moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombatanci nad morzem

Siedemdziesięciu kombatantów przez osiem dni odpoczywało w wojskowym ośrodku w Międzyzdrojach. W programie „Wakacje dla Bohatera” były zabiegi lekarskie, pokazy filmowe, koncerty, teatr ognia, pokazy magii, a nawet kurs piwowarski i szkoła makijażu. Wczasowiczami opiekowali się wolontariusze, wśród nich żołnierze.

– Przygotowania do wyjazdu były długie i trudne, ale po reakcjach naszych gości, widzę, że było warto – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, pomysłodawca i główny organizator wypoczynku dla kombatantów.

Według planów, trzecia edycja „Wakacji dla Bohatera” miała być wyjątkowa. Poza spacerami i wielogodzinnymi rozmowami, kombatanci tradycyjnie zostali obdarowani prezentami. Było ich tak wiele, że przed powrotem do domu trzeba było zaopatrzyć gości w dodatkowe walizki. Szczególne wzruszenie wywołały wojskowe mundury sprezentowane bohaterom walk o niepodległość. – Długo przed wyjazdem rozpoczęliśmy ich kompletowanie. Żaden prezent nie sprawił im większej radości. Widać, że kombatanci odnoszą się do munduru wielkim szacunkiem – dodaje Tomasz Sawicki, laureat Buzdygana, nagrody „Polski Zbrojnej”.

REKLAMA

Kilka dni spędzonych nad morzem było dla starszych osób doskonałą okazją do wypoczynku i poprawy stanu zdrowia. Wśród 70 gości zaproszonych na wyjazd znaleźli się uczestnicy walk na wielu frontach – żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powstańcy warszawscy, bohater spod Monte Cassino, ale też osoby ocalałe z rzezi wołyńskiej, opozycjoniści z czasów PRL czy wreszcie weterani z misji w Iraku i Afganistanie. Ale wakacje w Międzyzdrojach to dla nich nie tylko wypoczynek. – My, żołnierze AK, mamy obowiązek bronić w dalszym ciągu narodu i naszej ojczyzny, ale już w inny sposób – prawdą, którą przekazujemy teraz młodemu pokoleniu – tłumaczy mjr Zbigniew Piasecki, ps. „Czekolada”, patron stowarzyszenia, którego wizerunek widnieje w logotypie „Paczki dla Bohatera”.

Nad wypoczynkiem kombatantów dzień i noc czuwało 20 wolontariuszy. Wśród nich dziewięciu żołnierzy. – Dlaczego się zgłosiłem? Chciałem pomóc, ale też bardzo zależało mi, żeby osobiście poznać ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. Bezpośrednia rozmowa to inne przeżycie niż przeczytanie książki, czy obejrzenie filmu – mówi kpr. Grzegorz Bojarski z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po raz pierwszy zaangażował się w działalność stowarzyszenia. – Mam dwójkę dzieci, które staram się wychowywać w duchu patriotycznym. Takie doświadczenie to ogrom opowieści także dla nich. Widać, że kombatanci chcą przekazać nam wartości, którym sami są wierni. Warto z tego korzystać, tym bardziej, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które opowieści o II wojnie światowej może usłyszeć bezpośrednio od jej uczestników – dodaje Bojarski.

Warto podkreślić, że wojsko coraz częściej angażuje się w działania „Paczki dla Bohatera”. Armia, jak co roku, zaprosiła wczasowiczów do odwiedzenia koszar. Tym razem swoje bramy otworzyła 12 Brygada Zmechanizowana. Kombatanci mogli obejrzeć sprzęt i salę tradycji, a nawet sprawdzić działanie symulatora strzeleckiego „Śnieżnik”. Goście mogli także skosztować wojskowej grochówki.

Tradycyjnie punktem kulminacyjnym wczasów był bankiet. To moment, w którym podczas uroczystej kolacji spotykają się wolontariusze, wszyscy wspierający inicjatywę i kombatanci. Ci ostatni zostali przywitani szpalerem i okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom”. Później były m.in. wybory królowej i króla balu oraz efektowny pokaz teatru ognia. Wszystkie atrakcje wprawiły kombatantów w szampański nastrój. – Mam nadzieję, że zawsze znajdą się tacy ludzie jak Tomasz Sawicki, którzy czują wewnętrzną potrzebę pomocy bohaterom walczącym za ojczyznę. Polskie państwo również dalej będzie wspierać podobne inicjatywy. To nasza tradycja, aby kultywować pamięć o bohaterach – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, który od kilku lat wspiera działania wolontariuszy.

III Wakacje dla Bohatera odbyły się w ośrodku wypoczynkowym należącym do Agencji Mienia Wojskowego. Wyjazd został sfinansowany dzięki sponsorom i darczyńcom. Imprezę patronatem honorowym objęły: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Instytut Pamięci Narodowej oraz Agencja Mienia Wojskowego. Patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

Działalność „Paczki dla Bohatera” można wesprzeć poprzez licytację przedmiotów na aukcjach oraz crowdfunding.

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
 
PGZ pomaga w walce z epidemią
Testy radarów dla Wisły
Sukcesy sportowców w mundurach
Następca RPG-7
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Zryw kościuszkowski
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Policja i wojsko kontra COVID-19
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Studia on-line w Szkole Orląt
„Gwiezdne wojny” Reagana
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Obradowała Rada Gabinetowa
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Medycy WOT kontra COVID-19
Rakiety w celu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Logistycy transportują środki ochronne
Ochotnik do Polski
Iran uderza w USA
Saperzy w walce z Covid-19
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wojskowi medycy w gotowości
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Defense Without Politics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Trzy cele na ścieżce
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Poprad w kolejnej jednostce
Terytorialsi nie stracą dodatku
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Dowodzę najlepszymi
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Edukacja na platformie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Koronawirus na wojskowej uczelni
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sześć dekad pod wirnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO