OBR CTM S.A. będzie polskim koordynatorem w zakresie kontaktów przemysłowych z konsorcjum międzynarodowym.

REKLAMA

„OBR CTM S.A. od kilku lat aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach współpracując z NATO i EDA. W ich ramach realizujemy projekty z zakresu ochrony portów, wojny minowej oraz bezzałogowych platform morskich. Teraz mamy szansę na implementację kolejnych sprawdzonych polskich technologii, tym razem z obszaru łączności radiowej i wymiany danych” - stwierdził pełniący obowiązki Prezesa Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.

***
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Powstała w 2013 roku, w wyniku rozpoczęcia procesu konsolidacji krajowego przemysłu obronnego. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.

***
KenBIT w ramach współpracy z ośrodkami naukowymi takimi jak Instytut Optoelektroniki WAT, Instytut Technologii Elektronowej, Instytut Fizyki Technicznej oraz firmą VIGO System S.A. realizował projekt hybrydowego łącza otwartej przestrzeni - FSO/RF (Free Space Optical / Radio Frequency). który został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
***
Dla Wojskowego Instytutu Łączności to będzie kolejny projekt międzynarodowy w zakresie jednego z głównych obszarów badawczych Instytutu, tj. łączności radiowej i satelitarnej. Dotychczas WIŁ realizował projekty Europejskiej Agencji Obrony. Brał też udział w pracach wielu grup roboczych NATO oraz innych projektach we współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi.
***

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego powstała w 1951 roku. Jest unikatową w skali kraju i Europy państwową, nowoczesną, politechniczną uczelnią, realizującą zadania w służbie nauki, kształcąc i wychowując kadry naukowo-dydaktyczne i studentów dla potrzeb gospodarki narodowej oraz Sił Zbrojnych RP.

Wojskowa Akademia Techniczna jest równocześnie jednostką naukową, przygotowaną do kompleksowego prowadzenia prac badawczych w zakresie badań podstawowych, rozwojowych i wdrożeniowych, z dziedziny techniki wojskowej, z uwzględnieniem prac studyjnych i opracowań prognoz rozwoju systemów i urządzeń dla potrzeb gospodarki narodowej, Sił Zbrojnych RP, doradztwa technicznego w zakresie formułowania tendencji rozwoju sprzętu wojskowego, nowoczesnych technologii, ekspertyz, opinii naukowych i badań kwalifikacyjnych. Znaczna część potencjału intelektualnego Akademii zaangażowana jest w rozwiązywanie problemów technicznych na rzecz gospodarki narodowej, a rezultaty prac badawczych WAT mają szerokie zastosowanie w ochronie środowiska, medycynie i przemyśle. Wysoki poziom prac naukowo-badawczych potwierdzają liczne wynalazki, innowacje i patenty oraz prestiżowe nagrody krajowe i zagraniczne. WAT współpracuje z kilkudziesięcioma krajowymi ośrodkami naukowo-badawczymi, a także z ponad 60 ośrodkami (instytutami i uczelniami) zagranicznymi z ponad 20 krajów świata.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

red. PZ

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybsza droga do armii zawodowej
Druga kariera byłych żołnierzy
Kaprale po Legii Akademickiej
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Ogień w natarciu
Kabina do zadań specjalnych
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Defender 2020: Symulator Pioruna
Bohaterska obrona wzgórza 385
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Medycy po unitarce
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
16 Dywizja najlepsza!
F-16 kończą misję w Estonii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Laserowa artyleria US Army
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Wybuchowa edukacja
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zamek na poligonie
Zaplecze dla Rosomaków
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Kraby kontra okręt
Ochotnik do Auschwitz
„Aviation Detachment” w Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Sonary dla śmigłowców ZOP
Polsko-amerykańska współpraca
Święto terytorialsów
Szybciej do wojska
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Polak z Medalem NATO
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO