moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Druga odsłona święta Czarnej Dywizji

W czwartek 12 września, Plac Generała Maczka w Żaganiu stał się areną drugiego, najważniejszego dnia tegorocznych obchodów święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Tego dnia wspólnie w szeregu stanęli żołnierze wszystkich jednostek Czarnej Dywizji, aby celebrować święto jedynego pancernego związku taktycznego Wojsk Lądowych.

Punktualnie o godzinie szesnastej, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, dowódca Czarnej Dywizji gen. dyw. Stanisław Czosnek przyjął meldunek od dowódcy uroczystości płk. Adama Luzyńczyka, tym samym rozpoczął się uroczysty apel zorganizowany z okazji święta.

Na święto Czarnej Dywizji, na uroczysty apel stawili się zaproszeni goście, wśród których byli między innymi przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, byli dowódcy Czarnej Dywizji, żołnierze armii sojuszniczych, duchowieństwo, reprezentanci środowisk kombatanckich oraz byłych żołnierzy, stowarzyszeń kombatanckich i wojskowych, licznie przybyli mieszkańcy miasta oraz dzieci i młodzież żagańskich szkół.

REKLAMA

Podczas uroczystości, pod powiewającą białoczerwoną flagą przy dźwiękach hymnu państwowego, w jednym szeregu stanęli żołnierze dowództwa dywizji oraz reprezentanci podległych jednostek wojskowych. Kompanię honorową wystawiła 1 kompania łączności z żagańskiego 11. batalionu dowodzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dwie orkiestry wojskowe ze Świnoujścia oraz Żagania. „Dziś żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej Czarnej Dywizji stają przed Państwem - osobami zaangażowanymi wspólnie z Dywizją w sprawy obronności i sympatykami naszej dywizji, aby podziękować za wszystkie słowa i czyny, za doskonałą, nie zawsze przecież łatwą współpracę, za każde działanie, które przyczyniło się do rozwoju 11DKPanc i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, regionu i lokalnej społeczności” – mówił witając gości gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Uroczystość to okazja do podsumowań oraz do nagrodzenia i uhonorowania wysiłku żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej, którzy otrzymali odznaczenia i medale resorowe, mianowania na kolejny wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnienia honorowe i pamiątkowe odznaki honorowe 11LDKPanc.

W czasie uroczystości, za szczególe zasługi oraz upowszechnianie i popularyzację osiągnięć dywizji, a także kształtowanie pozytywnego jej wizerunku w środowisku cywilnym, corocznie nadawane są Odznaki Pamiątkowe 11LDKPanc, które otrzymali między innymi: Henryk Janowicz – Starosta powiatu żagańskiego, Andrzej Katarzyniec – Burmistrz miasta Żagań oraz Tomasz Burchardt – redaktor TVP INFO. W tym dniu największy, należny szacunek i poważanie został złożony na ręce przybyłych weteranów i kombatantów, którzy służyli tych jednostkach wojskowych, których tradycje 11LDKPanc dziedziczy i kultywuje. „Wyrazy wdzięczności kieruję do naszych weteranów i kombatantów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem i pozytywnymi emocjami, jakże niezbędnymi do tworzenia Esprit do corps naszej dywizji”. – mówił gen. dyw. Stanisław Czosnek.

Odczytano także list ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników święta dywizji, w którym można przeczytać: „11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, to elita Wojska Polskiego. (…) Czarna Dywizja jest pancernym ramieniem Wojska Polskiego, a jej żołnierze znakomicie wyszkolonymi profesjonalistami, gotowi do szybkiego i skutecznego działania w obronie polskich granic. Od lat dywizja z sukcesami uczestniczy także w utrzymaniu pokoju i stabilności w najbardziej zapalnych punktach świata, w tym na Bałkanach, Iraku, Czadzie, Afganistanie. Są obecni zarówno we współpracy wojskowej w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej. Osiągnięcia Czarnej Dywizji, to efekt ciężkiej i sumiennej służby i pracy.”

Dla uczczenia pamięci żołnierzy, którzy oddali życie podczas wojen i bitew w obronie ojczyzny oraz poległych w misjach poza granicami państwa oddana została salwa honorowa, a trębacze zagrali sygnał „Śpij kolego”.
Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów była defilada pododdziałów.

Gen. dyw. Staniaław Czosnek, dowódcy 11LDKPanc mówił do zebranych:
Szanowni Państwo,
Jesteśmy waszymi lojalnymi partnerami dlatego też z obowiązku partnerskiego przedstawiam wam raport z działalności Czarnej Dywizji za mijający rok pozostawiając ocenę w waszych rękach, czy 11DKPanc ma co świętować. Produktem naszej służby Ojczyźnie jest bezpieczeństwo i jestem pewien, a mijający rok to pokazuje, że jest to produkt najwyższej jakości.
Zrealizowaliśmy z powiedzeniem nasze zobowiązania sojusznicze, wypełniając mandat 2 misji PKW Rumunia w ramach dostosowanej, wysuniętej obecności NATO. Nasi żołnierze pełnią także misje w składzie kontyngentów w Afganistanie, Iraku, Bośni i Hercegowinie, a także w ramach PKW UE Sophia. Wypełniliśmy polskie zobowiązanie wynikające z postanowień Szczytu NATO w Warszawie i IV rotacja amerykańskiej brygadowej grupy bojowej z powodzeniem realizuje misję w składzie 11 dywizji. Wydzielone siły dywizji spełniają wymagania NATO w zakresie sil odpowiedzi sojuszu.
Zdolność jednostek dywizji do działania zgodnie z wojennym przeznaczeniem potwierdziliśmy w trakcie najważniejszego tegorocznego ćwiczenia, DRAGON 19, prowadzonego przez DGRSZ. Jesteśmy zdolni do działania w środowisku międzynarodowym, wspólnie z naszymi sojusznikami, co zostało potwierdzone w ćwiczeniach NOBEL JUMP, TOBRUK LEGACY, CAPABLE LOGISTICIAN i COMBINED RESOLVE XII. Poddziały dywizji są stałym partnerem szkoleniowym dla europejskich SZ oraz sił NATO, z którymi 12 razy wychodziliśmy na place ćwiczeń by wspólnie doskonalić nasze rzemiosło. Wszystko to było możliwe bo nasze jednostki spędziły około 250 dni na poligonach i w ośrodkach szkolenia. Udowodniliśmy, że kunszt żołnierski powinien iść w parze z doskonałym przygotowaniem fizycznym co potwierdziła 11 dywizja zdobywając 8 raz z rzędu najwyższy stopień podium w sporcie powszechnym w skali sił zbrojnych RP.
Atlantic Resolve - współpraca z wojskami Stanów Zjednoczonych oraz Cross Attachment - współpraca z wojskami Niemiec to dwa główne obszary naszej aktywności międzynarodowej Nasza współpraca międzynarodowa to ponad 90 przedsięwzięć. Dowiedliśmy, że jesteśmy wiarygodnymi partnerami na arenie międzynarodowej.
11DKPanc utrzymuje w ciągłej gotowości ponad 1000 żołnierzy do wsparcia ludności w sytuacjach kryzysowych, na szczęście w mijającym roku natura oszczędziła nam takich sytuacji. Zdolność do wsparcia w sytuacjach kryzysowych potwierdzono w licznych wspólnych ćwiczeniach. Struktury zarządzania kryzysowego wojewódzkie i powiatowe są zawsze obecne w czasie naszego szkolenia. Nasi saperzy podjęli i zniszczyli ponad 27709 niewybuchów i niewypałów oraz ponad 103 kg materiałów niebezpiecznych i prochu, pozostałości po II wojnie światowej. Możecie na nas liczyć!
11DKPanc przez ostatnie 12 miesięcy aż 268 razy uczestniczyła w przedsięwzięciach patriotycznych, wojskowych i religijnych nie tylko w kraju ale i za granicą. Uczestniczymy w nich, bo jesteśmy częścią naszej wspólnej, polskiej spuścizny
Tak, jesteśmy zdolni do realizacji zadań zgodnie z naszym przeznaczeniem, co pozytywnie zweryfikowali NIK, DK MON, SGWP oraz DGRSZ w ramach ich działalności zarządczej.
Szanowni Państwo,
Swoją siłę dywizja czerpie nie tylko ze swoich zdolności bojowych ale również ze środowiska, w którym pełnimy swoją służbę.
Słowa podziękowania kieruję do DGRSZ, który będąc wymagającym i pryncypialnym dowódcą, tworzy pozytywną atmosferę do wspólnej realizacji naszej misji, dając nam niezbędną autonomię w podejmowaniu decyzji i inicjatywę w działaniu.
Dziękuję byłym dowódcom dywizji oraz byłym żołnierzom 11-stki za umiejętność dzielenia się swoim doświadczeniem, wspieranie naszych inicjatyw oraz troskę o wizerunek czarnej dywizji. Dziękuję również dowódcom jednostek współpracujących, to dzięki wam tworzymy tak ważny realizm działania, bo cele mamy przecież takie same.
Wyrazy wdzięczności kieruję do naszych weteranów i kombatantów, którzy obdarzyli nas swoim zaufaniem, dzieląc się z nami swoim doświadczeniem i pozytywnymi emocjami, jakże niezbędnymi do tworzenia Esprit do corps naszej dywizji.
Możliwość integracji w środowisku międzynarodowym poprzez wspólną realizację zadań z jednostkami armii niemieckiej i amerykańskiej jest nieoceniona, za co dziękuję obecnym tu dowódcom tych jednostek. Zapewniam was , że macie w nas oddanych i lojalnych partnerów. The opportunity of integration into allied environment is of highest value for soldiers of Black Division.. I direct my apprectation to here present commanders of the 1 german armoured division and American ABCT. Our cooperation reflects great credit upon our armed forces and their mission.
Nieocenioną dla nas jest także możliwość szkolenia w ramach współpracy z policją, strażą graniczną, strażą pożarną i innymi służbami mundurowymi które utrwala i przygotowuje do działań w czasie kryzysu. Dziękuję za wzajemne zrozumienie i wsparcie bo współczesne działania to nie tylko sprawa wojskowych.
Dziękuję władzom wojewódzkim, samorządom, organizacjom i sympatykom 11 dywizji za tworzenie wspaniałej atmosfery służby oraz zrozumienie wzajemnych zależności w czasie pokoju, kryzysu i naszych zobowiązań na czas wojny.
Nie może zabraknąć tutaj szczerych słów podziękowań dla naszych bliskich i rodzin, które dzielą z nami ten zaszczytny ciężar służby dla Rzeczypospolitej. To dzięki waszemu zrozumieniu możemy w pełni oddać się naszej misji to dzięki waszemu wsparciu te efekty naszej pracy, które przedstawiłem wcześniej, były możliwe do osiągnięcia.
Panie, Panowie, dziękując raz jeszcze za waszą obecność w tym szczególnym dla nas dniu, proszę przyjąć zapewnienie że 11 DKPanc zawsze jest i będzie: na miejscu, na czas, na pewno!!!

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne Groty dla wojska
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rakiety z Mesko w F-35
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Krwawy Wołyń
Powstaną kolejne strzelnice
Most do współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Oficer jak biała karta...
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
PGZ będzie obecna na MSPO
Kraby w Bolesławcu
Groty z granatnikiem
Ułańska szarża
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Online z mistrzami sportu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ofensywa Tuchaczewskiego
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Wojsko ma ofertę dla cywili
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Prezydent Duda jedzie do USA
Polskie porty bardziej otwarte
Szkolenie wodne podhalańczyków
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie odmładzają F-16
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Brawurowe zagony motorowe
Ochotnicy na ratunek
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 sekund Liberatora
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko przeciw wirusowi
Zbiegowie z innego świata
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Laserowa artyleria US Army
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Weterani znów staną na macie
Szef MON w Żelaznej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO