moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
GROM Challenge

W weekend odbył się ekstremalny bieg GROM Challange. Jego uczestnicy musieli pokonać usianą przeszkodami 25-kilometrową trasę, a także udowodnić, że potrafią celnie strzelać, udzielać pierwszej pomocy, a przede wszystkim – działać w zespole. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie reprezentanci 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.

GROM Challenge, to ekstremalny bieg, który co roku organizują byli żołnierze GROM-u skupieni wokół fundacji „Niezapomniani”. Impreza tradycyjnie odbywa się na poligonie w Czerwonym Borze, gdzie kiedyś szkolili się operatorzy elitarnej jednostki. – Biegów ekstremalnych w Polsce jest wiele, ale tylko ten organizują byli żołnierze JW GROM. Dzięki temu jego uczestnicy mają szansę na własnej skórze przekonać się, jak kiedyś wyglądała selekcja do wojsk specjalnych – mówi Jarosław Rybak, rzecznik prasowy wydarzenia.

REKLAMA

Wyzwaniu rzuconemu przez byłych żołnierzy postanowiło sprostać prawie 200 osób. Wśród nich byli cywile, miłośnicy wojsk specjalnych, sportowcy, ale w Czerwonym Borze stawiła się też silna reprezentacja służb mundurowych. – Ten bieg wyróżnia to, że trzeba być nie tylko świetnie przygotowanym fizycznie, ale także wykazać się znajomością terenoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy i umiejętnościami strzeleckimi – mówił tuż przed startem Sylwek, uczestnik biegu. – Oczywiście wynik jest ważny, ale jesteśmy tu, aby sprawdzić swoje możliwości, poczuć adrenalinę, ale przede wszystkim dobrze się bawić – dodał Dawid. Obaj służą na co dzień w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ale wśród uczestników nie zabrakło także żołnierzy. W jednym zespole wystartowali m.in. ppor. Tomasz Ożański z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i szer. Rafał Tercjak z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty z Braniewa. – To nasz debiut, więc nie do końca wiemy czego się spodziewać. Na pewno chcemy zmierzyć się z własnymi słabościami i dotrzeć do mety – mówił tuż przed startem oficer. – Koledzy, którzy już uczestniczyli w tym biegu, mówili, że najtrudniejsza przeszkoda to „żwirownia”. Jestem bardzo ciekawy, czy tak jest w rzeczywistości – dodał szeregowy.

Wspomniana żwirownia to usypane z piasku wzniesienia. Każde mierzyło kilkanaście metrów wysokości, a uczestnicy musieli je pokonać biegiem. Jednak to nie jedyne utrudnienie, które czekało na zawodników. Na 25 kilometrowej trasie było ich ponad 60. Uczestnicy GROM Challenge musieli brodzić w błocie, czołgać się w kanałach, nosili skrzynki wypełnione materiałami wybuchowymi, wspinali się. Każdy musiał też wykazać się celnością na strzelnicy. Zadania nie ułatwiał ciężki plecak, który zgodnie z regulaminem każdy zawodnik musiał mieć przy sobie.

W wyznaczonym przez organizatorów limicie czasu, czyli 6 godzin, trasę pokonało 78 dwuosobowych zespołów. 11 przekroczyło linię mety z opóźnieniem. Podczas tegorocznej, siódmej edycji GROM Challenge najszybsi okazali się żołnierze. Pierwsze miejsce na podium zajął duet – por. Maciej Kasjan z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i st. szer. Wojciech Kiszła z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Pokonanie całej trasy zajęło im 4 godziny, 38 minut i 34 sekundy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Wierny Polsce
Wsparcie dla saperów
Kolejne Raki dla wojska
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowy wiceminister w MON
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Na strzelnicy w szczytnym celu
Klasy wojskowe po nowemu
Wabik z WAT-u
Nowa misja i nowy sprzęt
Osa na patrole
Zmarł trzeci z rannych saperów
Zapomniany żołnierz Niepodległej
68W znaczy ratownik
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Iranian Chess Game
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
68W Means Lifesaver
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozmowy z diabłem
Elektroniczna szkoła jazdy
Włochy też chcą Tempesta
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote
Wojskowe szkolenie dla studentów
Trening medyczny przed misją
Thin Blue Line
Life After Service
Wyjątkowa operacja minerów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rescue Like You Would in a War
Wojownicy na Kruczych Skałach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
W drodze po zwycięstwo
Jani, Miraculously Saved
Rozpoczynamy nową erę
Warto czytać Matuszewskiego
Rapują zapraszając do WOT
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wojskowe „M” dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
Raki strzelały na Bałkanach
Gavia na Atlantyku
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Dwa złote medale dla lekkoatletów
Niechciany traktat
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO