moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe „M” dla żołnierzy

W listopadzie do nowych, służbowych mieszkań wprowadzą się żołnierze w Stargardzie i Chełmie. Wybudowanie ponad 60 lokali kosztowało 20 mln 600 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Agencji Mienia Wojskowego oraz dotacji MON. W tym roku AMW oddała już do użytku 127 lokali, a do końca grudnia przekaże jeszcze 57 lokali w Inowrocławiu, Nisku i Olsztynie.

Każdemu żołnierzowi zawodowemu wojsko zapewnia na czas służby zakwaterowanie. Może to być mieszkanie służbowe lub miejsce w internacie. Trzecią możliwością jest wypłata świadczenia mieszkaniowego, za które wojskowi kupują sobie własne „M” lub wynajmują.

Wysoki standard w Stargardzie

REKLAMA

Kilka dni temu klucze do mieszkań w Stargardzie otrzymało 30 żołnierzy. To wojskowi, którzy służą np. w jednostkach 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Stargardzkim Batalionie Saperów oraz Dowództwie Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. Nowe lokale znajdują się w czteropiętrowym budynku z windą, usytuowanym przy ulicy 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty.

– To mieszkania cztero- i trzypokojowe z balkonami oraz kilka kawalerek. Wszystkie wykończone są „pod klucz”, w wysokim standardzie – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. W każdym z mieszkań jest pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, łazienka oraz toaleta. W pokojach położono panele podłogowe, a w pomieszczeniach sanitarnych i kuchni glazurę. – Mieszkania zostały wyposażone także w kuchenki elektryczne i zlewozmywaki w kuchniach, w łazienkach z kolei został zainstalowany tzw. biały montaż, czyli wanny, umywalki i toalety. Żołnierze muszą zadbać jedynie o umeblowanie – mówi Małgorzata Weber. Do każdego mieszkania przypisana jest także komórka lokatorska.

Inwestor zadbał również o zagospodarowanie terenów osiedla. Wokół bloku powstały miejsca parkingowe, chodniki, trawniki oraz plac zabaw dla dzieci. Budowa trwała zaledwie osiem miesięcy, a jej łączny koszt wyniósł ponad 10,6 mln zł. – Dzięki nowym mieszkaniom Stargard jako miejsce służby stanie się dla żołnierzy dużo atrakcyjniejszy – mówił podczas przekazania lokali gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej.

To jednak dopiero początek inwestycji. Dwa kolejne bloki z 60 lokalami mają powstać do końca 2023 roku.

Mieszkania dla żołnierzy 18 Dywizji

Nowymi mieszkaniami mogą się też cieszyć żołnierze służący w Chełmie. Klucze do wojskowych „M” otrzymało 32 wojskowych, większość z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego, wchodzącego w skład „Żelaznej” Dywizji. Czteropiętrowy, nowoczesny budynek został wybudowany przy ul. Szpitalnej. Znajdują się w nim mieszkania dwu- i trzypokojowe. Część mniejszych będzie służyć jako kwatery internatowe. Zamieszkają w nich wojskowi bez rodzin.

Wśród nowych mieszkańców bloku jest kpr. Krzysztof Bielski, który do nowego lokum wprowadzi się z żoną i dwójką dzieci. – Wcześniej wynajmowaliśmy 50-metrowe mieszkanie, korzystając z wypłacanego przez wojsko świadczenia. Teraz warunki mieszkaniowe nam się poprawią, bo będziemy mieli trzy pokoje o łącznym metrażu 70 m. Nie bez znaczenia jest też standard, nie trzeba martwić się o remont, prace wykończeniowe, bo właściwie wszystko jest zrobione. Tylko wstawić meble i mieszkać. Jesteśmy już w trakcie przeprowadzki – mówi kpr. Bielski.

Nowo wybudowany blok również wyposażony jest w windę. Wokół budynku posadzono drzewa i krzewy oraz trawę gazonową, odporną na deptanie. – Dla dzieci postawiono też wykonany z bezpiecznych materiałów plac zabaw z piaskownicą, huśtawkami oraz zjeżdżalnią – mówi kpr. Bielski. Cała budowa trwała 13 miesięcy, a jej koszt wyniósł ponad 10 mln zł.

Obie inwestycje zostały sfinansowane ze środków AMW pochodzących ze sprzedaży powojskowych nieruchomości oraz dotacji z MON.

Do 18 października tego roku AMW przekazała żołnierzom 127 lokali w całej Polsce (32 w Chełmie, 60 w Gdyni, 5 w Olsztynie i 30 w Stargardzie). Niebawem wojskowe lokum otrzymają kolejni żołnierze. Do końca grudnia AMW planuje przekazać 57 mieszkań. Klucze otrzyma 12 wojskowych z Inowrocławia, 25 z Niska i 20 z Olsztyna. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: OR AMW Szczecin, OR AMW Lublin

dodaj komentarz

komentarze

~Kamil
1571818080
Szkoda, że w 1bz w Lęborku gdzie służy ponad 600 żołnierzy nie budują żadnych bloków dla żołnierzy :/
09-19-F2-D1

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Hekatomba na Woli
Chwała powstańcom
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W tym roku wojskowe święto bez defilady
F-16 kończą misję w Estonii
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Cud Piłsudskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Not Contaminated With Routine
Polskie porty bardziej otwarte
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Strzelnice dla terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Łączność: fundament operacji specjalnej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Skok na głęboką wodę
Lato z czerwonym terrorem
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojskowy Hot450Challenge
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Kurs dla saperskich ekspertów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Kierunek: misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO