moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe „M” dla żołnierzy

W listopadzie do nowych, służbowych mieszkań wprowadzą się żołnierze w Stargardzie i Chełmie. Wybudowanie ponad 60 lokali kosztowało 20 mln 600 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Agencji Mienia Wojskowego oraz dotacji MON. W tym roku AMW oddała już do użytku 127 lokali, a do końca grudnia przekaże jeszcze 57 lokali w Inowrocławiu, Nisku i Olsztynie.

Każdemu żołnierzowi zawodowemu wojsko zapewnia na czas służby zakwaterowanie. Może to być mieszkanie służbowe lub miejsce w internacie. Trzecią możliwością jest wypłata świadczenia mieszkaniowego, za które wojskowi kupują sobie własne „M” lub wynajmują.

Wysoki standard w Stargardzie

REKLAMA

Kilka dni temu klucze do mieszkań w Stargardzie otrzymało 30 żołnierzy. To wojskowi, którzy służą np. w jednostkach 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Stargardzkim Batalionie Saperów oraz Dowództwie Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. Nowe lokale znajdują się w czteropiętrowym budynku z windą, usytuowanym przy ulicy 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty.

– To mieszkania cztero- i trzypokojowe z balkonami oraz kilka kawalerek. Wszystkie wykończone są „pod klucz”, w wysokim standardzie – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. W każdym z mieszkań jest pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, łazienka oraz toaleta. W pokojach położono panele podłogowe, a w pomieszczeniach sanitarnych i kuchni glazurę. – Mieszkania zostały wyposażone także w kuchenki elektryczne i zlewozmywaki w kuchniach, w łazienkach z kolei został zainstalowany tzw. biały montaż, czyli wanny, umywalki i toalety. Żołnierze muszą zadbać jedynie o umeblowanie – mówi Małgorzata Weber. Do każdego mieszkania przypisana jest także komórka lokatorska.

Inwestor zadbał również o zagospodarowanie terenów osiedla. Wokół bloku powstały miejsca parkingowe, chodniki, trawniki oraz plac zabaw dla dzieci. Budowa trwała zaledwie osiem miesięcy, a jej łączny koszt wyniósł ponad 10,6 mln zł. – Dzięki nowym mieszkaniom Stargard jako miejsce służby stanie się dla żołnierzy dużo atrakcyjniejszy – mówił podczas przekazania lokali gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej.

To jednak dopiero początek inwestycji. Dwa kolejne bloki z 60 lokalami mają powstać do końca 2023 roku.

Mieszkania dla żołnierzy 18 Dywizji

Nowymi mieszkaniami mogą się też cieszyć żołnierze służący w Chełmie. Klucze do wojskowych „M” otrzymało 32 wojskowych, większość z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego, wchodzącego w skład „Żelaznej” Dywizji. Czteropiętrowy, nowoczesny budynek został wybudowany przy ul. Szpitalnej. Znajdują się w nim mieszkania dwu- i trzypokojowe. Część mniejszych będzie służyć jako kwatery internatowe. Zamieszkają w nich wojskowi bez rodzin.

Wśród nowych mieszkańców bloku jest kpr. Krzysztof Bielski, który do nowego lokum wprowadzi się z żoną i dwójką dzieci. – Wcześniej wynajmowaliśmy 50-metrowe mieszkanie, korzystając z wypłacanego przez wojsko świadczenia. Teraz warunki mieszkaniowe nam się poprawią, bo będziemy mieli trzy pokoje o łącznym metrażu 70 m. Nie bez znaczenia jest też standard, nie trzeba martwić się o remont, prace wykończeniowe, bo właściwie wszystko jest zrobione. Tylko wstawić meble i mieszkać. Jesteśmy już w trakcie przeprowadzki – mówi kpr. Bielski.

Nowo wybudowany blok również wyposażony jest w windę. Wokół budynku posadzono drzewa i krzewy oraz trawę gazonową, odporną na deptanie. – Dla dzieci postawiono też wykonany z bezpiecznych materiałów plac zabaw z piaskownicą, huśtawkami oraz zjeżdżalnią – mówi kpr. Bielski. Cała budowa trwała 13 miesięcy, a jej koszt wyniósł ponad 10 mln zł.

Obie inwestycje zostały sfinansowane ze środków AMW pochodzących ze sprzedaży powojskowych nieruchomości oraz dotacji z MON.

Do 18 października tego roku AMW przekazała żołnierzom 127 lokali w całej Polsce (32 w Chełmie, 60 w Gdyni, 5 w Olsztynie i 30 w Stargardzie). Niebawem wojskowe lokum otrzymają kolejni żołnierze. Do końca grudnia AMW planuje przekazać 57 mieszkań. Klucze otrzyma 12 wojskowych z Inowrocławia, 25 z Niska i 20 z Olsztyna. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: OR AMW Szczecin, OR AMW Lublin

dodaj komentarz

komentarze

~Kamil
1571818080
Szkoda, że w 1bz w Lęborku gdzie służy ponad 600 żołnierzy nie budują żadnych bloków dla żołnierzy :/
09-19-F2-D1

Eksperyment z przywództwa
 
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Obrona bez polityki
Tyraliera terytorialsów
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Symbol zaklęty w dacie
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
T-72 strzelają na poligonie
Podaruj upominek kombatantowi
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wołyńskie lwie serca
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Czwarty rozbiór
Ludzie niebezpiecznej profesji
PESCO z polskim projektem
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Jani, Miraculously Saved
Razem się szkolą, razem walczą
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Logistycy w akcji
Niechciany traktat
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Reserves Win Wars
Klasy wojskowe po nowemu
GROM na kursie działań specjalnych
Trudna droga
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowy wiceminister w MON
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Unwanted Treaty
Wyzwania polskiej fotoniki
Thin Blue Line
Mroczne serce okupowanej Europy
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji marynarki wojennej
Wojsko wchodzi w kadr
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO