moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wsparcie dla saperów

Smutny dzień w polskiej amii. W jednostkach wojskowych w całym kraju trwa żałoba, z powodu śmierci trzeciego sapera poszkodowanego 8 października w Kuźni Raciborskiej. Żołnierze nie ustają jednak w próbach pomocy pozostałym poszkodowanym. Jutro w Płocku odbędzie się zbiórka krwi na rzecz dwóch rannych saperów, którzy cały czas przebywają w szpitalu.

– Od samego początku planowaliśmy przyłączyć się do akcji „Niepodległą mamy we krwi” zorganizowaną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion. Chcieliśmy bowiem uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także promować ideę honorowego krwiodawstwa w środowisku służb mundurowych – mówi Karol Krajewski, koordynator oddział HDK w Płocku. – Nie sądziliśmy jednak, że wydarzy się tragedia, w której ranni zostaną żołnierze. Kiedy tylko się o tym dowiedzieliśmy, wspólnie z żołnierzami z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej postanowiliśmy zorganizować zbiórkę specjalnie dla nich – dodaje.

A chodzi o zdarzenie z 8 października, kiedy podczas próby neutralizacji niewybuchu w Kuźni Raciborskiej poszkodowani zostali żołnierze. Dwóch zginęło na miejscu, a trzeci saper zmarł wczoraj. Kolejnych dwóch cały czas przebywa w szpitalu. To właśnie na ich rzecz jutro w Płocku odbędzie się zbiórka krwi.

REKLAMA

– Spotykamy się jutro pod siedzibą Wojskowej Komendy Uzupełnień przy ulicy Kilińskiego 12, gdzie od godz. 9 do 13 na ochotników będzie czekał mobilny punkt poboru krwi – mówi koordynator. Dodaje, że swoją obecność potwierdzili już żołnierze, strażacy, funkcjonariusze Straży Miejskiej, ale krew może oddać każdy. – Przyłączcie się do nas, każda kropla krwi ma znaczenie! – apeluje.

Akcja, która odbędzie się jutro w Płocku, to nie jedyna inicjatywa na rzecz poszkodowanych, którą zorganizowali krwiodawcy. Podobne wydarzenia odbywały się w całym kraju, m. in. w Braniewie. Tam, zbiórkę zorganizował Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi, który działa przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Jak mówi st. chor. sztab. Sebiastian Jaszak, prezes HDK, żołnierze z jednostki bardzo chętnie włączają się w tego typu inicjatywy, nie zawiedli także tym razem. – Podczas obchodów 25-lecia naszej brygady zorganizowaliśmy akcję pod hasłem „Niepodległą mamy we krwi”, podczas której 37 osób oddało ponad 16 i pół litra krwi – mówi. – Zaledwie kilka dni później w odpowiedzi na apel, zorganizowaliśmy kolejną, właśnie na rzecz rannych saperów. Udało nam się pozyskać ponad 8 i pół litra krwi od 19 ochotników – dodaje.

Pozyskana podczas akcji na rzecz saperów krew, jest zabezpieczana w centrach krwiodawstwa i w razie potrzeby trafi do rannych żołnierzy. Jednak w razie konieczności, będą mogli ją otrzymać także inni potrzebujący. – Krew to lek, który ratuje życie, a nie można go pozyskać w inny sposób niż od drugiej osoby. Nie bądźmy obojętni, dzielmy się tym co najcenniejsze, to przecież nic nie kosztuje – mówi sierż. Robert Kowalewski, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion.

To właśnie wspólnie z HDK Legion, Wojskowy Instytut Wydawniczy zorganizował akcję „Niepodległą mamy we krwi”. Naszym celem było szerzenie idei honorowego krwiodawstwa, a także oddanie hołdu tym, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Od września 2018 roku, kiedy akcja wystartowała, wzięło w niej udział ponad tysiąc osób, które oddały łącznie ponad 633 litry krwi. Ale nie zwalniamy tempa i liczymy na więcej. Aby zachęcić naszych czytelników do przyłączenia się do akcji, zorganizowaliśmy konkurs. Codziennie pięć osób ma szansę wygrać cenne nagrody ufundowane przez sklepy Militaria.pl, Helikon Tex, ZoKart, a także od „Polski Zbrojnej”. Wystarczy oddać honorowo krew, swoją donację uwiecznić na zdjęciu, a następnie zarejestrować ją na portalu Legionu (można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji na telefony komórkowe). Koniecznie trzeba zaznaczyć, że krew została oddana w ramach akcji „Niepodległą mamy we krwi”. Ale to nie wszystko. Spośród wszystkich uczestników wylosujemy także szczęśliwców, którzy otrzymają sygnety, multitoole, plecaki, koszulki, czapki, a nawet możliwość skoku w tandemie z żołnierzami Jednostki Woskowej Komandosów. W puli nagród znajdują się także upominki podarowane przez osoby i instytucje, którym idea krwiodawstwa nie jest obojętna. Prezydent Andrzej Duda przekazał na ten cel wieczne pióro. Specjalne zestawy upominków przygotowało też m.in. Centrum Weterana, 18 Dywizja Zmechanizowana, Wojska Obrony Terytorialnej czy Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Krew w ramach akcji można oddać w dowolnym centrum krwiodawstwa lub podczas akcji organizowanych przez żołnierzy i kluby honorowych krwiodawców. A te odbywają się w całym kraju. Ważne, aby donacja została zarejestrowana na portalu do 11 listopada. Szczegółowy regulamin akcji, listę nagród, a także terminy akcji znajdziecie na portalu Legionu.

Nie zwlekajcie, przyłączcie się do naszej akcji. Wspólnie udowodnijmy, że „Niepodległą mamy we krwi”!

MM

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
 
PESCO z polskim projektem
Razem się szkolą, razem walczą
Thin Blue Line
Reserves Win Wars
Unwanted Treaty
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Klasy wojskowe po nowemu
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Mroczne serce okupowanej Europy
Obrona bez polityki
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
T-72 strzelają na poligonie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Symbol zaklęty w dacie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Niechciany traktat
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Logistycy w akcji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Ludzie niebezpiecznej profesji
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plan modernizacji marynarki wojennej
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowy wiceminister w MON
Nowa spółka lotnicza PGZ
Tyraliera terytorialsów
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wyzwania polskiej fotoniki
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
GROM na kursie działań specjalnych
Wołyńskie lwie serca
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jani, Miraculously Saved
Czwarty rozbiór
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Trudna droga
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojsko wchodzi w kadr

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO