moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy

Na poprzednich igrzyskach wojskowych Polskę na ringu reprezentował tylko jeden bokser, tym razem w Wuhan wystąpi mocna 12-osobowa ekipa. Spory apetyt na podium mają także polskie judoczki – trener liczy na krążek dla drużyny i pięć indywidualnych. Natomiast na matach medal może wywalczyć jeden zapaśnik i co najmniej jedna zapaśniczka, które debiutują na wojskowych igrzyskach.

Na ringach w Wuhan będzie do rozdania 15 kompletów medali. Zawalczy o nie 12-osobowa ekipa bokserów. O jeden komplet więcej czeka na judoków. Na igrzyska w Chinach powołano 17 reprezentantów Wojska Polskiego: ośmiu zawodników (ich już prezentowaliśmy wcześniej) i dziewięć zawodniczek. Najwięcej kompletów medali – osiemnaście – będzie można zdobyć na matach: po sześć w stylu klasycznym i wolnym mężczyzn oraz w stylu wolnym kobiet. Wojsko Polskie w zapasach będzie reprezentować 11 żołnierzy.

 

REKLAMA

Boks

Drużynę bokserską na igrzyska w Chinach tworzą: st. szer. Mateusz Kostecki, szer. Tomasz Kiernozek, szer. Jakub Słomiński, szer. rez. Daniel Adamiec, szer. rez. Bartosz Gołębiewski, szer. rez. Jarosław Iwanow, szer. rez. Adama Kulika i szer. rez. Mateusz Polski oraz szer. rez. Sandra Drabik, szer. Sandra Kruk, szer. rez. Natalia Barbusińska i szer. rez. Agata Kaczmarska. Kapitanem jest zaś st. sierż. Sławomir Ślusarczyk.

– W ciągu kilku miesięcy udało się zbudować drużynę, która ma realne szanse na podium. Mam nadzieję, że w strefie medalowej znajdą się: Sandra Drabik, Sandra Kruk, Mateusz Polski i Mateusz Kostecki. Liczę, że ktoś z naszej drużyny dotrze do samego finału – mówi st. sierż. Sławomir Ślusarczyk. Kapitan cieszy się, że w ekipie na Wuhan znalazła się też Karolina Michalczuk, jego zdaniem najlepsza trenerka w Polsce i na świecie. – Była mistrzyni najlepiej zna zwyczaje zawodników. Wie, w jakiej aktualnie dyspozycji jest dany bokser oraz jak dobrać odpowiednią taktykę walki. A zawodnicy są bardzo zmotywowani i głodni sukcesu – dodaje st. sierż. Ślusarczyk.

Najbardziej utytułowana w polskiej drużynie szer. Sandra Drabik od 2009 roku jest zawodniczką kadry narodowej. Boksuje w kategorii olimpijskiej 51 kg. Jest wicemistrzynią Europy z 2011 roku, brązową medalistką ME w 2016 roku, wicemistrzynią Igrzysk Europejskich w 2015 roku i brązową medalistką IE w 2019 roku. Natomiast w mistrzostwach świata dwukrotnie zajęła piąte miejsce – w 2016 i 2018 roku. Z kolei szer. Sandra Kruk walczy w kategorii wagowej 57 kg. W swojej kolekcji ma tytuł wicemistrzyni świata amatorek; złoty, srebrny i dwa brązowe medale Mistrzostw Unii Europejskiej oraz brąz mistrzostw Europy w 2019 roku. Szer. rez. Natalia Barbusińska boksuje w kategorii 64 kg. W tym roku wybrano ją najlepszą zawodniczką mistrzostw Polski, podczas których po raz drugi z rzędu wywalczyła tytuł mistrzowski. Natomiast szer. rez. Agata Kaczmarska walczy w kategorii 75 kg. W młodszych grupach wiekowych boksowała w cięższych kategoriach wagowych i zdobyła w nich: tytuł wicemistrzyni świata juniorek, dwa brązowe medale mistrzostw Europy juniorek oraz złoty i srebrny medal młodzieżowych ME.

St. szer. Mateusz Kostecki, żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej, jako jedyny reprezentował Polskę na VI Światowych Igrzyskach Wojskowych w Korei Południowej. Po wyrównanej walce w ćwierćfinale przegrał z pięściarzem z Rosji i odpadł z turnieju. Walczy w kategorii wagowej 69 kg. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw kraju. Natomiast szer. rez. Mateusz Polski, drugi z faworytów sierżanta Ślusarczyka, walczy w kategorii wagowej 64 kg. W 2015 roku zdobył brązowy medal na Igrzyskach Europejskich, a rok później brązowy medal na mistrzostwach Europy.

Poza Kosteckim w składzie na igrzyska w Wuhan znalazło się dwóch żołnierzy zawodowych: szer. Tomasz Kiernozek z 2 Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu i szer. Jakub Słomiński. Ten pierwszy wrócił na ring po długiej przerwie. Walczy w kategorii 91 kg. Natomiast Słomiński jest na etacie w bydgoskim Wojskowym Zespole Sportowym. Boksuje w kategorii wagowej do 49 kg. Jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski, a na arenie międzynarodowej w 2018 roku wywalczył brązowy medal na Mistrzostwach Unii Europejskiej.

Spośród powołanych do reprezentacji szeregowych rezerwy kapitan chwali zwłaszcza Adama Kulika. – Od 2018 roku jest w kadrze narodowej. W trzech kolejnych startach reprezentacji Polski w oficjalnych spotkaniach międzynarodowych z Kanadą, Turcją i Litwą odniósł komplet zwycięstw. Ma nokautujący cios i walki wygrywa przed czasem. Zawodnik o bardzo dobrych warunkach fizycznych i mimo młodego wieku jest dobrze wyszkolony technicznie. To w jego kategorii wagowej, czyli +91 kg, duży walor – tak charakteryzuje boksera kapitan drużyny.

Judo kobiet

W dobrej formie są również polskie judoczki, co podkreśla st. chor. sztab. mar. Adam Poździk, trener koordynator kobiecej reprezentacji Wojska Polskiego w judo. – Mam nadzieję, że podobnie jak na poprzednich igrzyskach w Korei Południowej rozpoczną start od zdobycia medalu w turnieju drużynowym. Natomiast w rywalizacji indywidualnej marzy mi się, aby na podium stanęło pięć zawodniczek. Niejednokrotnie potwierdziły w tym sezonie, że można na nie liczyć – mówi trener Poździk.

Przed czterema laty srebrny medal w turnieju drużynowym wywalczyły w Mungyeong: st. mar. Daria Pogorzelec, st. mar. Kinga Kubicka, mar. Halima Mohamed Seghir, mar. Karolina Tałach, szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba. Natomiast w rywalizacji indywidualnej Polki zdobyły trzy krążki: srebrny – Pogorzelec i brązowe – Podolak i Tałach. Szansę startu w Wuhan otrzymało pięć medalistek z Mungyeong (wszystkie oprócz Seghir) oraz mar. Karolina Pieńkowska i szeregowe rezerwy: Eliza Wróblewska, Beata Pacut i Anna Borowska.

W ramach igrzysk w Wuhan judocy będą walczyć również po raz 39. o medale wojskowych mistrzostw świata. Na zeszłorocznych zawodach w Rio de Janeiro srebrny medal w kategorii do 70 kg wywalczyła st. mar. Daria Pogorzelec, a brąz zdobyły st. mar. Kinga Kubicka w kategorii do 48 kg i mar. Karolina Pieńkowska w kategorii do 52 kg. Natomiast mar. Karolina Tałach (obecnie Tałach-Gast) i szer. Agata Ozdoba-Błach w kategorii do 63 kg zajęły piąte miejsca, zaś szer. Arleta Podolak w kategorii do 57 kg była siódma. W Wuhan reprezentantki Wojska Polskiego, które przed rokiem startowały w Rio de Janeiro, będą walczyć w tych samych kategoriach wagowych. Z kolei nowo powołane do reprezentacji judoczki powalczą w kategoriach: Eliza Wróblewska – do 70 kg, Beata Pacut – do 78 kg i Anna Borowska – do 57 kg.

Najmłodszą zawodniczką w drużynie kobiet jest 20-letnia Eliza Wróblewska. W 2017 roku judoczka z Akademii Judo z Poznania sprawiła sporą sensację zdobywając tytuł mistrzyni Polski w kategorii seniorek. W tym roku wywalczyła brązowy medal w zawodach seniorów Pucharu Europy w Orenburgu i srebrny w juniorskim Pucharze Europy w Poznaniu. W sierpniu debiutowała w mistrzostwach świata seniorów w Tokio. Jednak dla niej i pozostałych reprezentantek Wojska Polskiego ten czempionat nie był tak udany, jak ten w 2017 roku w Budapeszcie. W stolicy Węgier brązowy medal wywalczyła bowiem szer. Agata Ozdoba. Natomiast w tym sezonie najbardziej wartościowe wyniki uzyskały: Borowska (wygrała wszystkie pojedynki w zawodach Pucharu Świata w Oberwarcie – w finale pokonała mistrzynię olimpijską Rafaelę Silvę z Brazylii) i Podolak (wygrała zawody PŚ w Pradze).

Zapasy

Niestety, miesiąc przed igrzyskami ze składu reprezentacji wypadła szer. Roksana Zasina. Zapaśniczka z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego nabawiła się bowiem kontuzji podczas rozgrywanych w Kazachstanie mistrzostw świata. Polka wywalczyła w nich piątą lokatę, ale dotkliwy uraz zmusił ją do rezygnacji z walki o brązowy medal w kategorii do 53 kg. Na osłodę pozostała jej kwalifikacja olimpijska dla Polski, którą zdobyła za wysoką lokatę zajętą w Nursułtanie. Piąte miejsce wywalczył również w stolicy Kazachstanu w rywalizacji w stylu klasycznym w kategorii do 97 kg szer. Tadeusz Michalik. On również zapewnił reprezentantowi Polski kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Tokio.

Z wywalczenia przez żołnierzy przepustek na igrzyska olimpijskie bardzo się ucieszył ppor. Piotr Krajewski, kapitan reprezentacji Wojska Polskiego w zapasach na VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. – Roksana spisała się znakomicie. Szkoda tylko, że z walki o medal mistrzostw świata, a także z pojedynków na wojskowych igrzyskach wyłączyła ją kontuzja. Cieszę się, że po ośmiu latach doczekamy się występu polskiego zapaśnika w rywalizacji w stylu klasycznym. Będzie nim młodszy brat kpr. Moniki Michalik, brązowej medalistki olimpijskiej z Rio de Janeiro – mówi kapitan reprezentacji.

Szeregowy Michalik po udanym starcie w Nursułtanie rozbudził nadzieje na medal w Wuhan. Podporucznik Krajewski po cichu liczy, że na wojskowych igrzyskach stanie na podium nasz jeden zapaśnik oraz jedna lub dwie zapaśniczki. – W Wuhan o medale walczyć będzie wielu czołowych na świecie zawodników. Istotny wpływ na końcowy wynik może mieć szczęśliwe losowanie grupy eliminacyjnej. Ważna też będzie taktyka zgłaszania zawodników do poszczególnych kategorii wagowych. Przepisy zezwalają na dokonywanie w ostatniej chwili zmian i czasami względy taktyczne decydują o tym, że zawodnik zbija wagę lub stara się przybrać na wadze – dodaje oficer.

Oprócz szer. Tadeusza Michalika barw Polski w Wuhan będą bronić: w rywalizacji kobiet – kpr. Iwona Matkowska, st. szer. Katarzyna Krawczyk i st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus; w rywalizacji „klasyków” – st. szer. Dawid Kareciński, st. szer. Dawid Klimek i st. szer. Michał Tracz; w rywalizacji „wolniaków” – st. szer. Radosław Baran, szer. Robert Baran, szer. Krzysztof Bieńkowski i szer. Radosław Marcinkiewicz.

Co istotne, chociaż od 2010 roku kobiety walczą o medale wojskowych mistrzostw świata, w wojskowych igrzyskach wystartują po raz pierwszy. Natomiast mężczyźni po raz piąty. Przed Wuhan startowali w 1995 roku, 1999, 2007 i 2015. W czterech występach polscy zapaśnicy zdobyli dziewięć medali: trzy srebrne i sześć brązowych. Dwa ostatnie wywalczyli w 2015 roku w Korei Południowej – kpr. Damian Janikowski (srebrny) i st. szer. Łukasz Banak (brązowy). W ramach igrzysk w Wuhan zapaśnicy będą rywalizować również po raz 34. o medale wojskowych mistrzostw świata, a kobiety po raz siódmy.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Jani, Miraculously Saved
 
Wyzwania polskiej fotoniki
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Thin Blue Line
Trudna droga
Jak Polacy wyzwalali Bredę
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
ORP „Ślązak” gotowy do służby
PESCO z polskim projektem
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
GROM na kursie działań specjalnych
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Razem się szkolą, razem walczą
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Czwarty rozbiór
Mroczne serce okupowanej Europy
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Wołyńskie lwie serca
Ludzie niebezpiecznej profesji
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polscy lekkoatleci pokazali moc
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Niechciany traktat
Reserves Win Wars
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Unwanted Treaty
Wojsko wchodzi w kadr
Logistycy w akcji
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Tyraliera terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Symbol zaklęty w dacie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan modernizacji marynarki wojennej
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO