moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!

Pomyślnie zakończyła się certyfikacja czwartej zmiany unijnej misji „Sophia”. Główną siłę kontyngentu tradycyjnie stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na Sycylię powinni wyruszyć 30 września. Do tego czasu prezydent Andrzej Duda ma podpisać zgodę na przedłużenie misji.

Do załogi patrolowo-rozpoznawczego samolotu Bryza spłynął meldunek, że na morzu pojawiły się dwie podejrzane jednostki. Lotnicy otrzymują zadanie, by je namierzyć i zebrać jak najwięcej informacji na ich temat. Wkrótce maszyna wzbija się w powietrze. Na miejscu okazuje się, że pierwsza z jednostek wypełniona jest nielegalnymi migrantami, natomiast na drugiej prawdopodobnie przemycana jest broń lub ropa naftowa. Lotnicy naprowadzają na jej pozycję łódź z komandosami. Specjalsi przygotowują się do abordażu – wreszcie wchodzą na pokład jednostki i przeprowadzają przeszukanie.

Tak przebiegała zakończona w piątek certyfikacja czwartej zmiany unijnej misji „Sophia”. Została przeprowadzona na terenie bazy w Siemirowicach oraz na Bałtyku. Żołnierze, którzy wzięli w niej udział współpracowali między innymi z 3 Flotyllą Okrętów. W rolę pierwszej z zatrzymanych jednostek wcielił się kuter K-5, drugiej zaś cywilny statek. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie. – Zapewne wkrótce wyruszymy na Sycylię. Oficjalne pożegnanie wstępnie zostało zaplanowane na 30 września – informuje kmdr ppor. Sebastian Stypułkowski z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, dowódca czwartej zmiany PKW EU „Sophia”. Wcześniej jednak prezydent Andrzej Duda musi podjąć decyzję o przedłużeniu misji. Obecna kończy się właśnie w ostatnim dniu września. Podpis prezydenta uzależniony będzie od rozstrzygnięć na forum Unii Europejskiej. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że Wspólnota będzie chciała misję kontynuować.

REKLAMA

Misja „Sophia” rozpoczęła się w 2015 roku. Początkowo celem jej uczestników było zwalczanie przemytu ludzi z północnej Afryki. Z czasem mandat został rozszerzony o gromadzenie informacji na temat nielegalnego handlu ropą z ogarniętej chaosem Libii, a także szkolenie członków libijskiej marynarki wojennej i straży przybrzeżnej. Trzy lata później do misji dołączyła Polska. W lutym 2018 roku pierwsza zmiana polskiego kontyngentu wojskowego poleciała do bazy Sigonella na Sycylii. Składała się z ponad stu osób, zaś jej trzon stanowili żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do dyspozycji mieli oni samolot Bryza. Lotnicy otrzymali zadanie patrolowania wód Morza Śródziemnego między południem Włoch a Libią, bo tam właśnie przebiegają szlaki wykorzystywane przez organizatorów procederu nielegalnej migracji.

Obecnie na południu Włoch służbę pełni już trzecia zmiana PKW EU „Sophia”. – Mamy teraz gorący czas. Latem na morze wyrusza zwykle więcej łodzi z nielegalnymi migrantami. Loty patrolowe z udziałem naszych załóg organizowane są trzy, czasem cztery razy w tygodniu – wyjaśnia mjr Agnieszka Kossowska, rzecznik PKW. Obecna zmiana, tak jak poprzednie opiera się na żołnierzach BLMW. Na południe Europy nie wyjechali jednak żołnierze wojsk specjalnych. Wcześniej stacjonowali oni na jednym z włoskich okrętów i z jego pokładu wyruszali m.in. przeszukiwać wskazane statki i jednostki pływające. Jednak okręty zostały z misji wycofane.

Czwarta zmiana, która najpewniej wkrótce wyruszy do Włoch, w dużej części składa się z żołnierzy, którzy służyli już w PKW EU „Sophia”. – Wiemy zatem, czego spodziewać się po misji. Mamy nadzieję, że podczas niej zdobędziemy kolejne cenne doświadczenia i raz jeszcze pokażemy, że potrafimy sprawnie współdziałać z naszymi sojusznikami – podsumowuje kmdr ppor. Stypułkowski. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: sierż. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze


Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
 
13 medali żołnierzy na ringu
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
PGZ pomaga walczyć z pandemią
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Szpital na Okęciu coraz bliżej
18 Dywizja na drodze do certyfikacji dowództwa
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Obrady ministrów obrony NATO
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w mundurówce?
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Armia 3D
Amerykanie odmładzają F-16
Podchorążowie i terytorialsi na podium HackYeah
Żołnierska pomoc w czasie pandemii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Pracowity weekend żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Gryfy bliżej
Ukraiński kurs na Zachód
Desant na pomoc stolicy
Wojskowi wspierają medyków
Wystartował program europejskiego śmigłowca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Dominatorzy biegów na orientację
„Flaming” przechodzi do historii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Laserowa artyleria US Army
Jakie zmiany w umundurowaniu?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
HackYeah, czyli programiści na start!
Zostań oficerem po Legii Akademickiej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Masz zagraniczny medal? Wypożycz go!
Przełajowcy i sztangiści zdobyli 16 medali
Kraby: nowa partia w Bolesławcu
Pluton czołgów z Polski wesprze Niemców
Piekło „Pługa”
Superprodukcja z Żaganiem w tle
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Attention, Controlled Flight
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Test pancernego rzemiosła
As If We’re There
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pustynna burza wokół Husajna
Walka z koronawirusem trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO