moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Festiwal orkiestr w mundurach

Nasza wolność to przede wszystkim bezpieczeństwo. Dziś Polska jest bezpieczna dlatego, że jesteśmy w najpotężniejszym sojuszu, w NATO. Jesteśmy w sojuszu od 20 lat. Znaleźliśmy się w sojuszu ze względu na to, że dysponujemy siłą militarną, że Wojsko Polskie jest świetnie wyszkolone, że jest sprawnie dowodzone. Dzięki profesjonalizmowi żołnierzy Wojska Polskiego przez te 20 lat osiągnęliśmy silną pozycję w sojuszu północnoatlantyckim – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas otwarcia Festiwalu orkiestr w mundurach.

W sobotę w Warszawie odbył się Festiwal z udziałem muzyków Wojska Polskiego oraz służb podległych MSWiA. Podczas festiwalu prawie 400 muzyków z siedmiu orkiestr zagrało ponad 130 utworów. Koncertowi, który został zorganizowany w ramach obchodów 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, towarzyszył największy w kraju piknik wojskowy.

W swoim wystąpieniu szef MON mówił o współpracy Wojska Polskiego z wojskami państw NATO. Jak zaznaczył, podczas wielu rozmów z dowódcami wojsk sojuszniczych często słyszy słowa uznania za ich profesjonalizmu, zaangażowania i ofiarności. To świadczy m. in. o tym, że jesteśmy dobrym i wiarygodnym sojusznikiem. - Jesteśmy aktywni w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Nasi żołnierze służą na misjach, nasi żołnierze są np. na Łotwie, są w Rumunii. Żołnierze sojuszu północnoatlantyckiego są w Polsce. Są żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, Rumuni i Chorwaci, którzy wspólnie ćwiczą, wspólnie podnoszą swoje umiejętności. Siłą NATO jest solidarność. – mówił szef MON.

REKLAMA


Film: MON

Przypominając wydarzenia, które w tym roku wpisywały się w obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, szczególnie defiladę Silni w sojuszach oraz pikniki, szef MON podkreślił, że zawsze były to okazje do spotkań i dobrych rozmów z polskimi żołnierzami. - Wspólnie bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami, wspólnie bądźmy dumni z żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Na sobotnim festiwalu, który zgromadził ponad 20 tys. gości zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia, Marynarki Wojennej z Gdyni, Sił Powietrznych z Poznania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego z Warszawy. Do wojskowych dołączyły orkiestry MSWiA – Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Warszawy oraz Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna.


Film: MON

W trakcie imprezy na gości czekało wiele niespodzianek – m.in. taniec Rosomaków, prezentacja wyszkolenia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i show policjantów na motocyklach.

Koncertowi towarzyszył największy w Polsce piknik wojskowy. Przed stadionem PGE Narodowym na ponad 60 stoiskach promocyjnych zaprezentowany został najnowocześniejszy sprzęt wojskowy – pojazdy kołowe i gąsiennicowe, wyposażenie indywidualne żołnierzy. Wśród pojazdów były czołgi Leopard, moździerz samobieżny RAK, pojazdy wojsk specjalnych MATV MRAP czy jeden z najnowszych sprzętów będących na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD. Była okazja, żeby zobaczyć infrastrukturę szpitala polowego wraz z wyposażeniem oraz Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak w wersji medycznej. Dzięki obecności służb mundurowych podległych MSWiA goście mogli zapoznać się również ze sprzętem policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.


Film: MON

Na pikniku obecni byli żołnierze z zespołów rekrutacyjnych działających w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, gdzie można było zapoznać się z warunkami jakie trzeba spełnić, aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Do wstąpienia w swoje szeregi zachęcała m. in. 18 Dywizja Zmechanizowana.

Na wojskowym pikniku nie mogło zabraknąć wojskowej kuchni polowej. Tym razem kucharze wojskową grochówka poczęstowali 7000 osób.

Festiwal rozpoczął się minutą ciszy. Publiczność w ten sposób oddała hołd zmarłemu Marszałkowi Seniorowi Kornelowi Morawieckiemu.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Super Warrior w GROM-ie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dla odważnych i walecznych
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Na misjach święta inne niż zwykle
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Amerykanie znów w Drawsku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Bon turystyczny także w wojsku
Polskie porty bardziej otwarte
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polsko-amerykańska współpraca
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szarża „Hallerczyka”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Bitwa na miarę zwycięstwa w wojnie
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
Online z mistrzami sportu
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Biblią w bolszewików
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Świętuj z żołnierzami
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Wolność jak świętość
Sprawdzony sojusznik
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Przeciwlotnicy w drodze do USA
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Strzelnice dla terytorialsów
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO